KOHA.net

Володимир Зеленски 45

Володимир Зеленски

Зеленски бара помош од западните земји

СВЕТОТ 21 јули 2024 19:31 часот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека на Украина и треба оружје со долг дострел за да ги заштити градовите...

Виктор Орбан и Володимир Зеленски

Зеленски вели дека Орбан не може да биде посредник меѓу Украина и Русија

СВЕТОТ 8 јули 2024 20:25 часот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави во понеделникот дека унгарскиот премиер Виктор Орбан не може да посредува меѓу Русија и...

Володимир Зеленски

Зеленски предупредува да свика итен состанок на Советот за безбедност на ОН

СВЕТОТ 8 јули 2024 18:39 часот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ќе повика на итна седница на Советот за безбедност на...

Виктор Орбан и Володимир Зеленски

Орбан побара од Зеленски прекин на огнот

СВЕТОТ 2 јули 2024 15:50 часот

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој постојано ја критикуваше европската поддршка за Украина, во својата прва посета ...

Орбан

Орбан оди во посета на Киев

СВЕТОТ 2 јули 2024 09:55 часот

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан пристигна во посета на Киев, првпат откако Русија ја започна инвазијата на...

Володимир Зеленски

Зеленски повторно бара ракети со долг дострел

СВЕТОТ 30 јуни 2024 година, 10:35 часот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повтори повикот за повеќе оружје со долг дострел и противвоздушна одбрана,...

Володимир Зеленски и Чарлс Мишел

Зеленски на самитот на ЕУ: Светот ја виде ефективноста на Европа

СВЕТОТ 27 јуни 2024 година, 15:07 часот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на седницата со 27-те шефови на држави и влади на ЕУ во четвртокот...

Урсула фон дер Лајен и Володимир Зеленски

ЕУ и Зеленски се очекува да потпишат договор за безбедност во четврток

СВЕТОТ 26 јуни 2024 година, 20:04 часот

Се очекува Европската унија во четврток да потпише безбедносен договор со украинскиот претседател Володимир Зеленски, ветувајќи дека ќе продолжи ...

Володимир Зеленски

Зеленски го отпушти главниот генерал по критиките за неспособност

СВЕТОТ 25 јуни 2024 година, 14:02 часот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски отпушти висок генерал по јавните критики за прекумерните жртви и обвинувањата за...

Володимир Зеленски

Зеленски нареди чистка на државната стража по сомнителните заговори за атентат

СВЕТОТ 24 јуни 2024 година, 14:38 часот

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, му нареди на новиот шеф на Државната гарда на Украина да...

Володимир Зеленски

Двајца нови потписници се додадени на декларацијата со која се повикува на „територијален интегритет“ на Украина

СВЕТОТ 19 јуни 2024 година, 21:14 часот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во средата објави дека се додадени двајца нови потписници на изјавата дека...

Володимир Зеленски

Киев ќе разговара со Москва доколку руските сили ја напуштат Украина, рече Зеленски

СВЕТОТ 16 јуни 2024 година, 17:08 часот

Киев утре би одржал мировни преговори со Русија доколку Москва се повлече од целата украинска територија, соопшти ...

Американскиот претседател Џо Бајден и украинскиот претседател Володимир Зеленски се ракуваат по потпишувањето на безбедносниот договор на маргините на Г7, четврток, 13 јуни. (Фото: Алекс Брендон)

Како лидерите на Г7 ќе ги користат замрзнатите руски средства за да и платат на Украина?

СВЕТОТ 13 јуни 2024 година, 23:17 часот

Лидерите на Г7 се согласија во четвртокот во Италија да ги користат замрзнатите руски средства за собирање...

Американскиот претседател Џо Бајден и украинскиот Володимир Зеленски за време на потпишувањето на договорот за безбедност

САД и Украина потпишаа договор за безбедност, кој вклучува испорака на патриоти и авиони Ф-16

СВЕТОТ 13 јуни 2024 година, 22:16 часот

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден и неговиот украински колега, Володимир Зеленски, потпишаа договор...

Володимир Зеленски

Зеленски очекува „важни одлуки“ за Украина од самитот на Г7

СВЕТОТ 13 јуни 2024 година, 13:28 часот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека очекува „важни одлуки“ од самитот на Г7 на лидерите на седумте нации на...

Напади во Украина

9 мртви и 29 повредени во руски напад во родниот град на Зеленски

СВЕТОТ 12 јуни 2024 година, 20:14 часот

Најмалку девет лица загинаа, а 29 други се повредени како резултат на руски напад во градот...

Володимир Зеленски и Џо Бајден

Бајден и Зеленски ќе потпишат билатерален договор за безбедност, соопшти Белата куќа

СВЕТОТ 12 јуни 2024 година, 18:37 часот

 Американскиот претседател Џо Бајден и украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе потпишат билатерален безбедносен договор меѓу Украина и САД...

Володимир Зеленски, Олаф Шолц и Урсула фон дер Лејен

Украина ќе добие 3,4 милијарди евра од ЕУ ова лето, вели Фон дер Лајен

СВЕТОТ 11 јуни 2024 година, 14:40 часот

Украина во јули ќе добие 1,5 милијарди евра од приходите од замрзнатите руски средства, а 1,9 милијарди ...

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски

Зеленски стравува од кризата: Русија ја уништи енергетската инфраструктура

СВЕТОТ 11 јуни 2024 година, 09:56 часот

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека 80 отсто од топлинското производство во Украина и 1/3 од генерацијата...

Зеленски со белгиските лидери

Украина може да задржи некои авиони Ф-16 земени од сојузниците, вели украинскиот офицер

СВЕТОТ 10 јуни 2024 година, 14:00 часот

Украина може да задржи дел од борбените авиони Ф-16 што ќе ги добие од западните сојузници во базите ...