Keshilli i Evropes 126

Donika Gervalla

Gërvalla për anëtarësimin në KiE: Kosova gjithmonë duhet t’i mbipërmbushë kërkesat

Arbëri 29 qershor 2024 16:09

Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, ka thënë se Kosovës gjithmonë i kërkohet të mbipërmbushë kërkesa për...

Donika Gërvalla dhe Gabrielius Landsbergis

Gërvalla: Komiteti i Ministrave të mblidhet e të votojë pro anëtarësimit të Kosovës në KiE

Arbëri 25 qershor 2024 21:24

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD), Donika Gërvalla është takuar me presidentin e Komitetit të Ministrave të Këshillit...

Refugjatët ukrainas në Evropë

Ukrainasit janë trajtuar më mirë se të tjerët të zhvendosur nga lufta, thotë Këshilli i Evropës

Botë 20 qershor 2024 09:01

Ukrainasit që u larguan nga shtëpitë e tyre për t'i shpëtuar pushtimit rus kanë marrë trajtim më të mirë se...

Delegacioni serb u largua nga takimi në Sarajevë pasi u përmend "anëtarësimi i Kosovës në KiE"

Delegacioni serb u largua nga takimi në Sarajevë pasi u përmend "anëtarësimi i Kosovës në KiE"

Arbëri 12 qershor 2024 21:00

Gjatë ditës së parë të takimit vjetor të përfaqësuesve të komisioneve të mbrojtjes dhe sigurisë të parlamenteve të Evropës Juglindore,...

Miroslav Lajcak

Lajçaku informoi anëtarët e Këshillit të Evropës për dinamikën e dialogut

Arbëri 11 qershor 2024 16:26

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, ka treguar se në Strasburg të Francës ka informuar...

Osmani - Kurti - Gervalla

Gërvalla: Kemi dallime me Osmanin, s’është nevoja të pajtohemi 100 për qind

Arbëri 8 qershor 2024 11:43

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, thotë se raportet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani janë të...

Kuvendi

AGK-ja i kërkon Kuvendit ta përmirësojë projektligjin për KPM-në pas “qortimit të ashpër” nga KiE-ja

Arbëri 27 maj 2024 14:29

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës përmes një reagimi ka kërkuar nga Kuvendi i Kosovës që ta përmirësojë projektligjin për Këshillin...

Mimoza Kusari Lila

Kusari-Lila optimiste për anëtarësim në KiE gjatë 2024-s: BE-ja ta ndryshojë qasjen në dialog

Arbëri 25 maj 2024 12:46

Bashkimi Evropian duhet të ndryshojë qasjen në dialog, ka thënë shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, pasi...

Jeffrey Hovenier

Hovenier: Qeveria të lëvizë para me Asociacionin

Arbëri 23 maj 2024 20:53

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës inkurajojnë Kosovën që të veprojë lidhur...

Tomas Szunyog

Szunyog: Anëtarësimi i Kosovës në KiE nuk varet nga BE-ja

Arbëri 23 maj 2024 14:58

Ambasadori i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovw, Tomas Szunyog, ka deklaruar se çështja e anëtarësimit në Këshillin e Evropës...

Tempus

Përfaqësuesit e OJQ-ve tregojnë rëndësinë që ka anëtarësimi në KiE, kritikojnë Qeverinë për neglizhencë

TEMPUS 20 maj 2024 21:29

Drejtoresha ekzekutive e Nismës së të Rinjve për të Drejta të Njeriut, Marigona Shabiu, Senad Ibishi nga organizata Voice of...

Kosova vetë e vendosi refuzimin e draftit të Asociacionit para anëtarësimit në KiE

OpEd 20 maj 2024 08:00

Më 10 prill, pra plot një javë para se të votohej në Asamblenë Parlamentare raporti për rekomandimin për anëtarësimin e...

Antonello De Riu

Ambasadori italian: Në Kushtetuese të dërgohet drafti i propozuar nga BE-ja

Arbëri 19 maj 2024 13:32

Italia konsideron se letra e ministres së Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla, drejtuar Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës të...

Keshilli i Evropes

Nuk shprehen pritje që Komiteti i Ministrave ta largojë kushtin për Asociacionin

Arbëri 18 maj 2024 20:13

Kushti për dërgimin e draftstatutit të Asociacionit në Gjykatën Kushtetuese në këmbim të anëtarësimit të Kosovës në Këshill të Evropës...

Mohim me vulë

OpEd 18 maj 2024 08:00

Pra, Kosova nuk hyri në agjendën e Komitetit të Ministrave të KiE dhe mbeti pa u anëtarësuar në ditën e...

KIE Augustin Palokaj

Palokaj e quan naivitet pritjen që Kosova të bëhej anëtare e KiE-së pa kushtin e Asociacionit

Arbëri 17 maj 2024 23:18

Augustin Palokaj, korrespodent i KOHËS në Bruksel, e ka quajtur naivitet pritjen që Kosova të bëhej anëtare e Këshillit të...

Keshilli i Evropes

Kosova s’e kalon “hapin e fundit” për në Këshill të Evropës

Arbëri 17 maj 2024 20:35

Kosova nuk e ka kaluar hapin e fundit për t’u bërë anëtare e Këshillit të Evropës (KiE). Me gjithë votimin...

Albin Kurti - Ramush Haradinaj - Kuvend

Haradinaj: Dështimi në KiE i faturohet Kurtit

Arbëri 17 maj 2024 19:28

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se dështimi i Kosovës për anëtarësim në Këshill të...

Karikatura e ditës

Barrierat e Asociacionit

Arbëri 17 maj 2024 19:08

Kushtëzimi i anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës (KiE) me çështje nga dialogu i Brukseli konsiderohet të jetë në...

Memli Krasniqi

Krasniqi për dështimin në Këshillin e Evropës: Zgjedhjet e reja janë të domosdoshme

Arbëri 17 maj 2024 17:05

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka thënë se zgjedhjet e reja janë të domosdoshme pas dështimit për...