Kosovë 105

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq

Vuçiqi i thotë Macronit ta mbajë Kosovën lart në agjendën e BE-së

Arbëri 21 qershor 2024 15:11

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i ka thënë homologut francez, Emmanuel Macron, se çështjet që kanë të bëjnë me Kosovën...

Besnik Bislimi

Bislimi me ndihmëssekretarin e OKB-së, “ia rikujton kërcënimin që Serbia paraqet për Kosovën”

Arbëri 21 qershor 2024 13:59

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi ka takuar ndihmëssekretarin e përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara për Evropën, Azinë Qendrore dhe Amerikën, Miroslav Jenča.Bislimi...

Borrell me kryediplomatet

Borrelli takon kryediplomatët e Ballkanit Perëndimor, Gërvalla lobon për anëtarësim

Arbëri 21 qershor 2024 10:54

Përfaqësuesi i lartë për politikë të jashtme i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka takuar ministrat e jashtëm të shteteve të...

diaspora

Mbi 5.1 milionë persona vizituan Kosovën vitin e kaluar

Arbëri 18 qershor 2024 16:19

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar statistikat e vizitorëve gjatë vitit 2023.Sipas statistikave, ka pasur më shumë vizitorë vendorë...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani

Osmani në Samitin e Paqes: Kosova u ndërtua nga zeroja, u shndërrua në demokraci

Arbëri 15 qershor 2024 14:56

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se Kosova i bashkohet thirrjeve të të gjithë atyre të cilët shtyjnë përpara...

NATO

Robertson: Siguria e Kosovës jashtëzakonisht e rëndësishme për NATO-n

Arbëri 15 qershor 2024 13:12

Ish-Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Lord George Robertson, thotë se e dënon pa rezerva sulmin terrorist të ndodhur vitin e...

Osmani

Osmani nis takimet me liderë në kuadër të Samitit për Ukrainën

Arbëri 15 qershor 2024 12:06

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, po qëndron në Zvicër ku do ta përfaqësojë Republikën në Samitin e Paqes për Ukrainën. ...

Departamenti i Shtetit të SHBA-së

DASH-i për dialogun: Synimi i SHBA-së është njohja reciproke

Arbëri 14 qershor 2024 15:39

Departamenti Amerikan i Shtetit ka thënë se i vetmi opsion i Kosovës dhe Serbisë drejt integrimit evropian është normalizimi i...

Besnik Bislimi

Bislimi: Serbia të mbahet përgjegjëse për gjenocidin në Kosovë

Arbëri 14 qershor 2024 15:04

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi ka takuar përfaqësues të Këshillit Koordinues të Asociacioneve Familjare të të Zhdukurve të Kosovës. Aty ishin edhe...

Sarrazin ne Serbi

Sarrazin në Serbi, Vuçiqi i flet për “marrëveshjet e pazbatuara” mes Kosovës e Serbisë

Arbëri 14 qershor 2024 14:08

Emisari gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka qëndruar të premten në Serbi. Atje është takuar me presidentin serb.Përmes Instagramit,...

Rastislav Kostilnik

Kostilnik: Kosova e Serbia ta zbatojnë marrëveshjen e Brukselit dhe aneksin e Ohrit

Arbëri 13 qershor 2024 23:15

Shefi i Zyrës Ndërlidhëse të Sllovakisë në Prishtinë, Rastislav Kostilnik, ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia ta zbatojnë marrëveshjen e...

Tony Blair dhe Albin Kurti

Kurti e falënderon Blairin për rolin dhe mbështetjen e palëkundur gjatë luftës

Arbëri 10 qershor 2024 08:27

E përditësuar në 14:30 - Kryeministri Albin Kurti gjatë takimit të zhvilluar të hënën me ish-kryeministrin e Britanisë së Madhe,...

Albin Kurti

Kryeministri me ministra i prijnë Paradës së Krenarisë

Arbëri 8 qershor 2024 17:46

Kryeministri Albin Kurti ka marrë pjesë në hapjen e Paradës së Krenarisë në Prishtinë të shtunën. Ai i ka prirë...

Banka Qendrore e Kosovës

Rritja ekonomike do të jetë 3.9 për qind, sipas BQK-së

Arbëri 8 qershor 2024 08:59

Projeksionet e Bankës Qendrore e Kosovës për vitin 2024 sugjerojnë për një rritje ekonomike prej 3.9 përqind si rezultat i...

Tony Blair

Tony Blair i drejtohet Kuvendit më 10 qershor

Arbëri 6 qershor 2024 14:23

Ish-kryeministri britanik, Tony Blair, do t’u drejtohet deputetëve të Kuvendit të Kosovës më 10 qershor, në orën 10:00.Kuvendi njoftoi se...

Gjenden në Shqipëri veturat e vjedhura në Kosovë

Gjenden në Shqipëri veturat e vjedhura në Kosovë, dyshohet se do përdoreshin për qëllime kriminale

Kronikë 5 qershor 2024 17:12

Policia e Shqipërisë ka sekuestruar dy automjete të vjedhura në Kosovë që dyshohet se do të përdoreshin për qëllime kriminale...

Jorn Rohde

Kosova nën masat e BE-së, Rohde: Shumë shpejt do të kemi vendime që e zhbllokojnë situatën

Arbëri 5 qershor 2024 16:32

Anëtarët e komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë janë takuar me Ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ku...

Studentët përkujtojnë 1,432 fëmijët e vrarë gjatë luftës

Studentët përkujtojnë 1,432 fëmijët e vrarë gjatë luftës

Arbëri 1 qershor 2024 12:13

Grupi i Studentëve të Fakultetit të Edukimit të Universitetit të Prishtinës ka organizuar manifestim paqësor në Ditën Botërore të Fëmijëve.Në...

Ejup Maqedonci

Maqedonci: ​Grupi i Radoiçiqit lëviz shpesh afër kufirit - mbetet rrezik për sigurinë

Arbëri 1 qershor 2024 12:01

Grupi i terroris serb i udhëhequr nga Milan Radoiçiq po lëvizë shpesh afër kufirit të Kosovës, ka thënë ministri i...

Osmani ne San Salvador

Osmani takon zyrtaret amerikane, siguria çështje diskutimi

Arbëri 1 qershor 2024 11:43

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka takuar zyrtarë amerikanë gjatë vizitën në San Salvador. Ajo ka takuar nënsekretaren e Shtetit...