Iran 19

Pouria Zeraati

Theret prezantuesi iranian i lajmeve në Britani

Botë 30 mars 2024 09:17

Një prezantues i një kanali lajmesh televiziv iranian me bazë në Londër është therur disa herë jashtë shtëpisë së tij.“Iran...

Sulmi në Moskë

Irani paralajmëroi Rusinë për kërcënimin e sigurisë përpara sulmit në Moskë

Botë 1 prill 2024 17:29

Irani e ka paralajmëruar Rusinë për mundësinë e një “operacioni të madh terrorist” brenda këtij vend, para sulmit të armatosur...

Ambasada e Iranit ne Siri dhe ndertesa e Konsullates e shkaterruar

Shkatërrohet Konsullata iraniane në Siri në një sulm ajror, të paktën 5 të vdekur

Botë 1 prill 2024 20:16

Një sulm ajror, që pretendohet se është kryer nga Izraeli, ka shkatërruar ndërtesën e Konsullatës së Iranit në kryeqendrën e...

Irani thotë se Izraeli do të pendohet për sulmin ndaj Konsullatës së tij në Siri

Irani thotë se Izraeli do të pendohet për sulmin ndaj Konsullatës së tij në Siri

Botë 3 prill 2024 17:00

Zëdhënësi i Gardës Revolucionare të Iranit është zotuar se Izraeli së shpejti do të marrë “goditje më vdekjeprurëse” pas sulmit...

Iran-Izrael

Izraeli përgatitet për sulm të mundshëm nga Irani

Botë 7 prill 2024 21:31

Ushtria izraelite ka thënë se është e përgatitur për çfarëdo kërcënimi të mundshëm nga Irani, pas rritjes së tensioneve si...

Iran, ministri i jashtem , Hossein Amirabdollain me kreun e Sirise, Bashar Assad

Irani akuzon SHBA-në se ia dha “dritën e gjelbër” Izraelit që të sulmojë

Botë 8 prill 2024 23:09

Ministri i Jashtëm i Iranit ka akuzuar SHBA-në se ia ka dhënë Izraelit “dritën e gjelbër” që ta sulmojë Konsullatën...

Ayatollah Ali Khamenei

Në fjalimin për Bajram, lideri i Iranit premton hakmarrje ndaj Izraelit

Botë 10 prill 2024 10:13

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei ka persëritur premtimet e tij për t’u hakmarrë ndaj Izraelit për vrasjen e...

Konsullata iraniane në Damask

Lindja e Mesme në gatishmëri për hakmarrjen iraniane, Lufthansa pezullon fluturimet në Teheran

Botë 11 prill 2024 13:47

Linja ajrore gjermane Lufthansa ka zgjatur pezullimin e fluturimeve të saj drejt Teheranit të enjten, për shkak të situatës në...

Izrael

SHBA-ja ua kufizon udhëtimin punëtorëve të saj në Izrael mes frikës për sulm nga Irani

Botë 12 prill 2024 08:24

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ua kanë kufizuar udhëtimin punëtorëve të tyre në Izrael mes frikës për sulm nga Irani.Ambasada...

John Kirby, Shtëpia e Bardhë

Shtëpia e Bardhë paralajmëron: Kërcënimet e Iranit ndaj Izraelit janë reale dhe të besueshme

Botë 12 prill 2024 18:29

Kërcënimet e Iranit ndaj Izraelit janë “të besueshme” dhe “reale”, ka thënë të premten zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë për...

Joe Biden

Bideni mesazh Iranit: Mos e bëj

Botë 12 prill 2024 21:22

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka thënë të premten se mesazhi i tij për Iranin, që...

Hezbollah

Parashikimi i SHBA-së – Irani e sulmon Izraelin brenda ditësh

Botë 13 prill 2024 08:09

Shtetet e Bashkuara të Amerikës presin që Irani të nisë sulme kundër disa caqeve brenda Izraelin në ditët në vijim...

iran

Irani konfiskon një anije “të lidhur me Izraelin”

Botë 13 prill 2024 14:44

Pjesëtarë të Gardës Revolucionare të Iranit kanë zbritur të shtunën prej helikopterit në një anije me mallra afër Ngushticës së...

Mbrojtja ajrore e Izraelit ka ndalur disa sulme të dronëve iranianë mbi Jerusalem.

Dronët e Iranit drejt Izraelit ndalen nga SHBA-ja

Botë 13 prill 2024 22:25

Edhe mbrojtja ajrore e Izraelit ka ndalur disa sulme të dronëve iranianë mbi Jerusalem. Sirena e shpërthime në qiell janë...

Kryeministri Albin Kurti

Kurti dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit: Rrezik për destabilizim të rajonit

Arbëri 14 prill 2024 11:21

Kryeministri Albin Kurti e ka dënuar sulmin e fundit të Iranit ndaj Izraelit.Kurti ka thënë se ky sulm përbën rrezik...

Izrael

Izraeli paralajmëron përgjigje ndaj sulmeve të Iranit “kur të jetë koha e duhur”

Botë 14 prill 2024 15:36

Izraeli ka thënë se do të kërkojë përgjegjësi nga Irani në përgjigje të sulmit të tij me raketa dhe dron....

Ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amirabdollahian.

Irani thotë se lajmëroi aleatët për sulmin 72 orë përpara

Botë 14 prill 2024 15:56

Irani i ka lajmëruar vendet fqinje për sulmet hakmarrëse kundër Izraelit 72 orë përpara, ka thënë ministri i Jashtëm iranian,...

Irani

Udhëheqësi i Bolivisë: Konflikti në Izrael mund të çojë në luftë të tretë botërore

Botë 14 prill 2024 17:35

Udhëheqësit e qeverisë në Amerikën Latinë kanë shprehur shqetësimin për sulmin iranian ndaj Izraelit, duke thënë se kjo situatë mund...

iRAN

Maqedonia e Veriut formon shtab krize për evakuimin e shtetasve nga Lindja e Mesme

Botë 14 prill 2024 17:39

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë së Veriut ka formuar një shtab për kriza për evakuimin e qytetarëve të...