Indi 14

Sulmi ndaj autobusit në Indi

Të paktën nëntë të vdekur pas një sulmi të armatosur në Indi

Botë 10 qershor 2024 10:38

Militantë të dyshuar në provincën e kontrolluar të Kashmirit të Indisë, Jamu, qëlluan në drejtim të një autobusi që transportonte...

Narendra Modi shpall fitoren

Modi shpall fitoren në zgjedhjet në Indi, partia e tij pëson humbje të mëdha

Botë 4 qershor 2024 17:46

Kryeministri i Indisë, Narendra Modi ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme të vendit, derisa votat po vazhdojnë të numërohen.Në...

Nxehtësia e madhe në Indi / Foto: AP

Mbi 50 të vdekur nga nxehtësia brenda tri ditësh në Indi

Botë 3 qershor 2024 08:52

Më shumë se 50 njerëz kanë vdekur në Indi gjatë tre ditëve të fundit, si pasojë e vapës së madhe...

Aksident autobusi ne Kashmir

Aksidentohet autobusi në Kashmir, të paktën 21 të vdekur

Botë 30 maj 2024 17:38

Një autobus me pelegrinë ka rrëshqitur dhe është rrotulluar në një grykë të thellë në një autostradë malore në Kashmir...

Shembja e gurores në Indi / Foto: AP

17 të vdekur nga shembja e gurores në Indi, 12 mbeten të zhdukur

Botë 28 maj 2024 18:01

Të paktën 17 persona kanë mbetur të vdekur si pasojë e shembjes së një guroreje në verilindje të Indisë.Siç është...

Zjarri ne spital ne Delhi

Zjarr në një spital në Delhi, vdiqën të paktën gjashtë foshnja të porsalindura

Botë 26 maj 2024 14:14

Të paktën gjashtë foshnja të porsalindura kanë vdekur si pasojë e një zjarri që përfshiu një spital në New Delhi...

Cikloni ne Bangladesh

Bangladeshi evakuon qindra mijëra, teksa një ciklon i fortë i afrohet nga Gjiri i Bengalit

Botë 26 maj 2024 13:50

Bangladeshi evakuoi gati 800 mijë njerëz nga zonat e cenueshme të dielën, gjersa vendi dhe India fqinje prisnin ardhjen e...

Zjarr ne nje park argetimi ne Indi

Zjarr në një park të lojërave në Indi, të paktën 27 të vdekur

Botë 26 maj 2024 09:22

Të paktën 27 persona kanë humbur jetën në një zjarr masiv në një park argëtimi në Indi, raportojnë autoritet lokale,...

Votimet në Indi

Miliona indianë votojnë në një rund tjetër të zgjedhjeve gjashtëjavore

Botë 25 maj 2024 10:55

Miliona indianë po votojnë të shtunën në rundin e radhës deri në atë të fundit të zgjedhjeve kombëtare, me fushatën...

Narendra Modi

India voton në fazën e tretë të zgjedhjeve, Modi ashpërson retorikën kundër myslimanëve

Botë 7 maj 2024 17:11

Zgjedhjet gjashtë-javore në Indi janë gati në gjysmë të rrugës, derisa votuesit u janë drejtuar kutive të votimit në 11...

INDIA

India, vendi më i populluar në botë

Botë 21 prill 2024 18:18

Fondi i OKB-së për Popullsinë (UNFPA) njoftoi se India me popullsinë e saj që ka arritur në 1.441 miliardë është...

Zgjedhjet në Indi

Indianët votojnë në fazën e parë të zgjedhjeve më të mëdha në botë

Botë 19 prill 2024 12:11

Miliona indianë filluan të votojnë të premten në zgjedhjet gjashtëjavore që janë një referendum për Narendra Modin, kryeministrin populist që...

Indi

Vriten 29 rebelë maoistë në Indi

Botë 17 prill 2024 12:30

Forcat e Sigurisë të Indisë kanë bërë të ditur se kanë vrarë 29 rebelë maoistë në shtetin qendror indian Chhattisgarh,...

Qyteti Silikon - Indi

Lugina Silikon e Indisë po përballet me krizë të ujit, të cilën softuerët s’e zgjidhin

Botë 5 prill 2024 10:00

Qyteti Bengaluru, shtëpi e shumë kompanive teknologjike dhe kërkimore të nivelit të lartë, ka mjaft reshje të shiut. Por qyteti...