Ukraina 99

Sulmet ruse

Pesë të vdekur e 16 të plagosur nga sulmi ajror rus në Kharkiv

Botë 19 maj 2024 13:40

Sulmet ajrore ruse vranë të paktën pesë persona dhe plagosën 16 të tjerë në një zonë rekreacioni jashtë qytetit verilindor...

konvoj i veturave te NATO-s

NYT: NATO po mendon të dërgojë instruktorë në Ukrainë

Botë 19 maj 2024 11:13

Aleatët e NATO-s janë duke iu afruar vendimit për të dërguar trupa në Ukrainë që të stërvisin forcat ukrainase, raporton...

Volodymyr Zelensky - Ukraina dhe Rusia

Zelensky thotë se situata në Kharkiv është nën kontroll, por frikësohet nga sulmi tjetër i Rusisë

Botë 18 maj 2024 12:55

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se pret që Rusia të shtojë ofensivën në verilindje dhe paralajmëroi se Kievi ka...

Pamje të ndara nga guvernatori i Belgorodit, Vyacheslav Gladkov, ku shihen zjarrfikës në një shtëpi që është duke u djegur pas sulmeve nga Ukraina, në Belgorod, Rus (Foto: AP)

Qyteti fantazmë i Rusisë

Botë 17 maj 2024 07:33

Rrugë të shkretuara, dyqane të mbyllura dhe restorante të qeta. Ndërtesat e dëmtuara dhe krateret nga goditjet e raketave nëpër...

Ushtria finlandeze

Finlanda synon t’i aktivizojë rezervistët për ta mbrojtur kufirin me Rusinë

Botë 15 maj 2024 18:25

Ushtria finlandeze ka në plan që t'i përdorë ushtarët rezervistë për të patrulluar kufirin me Rusinë, e kjo do të...

Lufta në Ukrainë

Ukraina shkatërron sisteme të tëra ruse në Krime

Botë 15 maj 2024 17:29

Ushtrisë ruse i janë shkatërruar disa pjesë të artilerisë së rëndë në Krime, kanë raportuar "Nexta" dhe "Visegrad", dy mediume...

Antony Blinken

SHBA-ja ndan edhe 2 miliardë dollarë për mbrojtjen e Ukrainës

Botë 15 maj 2024 14:19

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken njoftoi të mërkurën një ndihmë shtesë në vlerë prej 2 miliardë dollarësh për Ukrainën....

Volodymyr Zelensky

Zelensky anulon vizitat në Evropë pas ofensivës ruse

Botë 15 maj 2024 13:22

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka anuluar vizitat në Spanjë dhe Portugali, është konfirmuar të mërkurën, raporton CNN.Ofensiva ruse në Ukrainën...

Mykola Zlochevskiy (djathas) bashkë me ish-presidentin ukrainas, Viktor Yanukovych, më 2011.

Të fshehtat e Dubait: Investimet milionëshe të ish-zytarëve ukrainas në Emirate

Botë 15 maj 2024 10:53

Zyrtarët ukrainas që kanë qenë në pushtet në kohën e ish-presidentit ukrainas të lidhur me Kremlinin, Viktor Yanukovych, kanë blerë...

Antony Blinken

Blinkeni thotë se Rusia duhet të paguajë për rindërtimin e Ukrainës

Botë 14 maj 2024 20:05

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka thënë se presidenti rus, Vladimir Putin, duhet të paguajë për ta rindërtuar atë...

Rusia

Rusia pushton qytetin pranë Kharkivit

Botë 13 maj 2024 13:44

Rusia pretendon se trupat e saja ushtarake kanë hyrë në qytetin kufitar verilindor të Vovchansk, pranë qytetit të dytë më...

Ukraina dhe Serbia - flamujt

Ukraina nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Serbinë

Botë 13 maj 2024 10:08

Zonja e parë e Ukrainës, Olena Zelenska, ka mbërritur të dielën në Beograd, në një vizitë të parë të një...

Ukraina dhe lufta me Rusinë

Hyrja e lehtë e rusëve në Kharkiv

Botë 12 maj 2024 22:00

Denys Yaroslavskyi është i zemëruar.Si komandant i Njësisë Speciale të Gjurmimit të Ukrainës, ai luftoi në ofensivën e befasishme të...

Belgorod

Pesë të vdekur pas sulmit ukrainas në Belgorod të Rusisë

Botë 12 maj 2024 13:50

Pesë persona kanë mbetur të vrarë si pasojë e një sulmi ukrainas në Belgorod të Rusisë, i cili shkaktoi shembjen...

John Kirby

SHBA-ja ndan edhe 400 milionë dollarë për Ukrainën

Botë 11 maj 2024 11:23

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar për një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën të premten, në vlerë prej 400...

Ambulanca

Gjenden të vdekura në Tiranë dy shtetase ukrainase

Kronikë 10 maj 2024 15:35

Dy shtetase të Ukrainës janë gjetur të vdekura në Tiranë. Viktimat janë të moshës 25 dhe 40 vjeçe.“Më datë 10.05.2024,...

A do të mjaftojë mbështetja e re amerikane për Ukrainën?

OpEd 10 maj 2024 10:39

Armët dhe paratë e reja të siguruara nga SHBA-ja tani janë rrugës për në Ukrainë. Sigurimi apo jo i ndihmave...

Ushtria ukrainase

Zelensky sërish shkarkon komandantin e ushtrisë

Botë 9 maj 2024 16:31

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy e ka zëvendësuar komandantin e forcave speciale të enjten, për herë të dytë brenda gjashtë muajve,...

Shefja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen

BE-ja arrin marrëveshje për t’i përdorur asetet ruse për ta ndihmuar Ukrainën

Botë 8 maj 2024 18:37

Ambasadorët nga vendet anëtare të BE-së kanë rënë dakord në parim për të shfrytëzuar fitimet nga asetet e ngrira ruse,...

Donika Gërvalla - MPJD

Gërvalla: E mbështesim Ukrainën ndonëse s’e njeh Kosovën

Arbëri 8 maj 2024 18:33

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës (MPJD), Donika Gërvalla, ka deklaruar se Kosova e mbështet Ukrainën në luftë...