masat 23

Bashkimi Evropian

Heqja e masave ndaj Kosovës në qorrsokak – megjithatë lidhet edhe me dialogun

Arbëri 17 korrik 2024 14:08

Para një muaji dukej se Bashkimi Evropian do t’i hiqte masat Kosovës pasi një gjë të tillë e kishte rekomanduar...

BE-ja dhe masat

Karikatura e ditës

Karikatura 13 korrik 2024 09:31

Josep Borrell

Borrelli shpreson që masat ndaj Kosovës të hiqen shpejt, edhe pse gradualisht

Arbëri 25 qershor 2024 08:52

Josep Borrell, përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, ka thënë se shpreson që Kosovës...

Gazmend Gjyshinca

Gjyshinca: Në këtë kohë të turbullt, nga BE-ja mund të presim çdo gjë

Arbëri 21 qershor 2024 18:09

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Gazmend Gjyshinca, ka vlerësuar se nuk mund të përjashtohet mundësia që Kosovës t’i lidhet çështja e...

Gazmend Gjyshinca

(Mos) heqja e masave ndaj Kosovës, flet Gjyshinca

60 MINUTA 21 qershor 2024 18:03

Bashkimi Evropian dhe Kosova

S’ka pajtim në BE për heqjen e plotë të masave

LAJMET E MBRËMJES 20 qershor 2024 19:17

Masat të cilat i janë vendosur Kosovës një vit më parë pritet që të hiqen gradualisht dhe pjesërisht, teksa kjo...

Arbnor Sadiku

Sadiku thotë se heqja e masave lidhet me lëvizje për formimin e Asociacionit

Arbëri 20 qershor 2024 18:15

Analisti politik Arbnor Sadiku ka thënë se heqja e masave ndaj Kosovës do të jetë e ngadalshme dhe e kufizuar...

Bashkimi Evropian dhe Kosova

S’ka pajtim në BE për heqjen e plotë të masave

Arbëri 20 qershor 2024 13:10

Masat ndaj Kosovës pritet që të hiqen gradualisht dhe pjesërisht dhe kjo pritet të bëhet e ditur “në ditët në...

Ambasadori i Gjermanise ne Kosove, Jorn Rohde

Rohde për masat ndaj Kosovës: Tash është në dorën e shteteve anëtare

Arbëri 20 qershor 2024 09:23

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka thënë se masat e Bashkimit Evropian ndaj Kosovës duhet të hiqen dhe...

Besnik Bislimi

Largimi i masave të BE-së, Bislimi: Kosova s’ka pranuar të shantazhohet

Arbëri 19 qershor 2024 10:56

Zëvendëskryeministri për Integrime Evropiane dhe dialog, Besnik Bislimi ka thënë se nuk dëshiron të spekulojë nëse Kosovës do t’i hiqen...

Josep Borrell

Borrelli rekomandon heqjen e masave ndaj Kosovës si sinjal politik për avancimin e dialogut

Arbëri 19 qershor 2024 10:24

Përfaqësuesit e vendeve anëtare të BE-së do të diskutojnë sot në Komitetin Politik dhe të Sigurisë (PSC) për heqjen e...

Kosova - Bashkimi Evropian

Të mërkurën, në Bruksel, pritet të bëhet diskutimi i parë për heqjen ose jo të masave ndaj Kosovës

LAJMET E MBRËMJES 18 qershor 2024 19:05

Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ua ka dorëzuar vendeve anëtare të BE-së raportin lidhur me masat që i janë...

Augustin Palokaj

Palokaj: S’ka entuziazëm që masat ndaj Kosovës të hiqen shumë shpejt

Arbëri 18 qershor 2024 17:21

Korrespodenti i KOHËS në Bruksel, Augustin Palokaj ka thënë se nuk shihet ndonjë entuziazëm që masat e BE-së ndaj Kosovës...

Josep Borrell

Borrell ua dorëzon vendeve të BE-së raportin për masat ndaj Kosovës

Arbëri 18 qershor 2024 14:45

Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ua ka dorëzuar vendeve anëtare të BE-së raportin lidhur me masat që i janë...

Flamujt e Bashkimit Evropian

BE thotë se “nuk duhet spekuluar” rreth raportit të Borrellit për masat ndaj Kosovës

Arbëri 17 qershor 2024 14:43

Bashkimi Evropian ka thënë se afati i dorëzimit të raportit të Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borrell, rreth masave...

Kosova flamur - EU Bashkim Evropian BE

BE: Serbia ka shkelur marrëveshjen duke lobuar kundër Kosovës

LAJMET E MBRËMJES 13 qershor 2024 20:47

Deklarata e ambasadorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Beograd, Christopher Hill, se anëtarësimi i Serbisë në Bashkimin...

Besnik Bislimi

Bislimi: Raporti i Borrellit “do të rekomandojë heqjen e masave”

LAJMET E MBRËMJES 13 qershor 2024 19:14

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi ka thënë të enjten se ka informacione se raporti i përfaqësuesit të lartë të BE-së, Josep Borrell,...

Josep Borrell

Javën e ardhshme pritet të dorëzohet raporti për masat ndaj Kosovës

Arbëri 5 qershor 2024 13:52

Gjatë javës së ardhshme pritet që shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, të dorëzojë raportin lidhur me mundësinë e heqjes...

Peter Stano - zedhenes i Bashkimit Evropian

Ende “drejt finalizimit” raporti i BE-së nga i cili varet heqja apo jo e masave ndaj Kosovës

LAJMET E MBRËMJES 28 maj 2024 19:03

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, ka thënë se kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, është duke e finalizuar raportin rreth...

Kosova flamur - EU Bashkim Evropian BE

Ende “drejt finalizimit” raporti i BE-së nga i cili varet heqja apo jo e masave ndaj Kosovës

Arbëri 28 maj 2024 13:19

“Ende po finalizohet” është përgjigja që zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka dhenë edhe një herë në pyetjen për...