KOHA.net

хама 22

Газа

Три четвртини од Газа е означена како зона за евакуација од страна на Израел

СВЕТОТ 20 мај 2024 22:35 часот

Повеќе од три четвртини од територијата на Газа израелската армија ја прогласи за зона за евакуација од...

Џо Бајден

Бајден: Потрагата по апсењето на лидерите на Израел е скандалозна

СВЕТОТ 20 мај 2024 20:18 часот

Претседателот на САД, Џо Бајден, ја нарече скандалозна одлуката на главниот обвинител на МКС да бара налози за апсење на водачите...

Бенјамин Нетанјаху

Главниот обвинител на МКС бара апсење на лидерите на Израел и Хамас

СВЕТОТ 20 мај 2024 14:04 часот

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд побара да се распишат налози за апсење на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху и на лидерот ...

Рон Бенџамин

Израел соопшти дека пронашол тело на уште еден заложник во Газа

СВЕТОТ 18 мај 2024 22:11 часот

Израелските сили соопштија дека пронашле тело на заложник кој бил држен во Газа, пренесува „Би-Би-Си“. Армијата...

ИЗРАЕЛ

Израел се движи подлабоко во Рафа, Хамас се прегрупира во други делови на Газа

СВЕТОТ 12 мај 2024 13:45 часот

Израелските сили продолжија со борбите со палестинските милитанти низ Појасот Газа во неделата, вклучително и во делови од ...

Израелската бомба

САД ја прекина испораката на бомби за Израел по загриженоста за Рафах

СВЕТОТ 8 мај 2024 08:41 часот

Соединетите Американски Држави престанаа да испраќаат бомби во Израел по загриженоста дека ќе изведат операција...

Протест на семејствата на израелските заложници во Газа

Точки од предлогот за прекин на огнот со кои Израел не се согласува

СВЕТОТ 7 мај 2024 19:02 часот

Израелски функционер информиран за разговорите рече дека се очекува израелска делегација да разговара во Каиро оваа ...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Предлогот за прекин на огнот прифатен од Хамас не ги исполнува барањата на Израел

СВЕТОТ 6 мај 2024 23:30 часот

Хамас во понеделникот објави дека го прифатил предлогот на Египет и Катар за прекин на огнот во Газа, но Израел соопшти дека ...

Израелски војници во Газа

Хамас го прифаќа договорот за прекин на огнот

СВЕТОТ 6 мај 2024 19:04 часот

Раководството на Хамас соопшти дека го прифатило договорот за прекин на огнот во Газа, пренесува „Би-Би-Си“. Во соопштението групата вели дека ...

Бенјамин Нетанјаху

Нетанјаху го нарекува холокаустот бесмислен

СВЕТОТ 6 мај 2024 12:59 часот

Во одбележувањето на Денот на сеќавање на холокаустот, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го нарече холокаустот „глупост“, пренесува ...

израелска армија

Тројца израелски војници загинаа, одговорноста ја презема Хамас

СВЕТОТ 6 мај 2024 08:06 часот

Тројца израелски војници беа убиени од ракетен напад на Хамас во близина на главниот премин за испорака на помош...

напад

Десет Израелци повредени во напад на Хамас

СВЕТОТ 5 мај 2024 16:08 часот

Израелските власти изјавија дека милитантите на Хамас го нападнале главниот транзитен пункт за хуманитарна помош во неделата...

Бенјамин Нетанјаху

Нетанјаху: Попуштањето на барањата на Хамас ќе биде пораз за Израел

СВЕТОТ 5 мај 2024 15:23 часот

Премиерот Бенјамин Нетанјаху во неделата изјави дека доколку Израел се согласи со „екстремните позиции“ на Хамас, тогаш „наредниот 7 октомври ...

Израел

Илјадници Израелци преку протести бараат договор за заложниците

СВЕТОТ 5 мај 2024 08:58 часот

(Би-Би-Си) - Десетици илјади Израелци се собраа доцна во ноќта барајќи договор за...

Бенјамин Нетанјаху

Ултиматум на Израел до Хамас: Почнува договор за заложници или офанзива

СВЕТОТ 3 мај 2024 18:29 часот

Владата на Израел испрати ултиматум до екстремистичката група Хамас во кој наведе две опции - или ...

Газа

Хамас испрати делегација во Египет за да ги продолжи разговорите за прекин на огнот

СВЕТОТ 2 мај 2024 19:27 часот

Хамас во четвртокот соопшти дека испраќа делегација во Египет на понатамошни разговори за прекин на огнот со ...

Хамаси

Хамас ќе испрати делегација во Каиро за да ги продолжи преговорите за прекин на огнот

СВЕТОТ 2 мај 2024 15:40 часот

Хамас во четврток најави дека ќе испрати делегација во Каиро штом ...

Лиан Џијан

Кина ја потврди средбата меѓу ривалските палестински групи, Хамас и Фатах, во Пекинг

СВЕТОТ 30 април 2024 12:11 ч

Кина во вторникот ја потврди средбата меѓу ривалските палестински групи Хамас и Фатах во Пекинг, пренесува „АП“.

Високиот функционер на Хамас Калил ал Хаја

Хамас го разгледува израелскиот предлог за прекин на огнот

СВЕТОТ 27 април 2024 13:24 ч

Хамас во саботата соопшти дека го разгледува новиот предлог од Израел за прекин на огнот во Газа.

Израел - Хамас

Израелската армија уби командант на Хезболах

СВЕТОТ 9 април 2024 10:37 ч

Израелската армија објави дека убила командант на силите Радван на Хезболах во јужен Либан Али Ахмад Хусеин...