ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Косово 107

Саранда Рамај, новинарка во КОХА

Рамај: Судиите немаат професионална храброст, потпаѓаат под влијание на јавноста

Арбери 10 јули 2024 20:15 часот

Новинарката на ТАЈМ, Саранда Рамај изјави дека судиите во Косово потпаѓаат под влијание на јавноста, додавајќи дека судиите ...

Србија

Мажите навредени за време на војната во Косово го прекинуваат молкот

Арбери 27 јуни 2024 година, 13:09 часот

Речиси две децении Албани мислеше дека е единствениот маж кој доживеал сексуално насилство за време на војната во Косово.

Претседателот на Франција, Емануел Макрон и претседателот на Србија, Александар Вучиќ

Вучиќи му порача на Макрон да го држи Косово високо на агендата на ЕУ

Арбери 21 јуни 2024 година, 15:11 часот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, му рекол на својот француски колега Емануел Макрон дека прашањата поврзани со Косово...

Бесник Бислими

Бислими со помошникот секретар на ОН „го потсетува на заканата што Србија му ја претставува на Косово“

Арбери 21 јуни 2024 година, 13:59 часот

Вицепремиерот Бесник Бислими се сретна со помошникот генерален секретар на Обединетите нации за Европа, Централна Азија и Америка, Мирослав Бислими.

Борел со главните дипломати

Борели се среќава со главните дипломати од Западен Балкан, Гервала лобира за членство

Арбери 21 јуни 2024 година, 10:54 часот

Високиот претставник за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел, се сретна со министрите за надворешни работи на државите од...

Дијаспората

Над 5.1 милион луѓе го посетија Косово минатата година

Арбери 18 јуни 2024 година, 16:19 часот

Агенцијата за статистика на Косово ја објави статистиката на посетителите во текот на 2023 година Според статистиката повеќе домашни посетители имало...

Претседателката на Косово, Вјоса Османи

Османи на самит за мир: Косово е изградено од нула, претворено во демократија

Арбери 15 јуни 2024 година, 14:56 часот

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, изјави дека Косово се придружува на повиците на сите оние кои туркаат напред...

НАТО

Робертсон: Безбедноста на Косово е исклучително важна за НАТО

Арбери 15 јуни 2024 година, 13:12 часот

Поранешниот генерален секретар на НАТО, лорд Џорџ Робертсон, вели дека безрезервно го осудува терористичкиот напад што се случи во...

Османи

Османи ги започнува средбите со лидерите во рамки на Самитот за Украина

Арбери 15 јуни 2024 година, 12:06 часот

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, престојува во Швајцарија каде ќе ја претставува Републиката на мировниот самит за Украина. ...

Стејт департментот на САД

ЦРТИЧКА за дијалог: Целта на САД е взаемно признавање

Арбери 14 јуни 2024 година, 15:39 часот

Стејт департментот на САД соопшти дека единствената опција за Косово и Србија кон европската интеграција е нормализирање на...

Бесник Бислими

Бислими: Србија треба да сноси одговорност за геноцидот на Косово

Арбери 14 јуни 2024 година, 15:04 часот

Вицепремиерот Бесник Бислими се сретна со претставници на Координативниот совет на семејните здруженија на исчезнатите лица на Косово. Имаше и ...

Саражин во Србија

Саражин во Србија, Вучиќ зборува за „неприменетите договори“ меѓу Косово и Србија

Арбери 14 јуни 2024 година, 14:08 часот

Германскиот емисар за Западен Балкан, Мануел Саразин, во петокот престојуваше во Србија. Таму се сретна со српскиот претседател преку Инстаграм,...

Растислав Костилник

Костилник: Косово и Србија да го спроведат бриселскиот договор и Охридскиот анекс

Арбери 13 јуни 2024 година, 23:15 часот

Шефот на Канцеларијата за врски на Словачка во Приштина, Растислав Костилник побара од Косово и Србија да го спроведат договорот...

Тони Блер и Албин Курти

Курти му се заблагодарува на Блер за неговата улога и непоколебливата поддршка за време на војната

Арбери 10 јуни 2024 година, 08:27 часот

Обновено во 14:30 - Премиерот Албин Курти на средбата во понеделникот со поранешниот премиер на Велика Британија,...

Албин Курти

Премиерот со министри ја води Парадата на гордоста

Арбери 8 јуни 2024 година, 17:46 часот

Премиерот Албин Курти во саботата учествуваше на отворањето на Парадата на гордоста во Приштина. Тој има тенденција да ...

Централната банка на Косово

Економскиот раст ќе биде 3.9 отсто, велат од ЦБК

Арбери 8 јуни 2024 година, 08:59 часот

Проекциите на Централната банка на Косово за 2024 година сугерираат економски раст од 3.9 отсто како резултат на...

Тони Блер

Тони Блер се обраќа во Парламентот на 10 јуни

Арбери 6 јуни 2024 година, 14:23 часот

Поранешниот британски премиер Тони Блер на 10 јуни во 10 часот ќе се обрати пред пратениците на Собранието на Косово.

Автомобилите украдени на Косово се пронајдени во Албанија

Во Албанија се пронајдени автомобили украдени во Косово, за кои постои сомневање дека се користени за криминални цели

HRONIKA 5 јуни 2024 година, 17:12 часот

Албанската полиција заплени две украдени возила на Косово за кои постои сомневање дека служеле за криминални цели...

Џорн Род

Косово под мерки на ЕУ, Роде: Многу брзо ќе имаме одлуки кои ќе ја отклучат ситуацијата

Арбери 5 јуни 2024 година, 16:32 часот

Членовите на комисијата за надворешни работи и дијаспора се сретнаа со амбасадорот на Германија во Косово, Јорн Роде, каде што...

Учениците го одбележуваат споменот на 1,432 деца убиени за време на војната

Учениците го одбележуваат споменот на 1,432 деца убиени за време на војната

Арбери 1 јуни 2024 година, 12:13 часот

Групата студенти на образовниот факултет на Универзитетот во Приштина организираше мирна демонстрација на Светскиот ден на детето во...