Izraeli 31

Benny Gantz

Ministri izraelit i kabinetit të luftës paralajmëron dorëheqje nëse s’ka plan pasluftës për Gazën

Botë 19 maj 2024 09:57

Ministri izraelit i Kabinetit të Luftës, Benny Gantz, ka kërcënuar me dorëheqje nëse kryeministri Benjamin Netanyahu nuk cakton një plan...

Lufta në Gaza

Izraeli e mohon se po kryen gjenocid në Gaza

Botë 17 maj 2024 11:18

E përditësuar - Izraeli të premten mbrojti domosdoshmërinë ushtarake të ofensivës së tij në Gaza, para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë...

Raneem Hijazi me djalin e saj Azzouz

“Ne i lindim vetëm për t’i humbur”

Botë 16 maj 2024 08:00

Raneem Hijazit i kujtohet sa fort e kishte mbajtur djalin e saj 1-vjeçar, Azzouz, para goditjes ajrore nga Izraeli. Droni...

Kroacia - Eurovision

Votat po mblidhen, kush janë favoritët për ta fituar “Eurovisionin”?

Kulturë 11 maj 2024 23:28

25 shtetet kanë përfunduar performancën në Malmo. Tani votat kanë nisur të mblidhen. Siç shkruan “The Guardian”, favoritë për të...

Protesta ne Suedi kunder Izraelit

Kaosi që i parapriu finales

Kulturë 11 maj 2024 21:02

Disa orë para natës finale të “Eurovisionit”, ngjarjet kanë qenë të bujshme. Në mëngjes, Holanda është përjashtuar nga gara. Përfaqësuesi...

Eurovision

Prezantuesja e Finlandës refuzon t’ia japë 12 pikë Izraelit në prova

Kulturë 11 maj 2024 16:39

Edicioni i sivjetshëm i Eurovisionit me siguri do të mbahet mend ndër të tjera për skandalet e shumta që e...

Antony Blinken

Blinkeni pritet të deklarojë se Izraeli nuk i ka shkelur kushtet e përdorimit të armëve amerikane

Botë 10 maj 2024 12:07

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken pritet të paraqesë një raport në Kongres të premten mbi sjelljen e Izraelit në...

Bombardimet izraelite në Rafah

Ofensiva e Izraelit në Rafah do ta forcojë Hamasin, thotë SHBA-ja

Botë 10 maj 2024 11:32

SHBA-ja e ka paralajmëruar Izraelin se do t'i ofronte fitore strategjike Hamasit, nëse vazhdon me planin për pushtim të plotë...

Gilad Erdan

Ambasadori izraelit në OKB kritikon vendimin e SHBA-së për të mos e furnizuar Izraelin me armë

Botë 9 maj 2024 11:32

Ndalimi i dërgimit të armëve nga SHBA-ja mund të “dëmtojë ndjeshëm” aftësinë e Izraelit për t’i “arritur objektivat ushtarake”, ka...

Lloyd Austin

Shefi i Pentagonit e konfirmon se është ndalur dërgesa e bombave në Izrael

Botë 8 maj 2024 19:29

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin e ka konfirmuar se SHBA-ja ka pauzuar dërgimin e bombave në Izrael javën e...

Izrael - pika kufitare

Izraeli rihap një pikëkalim kyç për hyrjen e ndihmave në Gaza

Botë 8 maj 2024 09:13

Ushtria izraelite tha të mërkurën se ka rihapur pikëkalimin Kerem Shalom në Gaza, një pikë kyçe për fytjen e ndihmave...

Joe Biden

Bideni thotë se njerëzit po e harrojnë tmerrin e Hamasit mbi Izraelin më 7 tetor

Botë 7 maj 2024 18:54

Presidenti amerikan, Joe Biden ka dënuar rritjen e antisemitizmit në Amerikë dhe në mbarë botën, dhe paralajmëroi se shumë njerëz...

Gustavo Petro

Kolumbia ndërpret marrëdhëniet diplomatike me Izraelin

Botë 2 maj 2024 11:18

Presidenti i Kolumbisë, Gustavo Petro, ka njoftuar të mërkurën se qeveria e tij do t’i ndërpresë marrëdhëniet diplomatike me Izraelin...

Benjamin Netanyahu

Netanyahu i quan antisemitike protestat pro-palestineze në kolegjet amerikane

Botë 24 prill 2024 21:45

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu ka kritikuar demonstratat pro-palestineze në kampuset e kolegjeve amerikane, duke i quajtur ato antisemitike dhe...

Ushtria izraelite

Palestinezja qëllohet për vdekje pasi përpiqet ta therë me thikë një ushtar izraelit

Botë 24 prill 2024 15:05

Një grua palestineze është qëlluar për vdekje nga trupat izraelite në një pikë qëndrimi të ushtrisë në Hebron, në Bregun...

Ebrahim Raisi në Pakistan

Irani kërcënon me zhdukje të Izraelit nëse sulmohet sërish

Botë 23 prill 2024 17:26

Presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi ka thënë se një sulm izraelit në territorin iranian do të kishte pasoja serioze dhe...

Forcat izraelite

Izraeli thotë se ka vrarë 10 “terroristë” në Bregun Perëndimor

Botë 20 prill 2024 14:35

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit të njohur ndryshe si IDF, kanë thënë të shtunën se kanë vrarë 10 "terroristë" në...

Armatimi i Izraelit

Prej nga i merr armët Izraeli?

Botë 20 prill 2024 08:05

Izraeli është eksportues i madh i armëve, por ushtria e tij ka qenë shumë e varur nga avionët e importuar,...

Ministrat e G7-ës

G7-a kërkon depërshkallëzim të situatës në Lindjen e Mesme

Botë 19 prill 2024 13:45

Ministrat e Jashtëm të G7-ës paralajmëruan për sanksione të reja kundër Iranit të premten për sulmin e tij me dron...

Presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi

Sulmi mbi Izraelin ishte shenjë e fuqisë së Iranit, thotë presidenti iranian

Botë 19 prill 2024 13:07

Presidenti iranian, Ebrahim Raisi, e quajti sulmin e fundit me raketa dhe dron kundër Izraelit "një burim krenarie dhe fuqie"...