Volodymyr Zelensky 12

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky gjatë Samitit për Ukrainën në Tiranë

Zelensky e quan Ramën “mik i madh i Ukrainës”

Arbëri 22 maj 2024 17:33

Kryeministri i Shqipërisë ka zhvilluar një bisedë të mërkurën me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky. Zelensky pas kësaj bisede e ka...

Volodymyr Zelensky

Zelensky kërkon përfshirjen e Kinës në bisedimet e paqes

Botë 18 maj 2024 11:24

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka thënë se dëshiron të punojë me vende si Kina të cilat kanë "ndikim mbi Rusinë",...

Volodymyr Zelensky

Zelensky viziton Kharkivin derisa atje po zhvillohen luftime të ashpra

Botë 16 maj 2024 13:14

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka udhëtuar të enjten për në Kharkiv, disa ditë pasi Rusia ka hapur një front...

Volodymyr Zelensky - Ukraina dhe Rusia

“Nexta” publikon planin rus për likuidimin e Zelenskyt

Botë 8 maj 2024 16:26

Mediumi opozitar rus, Nexta, ka raportuar për një grup të nxitur nga Shërbimi Federal i Sigurisë së Rusisë, që synonte...

Volodymyr Zelensky

Pengohet komploti rus për vrasjen e Zelenskyt, thotë Kievi

Botë 7 maj 2024 14:05

Shërbimi ukrainas i sigurisë (SBU) thotë se ka penguar një komplot rus për të vrarë presidentin Volodymyr Zelensky dhe zyrtarë...

Volodymyr Zelensky dhe David Cameron

Kievi mund t’i përdorë armët britanike për ta sulmuar Rusinë, thotë Cameron

Botë 3 maj 2024 14:50

Sekretari i Jashtëm britanik, David Cameron ka thënë se është në dorë të Ukrainës që të vendosë se si t’i...

Volodymyr Zelensky - Ukraina dhe NATO

Zelensky i kërkon NATO-s të dërgojë sa më parë armatim

Botë 29 prill 2024 14:54

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka deklaruar se armët jetike amerikane kanë filluar të mbërrijnë në Ukrainë në sasi të...

Volodymyr Zelensky dhe Joe Biden

Zelensky falënderon Bidenin për nënshkrimin e ndihmës për Ukrainën

Botë 24 prill 2024 20:44

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka falënderuar të mërkurën presidentin amerikan, Joe Biden, për nënshkrimin në ligj të pakos së ndihmës...

Volodymyr Zelensky

Arrestohet një polak nën dyshimin për planifikim të një atentati ndaj Zelenskyt

Botë 19 prill 2024 11:42

Një burrë polak është arrestuar dhe akuzohet se po bashkëpunonte me inteligjencën ruse për të kryer një atentat të mundshëm...

Presidenti i Ukraines, Volodymyr Zelensky

Polonia arreston të dyshuarin për planifikimin e vrasjes së Zelenskyt

Botë 18 prill 2024 22:55

Një person është arrestuar të enjten në Poloni nën akuzat se ishte i gatshëm për të spiunuar për inteligjencën ushtarake...

Presidenti i Ukraines, Volodymyr Zelensky

Zelensky: Nevojiten më shumë ushtarë dhe pajisje për ta ndalur ofensivën ruse

Botë 7 prill 2024 10:49

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se Ukraina duhet ta përgatitë një numër të madh ushtarësh, përfshirë rezervistë, për...

Volodymyr Zelensky

Zelensky: Dy vjet qëkur u përzunë trupat ruse nga rajone të Kievit

Botë 31 mars 2024 21:24

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se tash e dy vjet po zhvillohen lufta me Rusinë, duke bërë me...