KOHA.net

војна во Украина 75

Војната во Украина

32% од Украинците се отворени за територијални отстапки за да се стави крај на војната

СВЕТОТ 23 јули 2024 19:04 часот

Речиси една третина од Украинците би прифатиле некои територијални отстапки за Русија за брз крај на ...

Дмитро Кулеба

Првиот човек на Украина ќе го посети Пекинг на мировни преговори

СВЕТОТ 22 јули 2024 15:05 часот

Главниот дипломат на Украина, Дмитро Кулеба, во вторник ќе ја посети Кина на покана на Пекинг на разговори, за што...

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан

Министрите на ЕУ ќе разговараат за одговорот на „неприфатливиот“ став на Унгарија

СВЕТОТ 22 јули 2024 13:20 часот

Шефот за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел, во понеделникот изјави дека министрите за надворешни работи на ЕУ ...

Војната во Украина

Германија планира да ја преполови помошта за Украина

СВЕТОТ 18 јули 2024 08:48 часот

Германија планира да ја преполови воената помош за Украина следната година, од околу 8 милијарди евра на околу 4 ...

Володимир Зеленски

Украина може да покани руски претставници на следниот мировен самит

СВЕТОТ 15 јули 2024 14:04 часот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави во понеделникот дека има намера да ги подготви сите елементи на планот...

Киев

Рускиот напад на болницата во Киев го отежнува лекувањето на децата заболени од рак

СВЕТОТ 11 јули 2024 09:36 часот

Националниот институт за рак во Киев беше позафатен од вообичаено откако руска ракета го погоди најголемиот дел од болницата...

Самитот на НАТО

НАТО ветува „неповратен пат“ за членството на Украина

СВЕТОТ 11 јули 2024 07:32 часот

Членките на НАТО ветија поддршка за „неповратен пат“ кон идното членство на Украина, бидејќи ...

Антониј Блинкен

Според САД, Украина може да стане дел од НАТО по завршувањето на војната

СВЕТОТ 10 јули 2024 17:22 часот

Украина е на „неповратен“ пат кон членство во НАТО, изјави американскиот државен секретар Антони...

Јенс Столтенберг

Столтенберг вели дека Украина ќе стане дел од НАТО

СВЕТОТ 10 јули 2024 16:44 часот

Членките на НАТО оваа недела се состануваат во Вашингтон за да ја одбележат 75-годишнината од најголемата светска безбедносна организација...

Советот за безбедност на ОН

Советот за безбедност на ОН расправа за нападот на детската болница во Киев

СВЕТОТ 9 јули 2024 17:27 часот

На итен состанок на Советот на...

СК на ОН

Советот за безбедност на ОН заседава во вторник по масовните напади врз Украина

СВЕТОТ 8 јули 2024 20:10 часот

Советот за безбедност на Обединетите нации ќе се состане во вторник на состанок на кој ќе разговара за нападите...

Володимир Зеленски

Зеленски предупредува да свика итен состанок на Советот за безбедност на ОН

СВЕТОТ 8 јули 2024 18:39 часот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ќе повика на итна седница на Советот за безбедност на...

Днипро

5 загинати и 47 повредени од руски напад во Днипро

СВЕТОТ 3 јули 2024 17:17 часот

Најмалку пет лица загинаа, а 47 се повредени како резултат на руски напад...

Лојд Остин и Рустем Умеров

САД издвојуваат уште 2,3 милијарди долари за Украина

СВЕТОТ 2 јули 2024 17:53 часот

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин во вторникот најави дека САД наскоро ќе објават...

Виктор Орбан и Володимир Зеленски

Орбан побара од Зеленски прекин на огнот

СВЕТОТ 2 јули 2024 15:50 часот

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој постојано ја критикуваше европската поддршка за Украина, во својата прва посета ...

Володимир Зеленски

Зеленски повторно бара ракети со долг дострел

СВЕТОТ 30 јуни 2024 година, 10:35 часот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повтори повикот за повеќе оружје со долг дострел и противвоздушна одбрана,...

Zaporizhzhia

Седум загинати од руски напад во Запорожје

СВЕТОТ 30 јуни 2024 година, 10:24 часот

Најмалку седум лица загинаа, меѓу кои три деца, како резултат на руски ракетен напад врз...

Сус пејачот Грегори Лепс

Spotify ги отстранува руските пејачи кои ја поддржуваат војната во Украина

SHOWBIZ 28 јуни 2024 година, 09:19 часот

Музичката платформа Spotify ги отстрани од своите страници песните на некои руски уметници кои ја поддржуваат инвазијата...

Дмитриј Песков

Москва ја разгледува можноста за намалување на дипломатските односи со Западот, соопшти Кремљ

СВЕТОТ 27 јуни 2024 година, 12:50 часот

Кремљ во четвртокот соопшти дека Русија ја разгледува можноста за намалување на дипломатските односи со Западот, поради ...

Урсула фон дер Лајен и Володимир Зеленски

ЕУ и Зеленски се очекува да потпишат договор за безбедност во четврток

СВЕТОТ 26 јуни 2024 година, 20:04 часот

Се очекува Европската унија во четврток да потпише безбедносен договор со украинскиот претседател Володимир Зеленски, ветувајќи дека ќе продолжи ...