Chopin Piano Fest 25

Giovanni Bellucci

Mbyllet edicioni i 14-të i “Chopin Piano Fest”

EXPRESS 14 qershor 2024 13:53

Maratonë koncertale ka qenë edicioni i sivjetmë i Festivalit ndërkombëtar të muzikës klasike “Chopin Piano Fest”. Si tërësi ka qenë...

Chopin Piano Fest

Pianoja e palëkundur në formacionet e muzikës klasike

EXPRESS 11 qershor 2024 20:18

“Kosovo Soloists’ Evening” ka qenë dedikimi i “Chopin Piano Fest” për solistët vendorë të skenës së muzikës klasike. Vepra të...

Giovanni Bellucci

Maestro Bellucci rikthehet në skenën e zbehtë me shkëlqimin e ngjyrave muzikore

Kulturë 11 qershor 2024 10:30

Maratonë koncertale ka qenë edicioni i sivjetmë i Festivalit ndërkombëtar të muzikës klasike “Chopin Piano Fest”. Si tërësi ka qenë...

Sopranoja Ulpiana Aliaj dhe Peter Valentovic

Zë e piano për një gjurmim mjeshtëror të repertorit operistik

Shtojca për Kulturë 8 qershor 2024 23:19

Se forma më e madhe muzikore sa i përket muzikës klasike në vend shpesh përmbyset është kaherë e ditur. Edhe...

Zana Badivuku-Basha dhe Nezahate Shala-Zeka

Pianoja e palëkundur në formacionet e muzikës klasike me solistë vendorë

Kulturë 7 qershor 2024 23:13

“Kosovo Soloists’ Evening” ka qenë dedikimi i “Chopin Piano Fest” për solistët vendorë të skenës së muzikës klasike. Vepra të...

Sofia Gulyak

Sofya Gulyak vulos perfeksionin me koncert në Prishtinë

EXPRESS 6 qershor 2024 17:47

Koncertet që e ndërtojnë “Chopin Piano Festin” janë kapituj muzikorë më vete. I dhjeti rrëfim me radhë ka qenë me...

Kuarteti Kroat i Kitarave

Maestrot zbërthejnë botën e kitarës në Prishtinë

EXPRESS 3 qershor 2024 18:28

Ka nisur me emra si Artem Yasynskyy, pianisti virtuoz nga Ukraina, pjesë e programit kishte qenë dhe kuarteti i Fabrizio...

Pianistja Sofya Gulyak ne koncert ne Prishtine

Sofya Gulyak vulos perfeksionin me koncert të jashtëzakonshëm në Prishtinë

Shtojca për Kulturë 2 qershor 2024 11:00

Koncertet që e ndërtojnë “Chopin Piano Festin” janë kapituj muzikorë më vete. I dhjeti rrëfim me radhë ka qenë me...

Kuarteti Kroat i Kitarave

Katër virtuozë në bashkëbisedim magjepsës nëpërmjet kitarave

Kulturë 30 maj 2024 23:15

Kishte nisur me emra si Artem Yasynskyy, pianisti virtuoz nga Ukraina, pjesë e programit kishte qenë dhe kuarteti nga Italia...

Chopin Piano Fest

Artistet Gjoni e Laloseviq në “Chopin Piano Fest”

EXPRESS 30 maj 2024 15:08

Mbrëmja e tetë me radhë “Chopin Piano Fest” ka vënë theksin, midis të tjerash, në kulturën e Malit të Zi...

Chopin Piano Fest

Harmonia me kryevepra klasike e instrumentist virtuoz

EXPRESS 28 maj 2024 18:33

Pianoja sjell momentet misterioze, një territor të ri harmonik të çuditshëm në “Koncertin nr.5 për piano” të Ludwig van Beethoven....

Iliriana Gjoni e Milica Laloseviq nw Chopin Piano Fest

Dyshja në zbërthim të kulturës malaziase, shqiptare e botërore

Kulturë 28 maj 2024 10:30

Mbrëmja e tetë me radhë “Chopin Piano Fest” ka vënë theksin, midis tjerash, në kulturën e Malit të Zi për...

“Chopin Piano Fest”

Filharmonia e “Chopin Piano Fest” në harmoni me kryevepra e instrumentist virtuoz

Kulturë 27 maj 2024 08:00

Pianoja sjell momentet misterioze, një territor të ri harmonik të çuditshëm në “Koncertin nr.5 për piano” të Ludwig van Beethoven....

Chopin Piano Fest

Dyshja virtuoze me tingujt e pianos dhe violonçelos

EXPRESS 24 maj 2024 16:15

Programi i edicionit të 14-të të “Chopin Piano Fest” po vazhdon me koncerte të shumta të muzikës klasike. Në koncertin...

Chopin Piano Fest

“Break on Through” në thyerje kufijsh prej Jim Morrisonit te Shostakovich

Kulturë 23 maj 2024 23:20

Zbehja e dritave qe shenja e parë për nisjen e koncertit. Skena e edicionit të 14-të të “Chopin Piano Fest”...

Chopin Piano Fest

Dyshja me piano e violinë me tinguj të rrëfimeve jetësore

EXPRESS 23 maj 2024 18:53

Harmonia e pianos dhe natyra melankolike e violinës bëjnë që të jetë kombinimi ideal në një koncert kamertal. Është prej...

We Wonder

“Chopin Piano Fest” me jazz për Stevie Wonder

EXPRESS 22 maj 2024 18:25

Edhe pse mban emrin e njërit prej gjenive botërore të muzikës klasike, “Chopin Piano Fest” nuk e kursen publikun edhe...

KOSTI DETI

Virtuozi nga Shqipëria në “Chopin Piano Fest”

EXPRESS 21 maj 2024 18:41

Mjeshtëria teknike dhe thellësia emocionale, të përforcuara nga atmosfera dramatike e krijuar prej ndriçimit të sallës në të kuqe, do...

Chopin Piano Fest

Dyshja me piano e violinë me tinguj të rrëfimeve jetësore

Kulturë 21 maj 2024 13:00

Harmonia e pianos dhe natyra melankolike e violinës bëjnë që të jetë kombinimi ideal në një koncert kamertal. Është prej...

Kryefjala e natës të tretë të “Chopin Piano Festit” ka qenë Kosti Deti, virtuozi nga Shqipëria, i cili instrumentin e pianos në dy orë program e shndërroi në një gjallesë me të cilën shkëmben energji e temperament të zjarrtë (Foto: Chopin Piano Fest)

Pianoja “e pamjaftueshme” për virtuozin në dyluftim me tinguj

Shtojca për Kulturë 19 maj 2024 15:00

Mjeshtëria teknike dhe thellësia emocionale, të përforcuara nga një atmosferë dramatike e krijuar prej ndriçimit të sallës në të kuq,...