KOHA.net

Израел 37

Сите очи се вперени во Рафа

Како сликата со вештачка интелигенција од Газа го привлече вниманието на светот

СВЕТОТ 30 мај 2024 17:09 часот

Насловот „Сите очи на Рафа“ на фотографијата ги зафати социјалните мрежи оваа недела. Референца...

Радослав Сикорски

Полска поддржува решение со две држави за Израелците и Палестинците

СВЕТОТ 22 мај 2024 20:29 часот

Шефот на полската дипломатија Радослав Сикорски во средата изјави дека Полска го поддржува решението за кризата со две држави...

Бенјамин Нетанјаху

Израел ги повлекува пратениците од Ирска и Норвешка

СВЕТОТ 22 мај 2024 09:10 часот

Набргу откако Норвешка објави дека ќе ја признае државата Палестина, Израел ги повлече своите пратеници од Ирска...

Премиерот на Норвешка, Јонас Гар Стор

Историска одлука, Норвешка ќе ја признае државата Палестина

СВЕТОТ 22 мај 2024 09:09 часот

Премиерот на Норвешка, Јонас Гар Сторе, во средата на прес-конференција ја објави историската одлука за...

Палестина

Норвешка, Ирска и Шпанија ќе ја признаат Палестина

СВЕТОТ 22 мај 2024 09:07 часот

Газа

27 загинати во воздушен напад во Газа, израелскиот министер најавува оставка

СВЕТОТ 20 мај 2024 08:57 часот

(АП) - Во израелски воздушен напад загинаа 27 лица во центарот на Газа, главно жени и деца, додека борбите продолжуваат...

Бени Ганц

Израелскиот воен кабинет предупредува на оставка доколку нема повоен план за Газа

СВЕТОТ 19 мај 2024 09:57 часот

Израелскиот министер за воен кабинет Бени Ганц се закани дека ќе поднесе оставка доколку премиерот Бенјамин Нетанјаху не постави план...

Војната во Газа

Израел негира дека врши геноцид во Газа

СВЕТОТ 17 мај 2024 11:18 часот

Обновено - Израел во петокот ја бранеше воената неопходност од својата офанзива во Газа пред Меѓународниот суд на правдата...

Ранем Хиџази со нејзиниот син Азуз

„Родени сме само за да ги изгубиме“

СВЕТОТ 16 мај 2024 08:00 часот

Ранем Хиџаз се сеќава колку цврсто го држела својот 1-годишен син Азуз, пред израелскиот воздушен напад. Дрон...

Хрватска - Евровизија

Се собираат гласовите, кои се фаворитите за победа на „Евровизија“?

KULTURA 11 мај 2024 23:28 часот

Настапот во Малме го завршија 25 земји. Сега почнаа да се собираат гласовите. Како што пишува „Гардијан“, фаворитите за...

Протести во Шведска против Израел

Хаосот што му претходеше на финалето

KULTURA 11 мај 2024 21:02 часот

Неколку часа пред финалната вечер на „Евровизија“ настаните беа сензационални. Утрото Холандија е елиминирана од натпреварувањето. Претставникот...

Евровизија

Домаќинот Финска одбива да му додели 12 поени на Израел на судењата

KULTURA 11 мај 2024 16:39 часот

Овогодинешното издание на Евровизија сигурно ќе остане запаметено, меѓу другото, и по многуте скандали кои...

Антониј Блинкен

Се очекува Блинкен да изјави дека Израел не ги прекршил условите за употреба на американското оружје

СВЕТОТ 10 мај 2024 12:07 часот

Американскиот државен секретар Антони Блинкен се очекува во петок да претстави извештај до Конгресот за однесувањето на Израел во ...

Израелски бомбардирање во Рафах

Израелската офанзива Рафа ќе го зајакне Хамас, велат САД

СВЕТОТ 10 мај 2024 11:32 часот

САД го предупредија Израел дека ќе му донесе стратешка победа на Хамас доколку продолжи со својот план за целосна инвазија на ...

Гилад Erdan

Израелскиот амбасадор во ОН ја критикува одлуката на САД да не го снабдуваат Израел со оружје

СВЕТОТ 9 мај 2024 11:32 часот

Ембаргото за оружје на САД може „значително да и наштети“ на способноста на Израел да „постигне воени цели“, изјави ...

Лојд Остин

Шефот на Пентагон потврдува дека е стопирана испораката на бомби во Израел

СВЕТОТ 8 мај 2024 19:29 часот

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин потврди дека САД престанале да испраќаат бомби во Израел неделата на...

Израел - гранична точка

Израел повторно го отвори клучниот премин за помош за влез во Газа

СВЕТОТ 8 мај 2024 09:13 часот

Израелската армија во средата соопшти дека повторно го отворила преминот Керем Шалом во Газа, клучна точка за задушување на помошта...

Џо Бајден

Бајден вели дека луѓето го забораваат ужасот на Хамас врз Израел на 7 октомври

СВЕТОТ 7 мај 2024 18:54 часот

Американскиот претседател Џо Бајден го осуди порастот на антисемитизмот во Америка и во светот и предупреди дека многу луѓе ...

Густаво Петро

Колумбија ги прекина дипломатските односи со Израел

СВЕТОТ 2 мај 2024 11:18 часот

Претседателот на Колумбија, Густаво Петро, ​​во средата најави дека неговата влада ќе ги прекине дипломатските односи со Израел...

Бенјамин Нетанјаху

Нетанјаху ги нарекува пропалестинските протести во американските колеџи антисемитски

СВЕТОТ 24 април 2024 21:45 ч

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги критикуваше пропалестинските демонстрации во кампусите на американските колеџи, нарекувајќи ги антисемитски и...