veriu 27

Armatimi i kapur ne veri 14 qershor

Prezenca e armatimit në veri, tregues i potencialit për destabilizim

Arbëri 15 qershor 2024 19:01

Tri armë automatike të tipit AK-47 dhe një numër i konsiderueshëm i fishekëve të kalibrave të ndryshëm, u gjetën të...

Veriu

Shqiptarë e serbë, titullarë të pronave të shpronësuara në veri

Arbëri 7 qershor 2024 19:08

Afër 130 hektarë tokë do të shpronësohet në Leposaviq e Zubin Potok pas vendimit përfundimtar të Qeverisë që ato të...

Mazllum Baraliu

Baraliu i quan selektive reagimet e ndërkombëtarëve për shpronësimet në veri

Arbëri 6 qershor 2024 23:16

Profesori i çështjeve juridike, Mazllum Baraliu, ka thënë se partnerët ndërkombëtarë të Kosovës kanë treguar qasje selektive në reagimet ndaj...

Veturat per Elektroseverin

BE-ja ia dhuron katër vetura Elektroseverit

Arbëri 5 qershor 2024 14:51

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ia ka dhuruar katër vetura të përdorura kompanisë për furnizim dhe faturim me energji...

Banjska

Mbetet i lartë rreziku për destabilizim të veriut

Arbëri 1 qershor 2024 19:05

Dëshmi të përpjekjeve të vazhdueshme të Serbisë për destabilizimin e veriut të Kosovës e ka cilësuar ministri i Brendshëm, Xhelal...

Veriu

S’ka kompensim për milionat e shpenzuara deri më 2012 për rrymën në veri

Arbëri 1 qershor 2024 12:20

Qytetarët e Kosovës e kanë humbur të drejtën e tyre ligjore për kompensim për faturat e rrymës që kanë paguar...

Ura e Ibrit

Paralajmërimi për hapjen e Urës së Ibrit nxit reagimin e BE-së dhe Listës Serbe

LAJMET E MBRËMJES 30 maj 2024 19:05

Paralajmërimet për hapjen e urës së Ibrit janë kthyer sërish në vëmendje të publikut. Hapjen e saj edhe për automjete...

Banka Postare Kursimore

Policia sërish në Bankën Postare Kursimore në veri, për kasafortën që më herët s’pati çelës

Arbëri 29 maj 2024 14:06

Dhjetë ditë pas mbylljes së gjashtë njësive të Bankës Postare Kursimore në veri të Kosovës, Policia ka hyrë në zyrat...

Protestat Zvecan

Një vit nga trazirat në Zveçan, KFOR-i kërkon përgjegjësi

Arbëri 29 maj 2024 08:59

Misioni i NATO-s në Kosovë ka kërkuar edhe një herë që autorët e sulmeve ndaj pjesëtarëve të KFOR-it gjatë protestave...

Avokati Valdet Hoxha

Hoxha: Reagimi i ashpër i BE-së do t’i detyrojë institucionet të kthehen disa hapa prapa

Arbëri 21 maj 2024 17:59

Avokati Valdet Hoxha ka thënë se reagimi i ashpër i Bashkimit Evropian do t’i detyrojë institucionet e vendit që të...

Para të konfiskuara në Bankën Postare Kursimore

KFOR-i thotë se u njoftua “pak para” aksionit të Policisë në Bankën Postare Kursimore

Arbëri 21 maj 2024 15:29

Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka thënë se është njoftuar “pak para” aksionit të Policisë në veri në gjashtë...

Patentë shofer

Në komunat veriore 20 aplikime për patentë shoferë të Kosovës

Arbëri 10 maj 2024 20:30

Njëzet e nëntë qytetarë serbë, që deri më tani posedonin patentë shoferë të lëshuar nga strukturat ilegale serbe, kanë aplikuar...

Nxjerrja e të akuzuarve për sulmin në Banjskë para Gjykatës

U vazhdohet edhe për 2 muaj paraburgimi tre të dyshuarve

Arbëri 25 prill 2024 11:06

Tre të dyshuarve për sulmin terrorist në Banjskë – Vladimir Toliq, Blagoje Spasojeviq dhe Dushan Maksimoviq – iu është vazhduar...

Elbert Krasniqi

Dështimi i votimit, qeverisja në veri, flet ministri Krasniqi

60 MINUTA 24 prill 2024 19:38

Jorn Rohde

Rohde thotë se për t’u anëtarësuar në KiE, Kosova duhet të bëjë “hapa të prekshëm” për Asociacionin

Arbëri 23 prill 2024 22:53

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka thënë se Kosova duhet të bëjë “hapa të prekshëm” për Asociacionin e...

Shefi i misionit të BE-së për siguri dhe mbrojtje (EULEX), Giovanni Pietro Barbano

Shefi i EULEX-it: Po e monitorojmë situatën në veri bashkë me Policinë e Kosovës dhe KFOR-in

Arbëri 21 prill 2024 14:43

Shefi i misionit të BE-së për siguri dhe mbrojtje (EULEX), Giovanni Pietro Barbano, ka deklaruar se ky mision po e...

Banjska

Elshani: Situata nën kontroll, deri më tani s’ka pasur probleme

Arbëri 21 prill 2024 11:29

Policia ka njoftuar se situata në veri të vendit në ditën kur po mbahet votimi për shkarkimin ose jo të...

Veriu

Votimi i 21 prillit do të zhvillohet edhe nëpër kontejnerë

Arbëri 20 prill 2024 19:56

23 nga 43 qendrat e parapara fillimisht për votimin rreth shkarkimit apo jo të kryetarëve në katër komunat veriore të...

Svecla

Sveçla: Ndëshkimi i ekstremistëve është garanci e mospërsëritjes së sulmeve në veri

Arbëri 13 prill 2024 08:30

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka thënë se kriminelët duhet të ndëshkohen që të mos përsëriten sulme si...

Manuel Sarrazin

Sarrazin: Votimi në veri, mundësi e mirë për momentum të ri

Arbëri 11 prill 2024 19:13

Paralajmërimi i Listës Serbe për bojkotimin e votimit për largimin e kryetarëve shqiptarë nga komunat në veri e ka sjellë...