muzika klasike 21

Filharmonia e Kosovës

“Njeriu me armë” jehon në çerekshekull si kujtim e festë

EXPRESS 10 korrik 2024 19:53

Marshimi i anëtarëve të Korit prapa instrumentistëve nuk i lë gjë mangët një parade ushtarake. E ofron atë ndjesi duke...

Nën tingujt e Prishtinës

“Katër Stinët” ngjyros peizazhe në frymën e barokut

EXPRESS 5 korrik 2024 19:15

Me koncertin “Nën tingujt e Prishtinës”, festa në kryeqytet ka qenë në tjetër dimension. Me veprën monumentale “Katër stinët” të...

Me “Katër stinët” skena e muzikës klasike është zhvendosur në ambient të hapur – në sheshin “Zahir Pajaziti” (Foto: Komuna e Prishtinës)

“Katër stinët” në frymën e barokut ngjyros peizazhin e Prishtinës

Shtojca për Kulturë 30 qershor 2024 10:00

“Nën tingujt e Prishtinës”, festa në kryeqytet ka qenë në tjetër dimension. Me veprën monumentale “Katër stinët” të Antonio Vivaldi,...

Strings of Life

Elektrizimi i Filharmonisë në festë dashurie e paqeje

EXPRESS 14 qershor 2024 21:02

Nuk bëhet fjalë për një koncert standard të Filharmonisë së Kosovës. Kësaj radhe në përvjetorin e 25-të të çlirimit, ky...

Directly from Australia

Tingujt e natyrës së Australisë thuren në Prishtinë

EXPRESS 7 qershor 2024 19:49

Nga ana tjetër e botës, dy instrumentistë dhe një kompozitor kanë sjellë meloditë e veprave unike. Të frymëzuara kryesisht nga...

Kuarteti Kroat i Kitarave

Maestrot zbërthejnë botën e kitarës në Prishtinë

EXPRESS 3 qershor 2024 18:28

Ka nisur me emra si Artem Yasynskyy, pianisti virtuoz nga Ukraina, pjesë e programit kishte qenë dhe kuarteti i Fabrizio...

Chopin Piano Fest

Artistet Gjoni e Laloseviq në “Chopin Piano Fest”

EXPRESS 30 maj 2024 15:08

Mbrëmja e tetë me radhë “Chopin Piano Fest” ka vënë theksin, midis të tjerash, në kulturën e Malit të Zi...

Chopin Piano Fest

Harmonia me kryevepra klasike e instrumentist virtuoz

EXPRESS 28 maj 2024 18:33

Pianoja sjell momentet misterioze, një territor të ri harmonik të çuditshëm në “Koncertin nr.5 për piano” të Ludwig van Beethoven....

Wind Ensamble

“Wind Ensemble” frymon me veprat klasike e bashkëkohore

EXPRESS 24 maj 2024 16:19

Kati i katërt i një prej ndërtesave që i japin formë imazhit të kryeqytetit është hapësira që ka mirëpritur koncertin...

Chopin Piano Fest

Dyshja virtuoze me tingujt e pianos dhe violonçelos

EXPRESS 24 maj 2024 16:15

Programi i edicionit të 14-të të “Chopin Piano Fest” po vazhdon me koncerte të shumta të muzikës klasike. Në koncertin...

Chopin Piano Fest

Dyshja me piano e violinë me tinguj të rrëfimeve jetësore

EXPRESS 23 maj 2024 18:53

Harmonia e pianos dhe natyra melankolike e violinës bëjnë që të jetë kombinimi ideal në një koncert kamertal. Është prej...

Kori i Filharmonisë

Kori i Filharmonisë në koncert premierash

EXPRESS 22 maj 2024 18:28

Sa herë që Kori i Filharmonisë së Kosovës ka koncert para publikut vendës, sallat mbushen plot. Ashtu ndodhi dhe të...

KOSTI DETI

Virtuozi nga Shqipëria në “Chopin Piano Fest”

EXPRESS 21 maj 2024 18:41

Mjeshtëria teknike dhe thellësia emocionale, të përforcuara nga atmosfera dramatike e krijuar prej ndriçimit të sallës në të kuqe, do...

Chopin Piano Fest

Rrëfimi me piano e vokal nëpër epokat e muzikës klasike

EXPRESS 17 maj 2024 11:55

Është mision i “Chopin Piano Fest” t’i japë vëmendjen kryesore njërit prej instrumenteve të pazëvendësueshme të muzikës klasike. Pianoja është...

Prenk Jakova

“Prenk Jakova” me brezin e ardhmërisë së muzikës nderon akademik Dhomin

EXPRESS 15 maj 2024 18:59

Me vepra vokale e instrumentale është nderuar vepra e kompozitorit të shquar të Kosovës, Rauf Dhomi. Në vitin kur opera...

Fagot

Filharmonia me kontrastet simfonike krahas elegancës së koncertit për fagot

EXPRESS 14 maj 2024 16:43

Magjia e veprave klasike është sjellë në koncertin e radhës të Filharmonisë së Kosovës të shtunën mbrëma. Atraktive ka qenë...

Artem Yasynskyy

Virtuozi nga Ukraina kap yjet e magjisë së muzikës për vlerat evropiane

EXPRESS 14 maj 2024 16:39

Yjet kanë qenë kryefjala e skenës minimaliste në hapjen e edicionit të 14-të të “Chopin Piano Fest”, jo vetëm për...

Armel Dupas

“Open Borders” me Armel Dupas gjen liri në tinguj jete

EXPRESS 9 maj 2024 16:46

Projekti muzikor “Open Borders” i pianistit të shquar francez, Armel Dupas, ka qenë një lloj gjurmimi i gjendjes shpirtërore dhe...

Filharmonia e Kosovës

Filharmonia e solistja Shkreli sjellin virtuozitetin e veprave romantike

EXPRESS 30 prill 2024 14:59

Me dy kryevepra të literaturës botërore të muzikës klasike, Filharmonia e Kosovës e ka përthekuar koncertin e dytë dhe të...

ORKESTRA E FILHARMONISË

“Skena Iuvenis” çon në Gjakovë talentet e reja dhe veprat virtuoze

EXPRESS 9 prill 2024 18:44

Tri vepra të kompozitorëve me nam kanë pasur për drejtues orkestre e solistë muzikantë të rinj në koncertin e së...