hamas 22

Gaza

Tri të katërtat e Gazës shënohen si zona evakuimi nga Izraeli

Botë 20 maj 2024 22:35

Më shumë se tri të katërtat e territorit të Gazës janë përcaktuar si zona evakuimi nga ushtria izraelite që nga...

Joe Biden

Biden: Skandaloze kërkimi i arrestimit të liderëve të Izraelit

Botë 20 maj 2024 20:18

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, e ka quajtur skandaloz vendimin e kryeprokurorit të GJNP-së që të kërkojë fletarrest për liderët...

Benjamin Netanyahu

Kryeprokurori i GJNP-së kërkon arrestimin e liderëve të Izraelit dhe Hamasit

Botë 20 maj 2024 14:04

Kryeprokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale ka bërë kërkesë që të lëshohen fletarreste për kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu, dhe liderin...

Ron Benjamin

Izraeli thotë se ka gjetur trupin të një pengu tjetër në Gazë

Botë 18 maj 2024 22:11

Forcat izraelite kanë thënë se kanë gjetur trupin edhe të një pengu që ishte mbajtur në Gazë, raporton “BBC”. Ushtria...

iZRAEL

Izraeli hyn më thellë në Rafah, Hamasi rigrupohet në pjesë të tjera të Gazës

Botë 12 maj 2024 13:45

Forcat izraelite po vazhdojnë luftimet me militantët palestinezë në të gjithë Rripin e Gazës të dielën, duke përfshirë në pjesë...

Bomba e Izraelit

SHBA-ja ndali furnizimin me bomba për Izraelin pas shqetësimeve për Rafah

Botë 8 maj 2024 08:41

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ndaluar dërgimin e bombave për Izraelin pas shqetësimeve se do ta kryejë një operacion...

Protesta e familjareve te pengjeve izraelite ne Gaza

Pikat e propozimit për armëpushim me të cilat s’pajtohet Izraeli

Botë 7 maj 2024 19:02

Një zyrtar izraelit, i informuar mbi bisedimet, tha se një delegacion i Izraelit pritet të mbajë bisedime në Kajro këtë...

Kryeministri Izraelit Benjamin Netanyahu

Izraelit s'ia plotëson kërkesat propozimi për armëpushim i pranuar nga Hamasi

Botë 6 maj 2024 23:30

Hamasi njoftoi të hënën se ka pranuar propozimin e Egjiptit dhe Katarit për armëpushim në Gaza, mirëpo Izraeli ka thënë...

Ushtaret izraelit ne Gaza

Hamasi pranon marrëveshjen për armëpushim

Botë 6 maj 2024 19:04

Lidershipi i Hamasit thotë se ka pranuar marrëveshjen për armëpushim në Gaza, transmeton “BBC”. Në një komunikatë, grupi thotë se...

Benjamin Netanyahu

Netanyahu e quan Holokaustin të pakuptimtë

Botë 6 maj 2024 12:59

Në shënimin e Ditës së Përkujtimit të Holokaustit, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu e ka quajtur Holokaustin si “të pakuptimtë”, raporton...

Ushtria izraelite

Vriten tre ushtarë të Izraelit, Hamasi merr përgjegjësinë

Botë 6 maj 2024 08:06

Tre ushtarë izraelitë janë vrarë nga një sulm me raketa të Hamasit pranë një vendkalimi kryesor për dërgimin e ndihmave...

Sulmi

Dhjetë izraelitë të plagosur nga sulmi i Hamasit

Botë 5 maj 2024 16:08

Zyrtarë të Izraelit kanë deklaruar se militantët e Hamasit kanë sulmuar të dielën pikën kryesore të kalimit të ndihmave humanitare...

Benjamin Netanyahu

Netanyahu: Dorëzimi ndaj kërkesave të Hamasit do të jetë disfatë për Izraelin

Botë 5 maj 2024 15:23

Kryeministri Benjamin Netanyahu tha të dielën se nëse Izraeli pajtohet me “pozicionet ekstreme” të Hamasit, atëherë “7 tetori i ardhshëm...

izrael

Mijëra izraelitë përmes protestave kërkojnë marrëveshje për pengjet

Botë 5 maj 2024 08:58

(BBC) - Dhjetëra-mijëra izraelitë u mblodhën deri në orët e vona të natës duke bërë thirrje për një marrëveshje për...

Benjamin Netanyahu

Ultimatumi i Izraelit për Hamasin: Marrëveshje për pengjet ose fillon ofensiva

Botë 3 maj 2024 18:29

Qeveria e Izraelit i ka dërguar ultimatum grupit ekstremist të Hamasit në të cilën deklaruan dy opsione - ose të...

Gaza

Hamasi dërgon delegacion në Egjipt për t’i vazhduar diskutimet për armëpushim

Botë 2 maj 2024 19:27

Hamasi ka thënë të enjten se po e dërgon një delegacion në Egjipt për bisedime të mëtutjeshme për armëpushim me...

Hamasi

Hamasi do të dërgojë një delegacion në Kajro për të vazhduar bisedimet për armëpushim

Botë 2 maj 2024 15:40

Hamasi ka bërë të ditur të enjten se do të dërgojë një delegacion në Kajro sa më shpejt që të...

Lian Jian

Kina konfirmon takimin mes grupeve rivale palestineze, Hamas dhe Fatah, në Pekin

Botë 30 prill 2024 12:11

Kina ka konfirmuar të martën takimin mes grupeve rivale palestineze, Hamas dhe Fatah, në Pekin, raporton “AP”.Sipas zëdhënësit të Ministrisë...

Zyrtari i lartë i Hamasit, Khalil al-Hayya

Hamasi po shqyrton një propozim të Izraelit për armëpushim

Botë 27 prill 2024 13:24

Hamasi ka thënë të shtunën se po e shqyrton një propozim të ri nga Izraeli për armëpushim në Gaza.Zyrtari i...

Izrael - Hamas

Ushtria izraelite vret komandantin e Hezbollahut

Botë 9 prill 2024 10:37

Ushtria e Izraelit ka njoftuar se ka vrarë një komandant të Forcave Radwan të Hezbollahut në Libanin jugor.Ali Ahmad Hussein...