lufta ne Ukraine 70

Kiev

Sulmi rus në spitalin në Kiev komplikon trajtimin e fëmijëve me kancer

Botë 11 korrik 2024 09:36

Instituti Kombëtar i Kancerit në Kiev ishte më i ngarkuar se zakonisht, pasi një raketë ruse goditi spitalin më të...

Samiti i NATO-s

NATO-ja premton “rrugë të pakthyeshme” për anëtarësimin e Ukrainës

Botë 11 korrik 2024 07:32

Anëtarët e NATO-s kanë premtuar mbështetjen e tyre për një "rrugë të pakthyeshme" drejt anëtarësimit të ardhshëm të Ukrainës, si...

Antony Blinken

Ukraina mund të bëhet pjesë e NATO-s pas përfundimit të luftës, sipas SHBA-së

Botë 10 korrik 2024 17:22

Ukraina është në një rrugë "të pakthyeshme" drejt anëtarësimit në NATO, ka thënë të mërkurën sekretari amerikan i Shtetit, Antony...

Jens Stoltenberg

Stoltenbergu thotë se Ukraina do të bëhet pjesë e NATO-s

Botë 10 korrik 2024 16:44

Anëtarët e NATO-s po takohen në Washington këtë javë për të shënuar 75-vjetorin e organizatës më të madhe të sigurisë...

Këshilli i Sigurimit i OKB-së

Këshilli i Sigurimit i OKB-së diskuton sulmin në spitalin e fëmijëve në Kiev

Botë 9 korrik 2024 17:27

Sulmet ruse në një spital të madh të fëmijëve në Kiev po diskutohen në një mbledhje urgjente të Këshillit të...

KS i OKB-së

Këshilli i Sigurimit i OKB-së mblidhet të martën pas sulmeve masive mbi Ukrainë

Botë 8 korrik 2024 20:10

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të mblidhet të martën në një takim, për të diskutuar sulmet e...

Volodymyr Zelensky

Zelensky paralajmëron të thërrasë takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Botë 8 korrik 2024 18:39

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se do të bëjë thirrje për një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të...

Dnipro

5 të vrarë dhe 47 të plagosur nga një sulm rus në Dnipro

Botë 3 korrik 2024 17:17

Të paktën pesë persona kanë mbetur të vdekur dhe 47 të tjerë të plagosur si pasojë e një sulmi rus...

Lloyd Austin dhe Rustem Umerov

SHBA-ja ndan edhe 2,3 miliardë dollarë për Ukrainën

Botë 2 korrik 2024 17:53

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, ka bërë të ditur të martën se SHBA-ja së shpejti do të njoftojë një...

Viktor Orban dhe Volodymyr Zelensky

Orbani i kërkon Zelenskyt armëpushim

Botë 2 korrik 2024 15:50

Kryeministri hungarez, Viktor Orban, i cili ka kritikuar vazhdimisht mbështetjen evropiane për Ukrainën, ka bërë vizitën e tij të parë...

Volodymyr Zelensky

Zelensky kërkon sërish raketa me rreze të gjatë

Botë 30 qershor 2024 10:35

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka ripërsëritur apelin e tij për më shumë armë me rreze të gjatë dhe mbrojtje ajrore,...

Zaporizhzhia

Shtatë të vdekur nga një sulm rus në Zaporizhzhia

Botë 30 qershor 2024 10:24

Të paktën shtatë persona kanë mbetur të vdekur, përfshirë tre fëmijë, si pasojë e një sulmi me raketa ruse në...

Këngëtari sus Gregory Leps

Spotify largon këngëtarët rusë që përkrahin luftën në Ukrainë

Showbiz 28 qershor 2024 09:19

Platforma e muzikës Spotify, ka larguar nga faqet e saj këngët e disa artistëve rusë, të cilët e mbështesin pushtimin...

Dmitry Peskov

Moska po shqyrton zvogëlimin e marrëdhënieve diplomatike me Perëndimin, thotë Kremlini

Botë 27 qershor 2024 12:50

Kremlini ka thënë të enjten se Rusia është duke shyqrtuar mundësinë e zvogalimit të marrëdhënieve diplomatike me Perëndimin, për shkak...

Ursula von der Leyen dhe Volodymyr Zelensky

BE-ja dhe Zelensky pritet ta nënshkruajnë një pakt sigurie të enjten

Botë 26 qershor 2024 20:04

Bashkimi Evropian pritet të nënshkruajë një marrëveshje sigurie me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky të enjten, me zotimin për të vazhduar...

Volodymyr Zelensky

Zelensky shkarkon një gjeneral të lartë pas kritikave për paaftësi

Botë 25 qershor 2024 14:02

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka shkarkuar një gjeneral të lartë pas kritikave publike për viktima të tepërta dhe akuza për...

Raketat me rreze të gjatë

Kremlini thërret ambasadoren amerikane pas një sulmi vdekjeprurës ukrainas në Krime

Botë 24 qershor 2024 15:42

Ministria e Jashtme ruse ka thirrur ambasadoren amerikane, Lynne Tracy të hënën për të protestuar ndaj asaj që thotë se...

Volodymyr Zelensky

Zelensky urdhëron spastrimin e gardës shtetërore pas komploteve të dyshuara për vrasje

Botë 24 qershor 2024 14:38

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky e ka urdhëruar shefin e ri të shërbimit të gardës shtetërore të Ukrainës që të...

Lufta në Ukrainë

Ukraina lëshon rreth 30 dronë mbi Rusinë pas një sulmi vdekjeprurës në Kharkiv

Botë 23 qershor 2024 12:01

Autoritetet ruse kanë thënë se më shumë se 30 dronë ukrainas u rrëzuan mbi rajonet perëndimore të vendit gjatë natës...

Sistemi raketor Patriot

Rumania do ta dërgojë një sistem raketor “Patriot” në Ukrainë

Botë 20 qershor 2024 17:00

Anëtarja e NATO-s, Rumania ka thënë të enjten se do t’i dhurojë një sistem raketor “Patriot” fqinjës Ukrainës për ta...