mkrs 7

Logoja për shënimin e 25-vjetorit të Çlirimit të Kosovës

Shpaloset agjenda për shënimin e 25-vjetorit të Çlirimit të Kosovës

Arbëri 29 maj 2024 17:00

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka publikuar logon për shënimin e 25-vjetorit të Çlirimit të Kosovës. Bashkë me të,...

Zotime për rindërtimin e Muzeut të Muzikës në Gjakovë kishte pasur menjëherë pas djegies në mbrëmjen e 30 gushtit të vitit të kaluar, si nga pushteti lokal, ashtu edhe nga ai qendror

Muzeu i Muzikës në Gjakovë gjen rindërtuesin me 382 mijë euro, pason ankesa

Kulturë 22 maj 2024 10:00

Tre muaj pa u bërë një vit prejse ndërtesa e Muzeut të Muzikës në Gjakovë e njohur “Tabhane” ishte shkrumbuar,...

Në bazë të asaj që është prezantuar, projekti i detajizuar nuk e tejkalon atë ideor sa i përket pamjes që do të ketë ndërtesa. Ruan formën aktuale të ndërtesës së viteve ’40 të shekullit të kaluar (Foto: Ministri i Kulturës/FB)

Miratohet projekti restaurues i Teatrit Kombëtar, çmimi prek 7 milionë euro

Kulturë 8 maj 2024 08:00

Instituti i Kosovës për Mbrojtjen e Monumenteve i ka hapur rrugë procesit të realizimit të projektit për restaurimin e përgjithshëm...

Stadiumi “Adem Jashari” në Mitrovicë

Vazhdojnë punimet në stadiumin “Adem Jashari” në Mitrovicë

SPORTI NË KTV 12 prill 2024 15:44

Federata e Futbollit të Kosovës ka postuar një video ku shihet gjendja në stadiumin olimpik "Adem Jashari në Mitrovicë.Punimet vazhdojnë.VIDEO:

Pallati i Rinisë

Me mbi 20 milionë euro, Ministria e Kulturës ia mësyn rinovimit të Pallatit të Rinisë

Kulturë 9 prill 2024 08:11

Me mbi 20 milionë euro në “kuletë”, Ministria e Kulturës ia ka mësyrë rinovimit të Pallatit të Rinisë dhe Sportit....

Stadiumi i Gjakovës, sipas planit të MKRS-së

Ndahen 9 milionë euro për rinovimin e stadiumit të Gjakovës

Futboll 4 prill 2024 15:32

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka njoftuar për ndarjen e nëntë milionë eurove për rinovimin e stadiumit...

MKRS

Ministrisë s’i bëhet vonë për portretet e shpërfytyruara të artistëve

Kulturë 1 prill 2024 10:09

Është lojë fati nëse kalimtarët e rastit mund t’ia qëllojnë se kush fshihet prapa portreteve të artistëve e të shkrimtarëve...