Britania e Madhe 33

Jonathan Hargreaves

Synimi i Britanisë: Kosova të njihet nga të gjitha shtetet

Arbëri 17 korrik 2024 10:48

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Jonathan Hargreaves, ka thënë se synimi përfundimtar i Britanisë së Madhe në dialogun...

Keir Starmer

Keir Starmer, kryeministër i ri i Britanisë së Madhe

Botë 5 korrik 2024 14:42

Keir Starmer të premten është zgjedhur kryeministër i ri i Britanisë së Madhe, pas fitores bindëse në zgjedhje.Në zgjedhjet parlamentare...

Keir Starmer

Exit-polli nxjerr Laburistët bindshëm fitues, Britania me kryeministër të ri

Botë 4 korrik 2024 23:10

Laburistët kanë fituar bindshëm në zgjedhjet e përgjithshme në Mbretërinë e Bashkuar, sipas një exit-polli të publikuar nga BBC-ja pas...

Rishi Sunak dhe Sir Keir Starmer

Britania e Madhe voton, Sunak e Starmer në garë për kryeministër

Botë 4 korrik 2024 07:45

Miliona njerëz në të gjithë Britaninë e Madhe do të votojnë në zgjedhjet e përgjithshme të së enjtes, ndërsa kryeministri...

Agron Cakaj

“Hoqëm dorë nga ëndrra për një shtëpi”, rrëfimi i Agron Cakajt që s’sheh më të ardhme në Britani

Arbëri 3 korrik 2024 10:39

Mësimdhënësi Agron Cakaj nuk sheh të ardhme për familjen e tij në Britaninë e Madhe.Pasi u shpërngul nga Kosova në...

Për herë të parë, Dua Lipa këndoi në skenën "Pyramid"

Shkëlqimi i Dua Lipës në “Glastonbury”

Kulturë 29 qershor 2024 08:57

Pop-ylli britanik me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa, të premten pati performancë të shkëlqyeshme në ditën e parë të festivalit...

Vjosa Osmani

Osmani falënderon Britaninë për mbështetjen në fushën e mbrojtjes

Arbëri 23 qershor 2024 18:26

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, njoftoi se është takuar të dielën me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Jonathan...

familja Hinduja

Familja më e pasur britanike dënohet pasi keqshfrytëzoi shërbëtorët

Botë 22 qershor 2024 14:25

Një gjykatë penale zvicerane ka dënuar me burg katër anëtarë të familjes miliardere Hinduja për shfrytëzimin e shërbëtorëve në vilën...

Besnik Bislimi

Bislimi: Kosova synon anëtarësimin në OKB, BE, NATO e Këshill të Evropës

Arbëri 20 qershor 2024 12:04

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, ka deklaruar se Kosova synon anëtarësimin në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB), Bashkim Evropian, në Këshill...

Sali Berisha

TCH: Sali Berisha humb Apelin, mbetet “non grata” në Britani

Arbëri 17 qershor 2024 16:38

Ish-presidenti i Shqipërisë Sali Berisha ka humbur apelin në Komisionin Special të Apeleve të Emigracionit në Londër me Ministrinë e...

Kate Middleton

Princesha e Uellsit paraqitet për herë të parë pas diagnostikimit me kancer

Botë 15 qershor 2024 12:44

Princesha e Uellsit, Kate Middleton, ka bërë paraqitjen e parë publike të shtunën që prej kur zbuloi se ishte diagnostikuar...

Rishi Sunak

Këshilltari i Sunakut vendosi bast për datën e zgjedhjeve tre ditë para se të shpalleshin

Botë 13 qershor 2024 09:42

Një nga këshilltarët kryesorë të kryeministrit aktual të Britanisë së Madhe, Rishi Sunak, vuri bast për datën e zgjedhjeve dhe...

Trupat ruse në Sllatinë, më 12 qershor 1999

Përplasja mes NATO-s e Rusisë për Aeroportin e Prishtinës - përkthyesit tregojnë prapaskenat

Arbëri 12 qershor 2024 19:05

Përkthyesit e parë shqiptarë që hynë me KFOR-in në Kosovë kanë treguar 25 vjet më pas për prapaskenat që panë...

Mbreti Charles

Hyjnë në qarkullim kartëmonedhat me Mbretin Charles

Botë 5 qershor 2024 10:14

Kartëmonedhat me pamjen e Mbretit Charles kanë hyrë në qarkullim në Britaninë e Madhe të mërkurën, pothuajse dy vjet pasi...

Nigel Farage

Politikani britanik goditet me “milkshake”

Botë 4 qershor 2024 19:50

Politikani kryesor i Brexitit, Nigel Farage, është goditur me “milkshake” teksa prezantoi ofertën për t’u bërë deputet në zgjedhjet e...

Jon Benjamin

Ambasadori britanik në Meksikë la postin pasi ia drejtoi armën një punonjësi

Botë 1 qershor 2024 12:50

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Meksikë e ka lënë postin e tij në fillim të këtij viti pasi u...

Bima e keqe

Britanikët në hall me bimën që ua ka pushtuar shtëpitë

Kuriozitet 28 maj 2024 08:23

Shumë banorë në Britani të Madhe janë ankuar se kopshtet dhe oborret e shtëpive të tyre po pushtohen nga një...

David Cameron & Edi Rama

Rama diskuton me Cameronin për Kosovën: Britania do përfundim të suksesshëm të dialogut

Arbëri 22 maj 2024 11:31

(E përditësuar 13:15) - Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se me sekretarin e Jashtëm të Britanisë së Madhe,...

Britania e Madhe - Austria

Austria dhe Britania e Madhe do të bashkëpunojnë për të deportuar emigrantët

Botë 21 maj 2024 13:56

Austria dhe Britania e Madhe kanë rënë dakord që të punojnë së bashku për të ndryshuar sistemin ligjor brenda Evropës,...

Sali Berisha

Dosja britanike për Berishën: I lidhur me grupe të krimit

Arbëri 20 maj 2024 20:31

Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken publikisht më 19 maj të vitit 2021 shpalli ish-presidentin dhe ish-kryeministrin e Shqipërisë, Sali...