Festival 23

Anibar

“Shembe patriarkatin” edhe për pabarazitë gjinore

EXPRESS 19 korrik 2024 18:52

Gratë në një anë, burrat në tjetrën, kanë një hendek në mes. S’e gjejnë dot gjuhën e përbashkët as në...

Anibar

“Anibari” fokuson njeriun

EXPRESS 19 korrik 2024 18:37

Festivali ndërkombëtar i filmit të animuar tashmë ka hapur portat e kinemasë së qytetit për t’i ulur të interesuarit përballë...

Anibar

“Anibari” në marsh e festë për barazi

EXPRESS 17 korrik 2024 18:39

Kur fishekzjarrët janë ndezur mbi projektor, parullat janë lëshuar poshtë. “Patriarkati fabrikë e dhunuesve”, “Patriarkati armik i përbashkët” e “Patriarkatit...

Wiz Khalifa

Wiz Khalifa arrestohet për posedim të narkotikëve

Showbiz 15 korrik 2024 08:40

Këngëtari, Wiz Khalifa, është arrestuar pasi ka tymosur kanabis ndërsa po performonte në skenë në një koncert në Rumani.Ai ka...

Dokufest

“New Order” tema e “Dokufestit” me mbi 100 filma garues

EXPRESS 10 korrik 2024 20:01

Skenari që i paraprin “DokuFestit” është pothuajse i njëjtë: hapet thirrja, mbyllet, shpallet programi, kulmojnë përgatitjet, numërohet së prapthi, ndizet...

Meeting of Styles

Grafitet thyejnë peizazhet e zbehta me ngjyra për edukim

EXPRESS 5 korrik 2024 19:22

Artistë nga vendi dhe mbarë bota në Prishtinë i kanë zbërthyer ngjyrat në murale nën temën “Educate to Elevate”. Me...

Protestuesit kundër “Mirëdita, dobar dan” në Beograd të enjten më 27 qershor

“Mirëdita...” përballë Serbisë së nacionalizmit që pret koka

Shtojca për Kulturë 30 qershor 2024 08:00

Koalicioni më i fortë në Serbi është ai midis pushtetarëve dhe huliganëve. Është një gjë e provuar kaherë. S’do fort...

Nanad Çanak

Nenad Çanak e fton “Mirëditën...” në konakun e tij: Ndalimi u përgatit gjatë

Kulturë 28 qershor 2024 23:53

Zërat në përkrahje të një festivali që synon ura bashkëpunimi janë të zbehtë kur peshohen në raport me thirrjet e...

Mirëdita Dobar Dan

S’ka “Mirëdita...” në Beograd

EXPRESS 28 qershor 2024 20:26

Shteti serb nuk e ka lejuar festivalin “Mirëdita, dobar dan!” në Beograd. Disa javë para hapjes, ekstremistë serbë bashkë me...

Protestat kunder Miredita,Dobar dan

Serbia e thirrjeve për vrasjen e shqiptarëve s’do “Mirëdita...” në Beograd

Kulturë 27 qershor 2024 23:48

Serbia e ekstremistëve dhe e huliganëve – në protestat e të cilëve thirrjet për vrasjen e shqiptarëve janë krejt të...

MonoAkt

Monodrama për dashurinë njerëzore triumfon në “MonoAkt”

EXPRESS 18 qershor 2024 19:35

Shfaqja “Zoti Ibrahim dhe lulet e Kuranit”, që shfaq lidhjen ndërmjet njerëzve përtej dallimeve, ka fituar çmimin kryesor të edicionit...

Foto nga edicioni i 10-të i “Mirëdita, dobar dan!” në Prishtinë

“Mirëdita, dobar dan” gati për Beogradin e reprizave me radikalët serbë

Kulturë 15 qershor 2024 22:35

Radikalët serbë me protestat e tyre ku thërritet edhe për vrasje shqiptarësh, janë bërë tashmë pjesë e pandashme e “Mirëdita,...

Giovanni Bellucci

Mbyllet edicioni i 14-të i “Chopin Piano Fest”

EXPRESS 14 qershor 2024 13:53

Maratonë koncertale ka qenë edicioni i sivjetmë i Festivalit ndërkombëtar të muzikës klasike “Chopin Piano Fest”. Si tërësi ka qenë...

Mural Fest

“Mural Fest” ngjyros hapësirat publike për emancipimin e gruas

EXPRESS 4 qershor 2024 19:18

“Mural Fest” që me edicionin e parë ka ardhur me mision të qartë: nëpërmjet artit t’i adresojë mesazhe shoqërisë. Ato...

Chopin Piano Fest

Artistet Gjoni e Laloseviq në “Chopin Piano Fest”

EXPRESS 30 maj 2024 15:08

Mbrëmja e tetë me radhë “Chopin Piano Fest” ka vënë theksin, midis të tjerash, në kulturën e Malit të Zi...

Siparantum

Jehona muzikore e Kosovës në Poloni

EXPRESS 23 maj 2024 18:47

Tradita e muzikës klasike në Poloni është e vjetër. Shkon krahas me vendet më të civilizuara të Evropës. Në qytetin...

GranFest

“GranFest” në botën e trazuar me “pasojat e ëndërrimeve”

EXPRESS 22 maj 2024 18:31

Në një botë të trazuar luftërash, romani grafik ngjyros realitete, synon të thyejë paragjykime, të krijojë ura lidhëse. Me këtë...

We Wonder

“Chopin Piano Fest” me jazz për Stevie Wonder

EXPRESS 22 maj 2024 18:25

Edhe pse mban emrin e njërit prej gjenive botërore të muzikës klasike, “Chopin Piano Fest” nuk e kursen publikun edhe...

FESTIVALI POLIP

“Polip” si fole kreative nëpër rrugën e kujtesës

EXPRESS 21 maj 2024 15:22

Në ditën e fundit të edicionit të kaluar të “Polipit”, njëra prej temave kishte qenë e ardhmja e Festivalit. Edhe...

Polip

“Polip” në kapitullin e ri si fole kreative nëpër rrugën e kujtesës

Kulturë 18 maj 2024 08:00

Në ditën e fundit të edicionit të kaluar “Polipit”, njëra prej temave kishte qenë e ardhmja e festivalit. Edhe në...