antony blinken 21

Antony Blinken

Hamasi s’do të lejohet të vendosë për fatin e njerëzve, thotë Blinkeni

Botë 12 qershor 2024 15:03

E përditësuar (16:09) - Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka deklaruar të mërkurën se Hamasi “nuk mundet dhe nuk...

Antony Blinken

Blinkeni thotë se fati i armëpushimit është në duart e Hamasit

Botë 11 qershor 2024 14:17

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka thënë se nëse një plan armëpushimi i mbështetur nga SHBA-ja dhe OKB-ja nuk...

Antony Blinken

Blinkeni viziton Egjiptin për të siguruar armëpushimin në Gazë

Botë 10 qershor 2024 08:55

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, do të zhvillojë vizitë në Kajro të Egjiptit në një kohë kur Uashingtoni po...

Antony Blinken dhe Maia Sandu

SHBA-ja premton 135 milionë dollarë ndihmë për Moldavinë

Botë 29 maj 2024 17:58

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken premtoi të mërkurën 135 milionë dollarë ndihmë për Moldavinë për sigurinë energjetike dhe për...

Antony Blinken

Blinken: Kërkesa e GJNP-së për arrestimin e liderëve izraelitë “thellësisht e gabuar”

Botë 21 maj 2024 22:57

Administrata Biden ka shprehur gatishmërinë që të punojë me Kongresin për t’iu përgjigjur kërkesës së prokurorit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale...

Antony Blinken

SHBA-ja ndan edhe 2 miliardë dollarë për mbrojtjen e Ukrainës

Botë 15 maj 2024 14:19

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken njoftoi të mërkurën një ndihmë shtesë në vlerë prej 2 miliardë dollarësh për Ukrainën....

Antony Blinken

Blinkeni thotë se Rusia duhet të paguajë për rindërtimin e Ukrainës

Botë 14 maj 2024 20:05

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka thënë se presidenti rus, Vladimir Putin, duhet të paguajë për ta rindërtuar atë...

Antony Blinken dhe Volodymyr Zelensky

Blinkeni në takim me Zelenskyn: Ndihmat do të bëjnë ndryshim të madh

Botë 14 maj 2024 08:30

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken , është takuar të martën me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, duke i premtuar se...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken

Blinken: Izraeli veproi në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare

Botë 12 maj 2024 18:42

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të dielën se ka raste kur Izraeli ka “vepruar në kundërshtim me detyrimet...

Antony Blinken

Blinkeni pritet të deklarojë se Izraeli nuk i ka shkelur kushtet e përdorimit të armëve amerikane

Botë 10 maj 2024 12:07

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken pritet të paraqesë një raport në Kongres të premten mbi sjelljen e Izraelit në...

Antony Blinken dhe Benjamin Netanyahu

Blinkeni takohet me Netanyahun, thotë se është koha për marrëveshje Izrael-Hamas

Botë 1 maj 2024 14:18

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, është takuar të mërkurën me kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu në Jerusalem.Blinkeni po e...

Antony Blinken

Blinkeni mbërrin në Tel Aviv, pritet të çojë përpara bisedimet e armëpushimit

Botë 30 prill 2024 19:57

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka mbërritur në Tel Aviv të martën, për të çuar përpara bisedimet e armëpushimit...

Antony Blinken

Blinkeni i kërkon Hamasit ta pranojë propozimin e Izraelit për armëpushim

Botë 29 prill 2024 18:58

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i ka bërë thirrje Hamasit që të pranojë me shpejtësi propozimin e fundit dhe...

Antony Blinken

Blinken: Planet e Putinit kanë dështuar

Botë 29 prill 2024 12:26

Duke folur në një mbledhje të Forumit Ekonomik Botëror në Arabi Saudite, sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka deklaruar...

Antony Blinken

Blinken nga Kina: Shpreha shqetësimin për mbështetjen që i jepet Rusisë

Botë 26 prill 2024 13:05

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka thënë se e ka ngritur shqetësimin me Kinën për mbështetjen që po i...

Lufta në Gaza

Hamasi po qëndron në mes të palestinezëve dhe armëpushimit, thotë Blinkeni

Botë 19 prill 2024 14:53

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, ka thënë se Hamasi është “e vetmja gjë” që qëndron ndërmjet palestinezëve dhe armëpushimit.Duke...

Antony Blinken

Blinken për sulmin ndaj Iranit: S’jemi të përfshirë

Botë 19 prill 2024 14:20

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, ka thënë se SHBA-ja nuk është e përfshirë në asnjë operacion sulmues dhe se...

Antony Blinken - Dmytro Kuleba

Blinken dhe Kuleba i kërkojnë Dhomës së Përfaqësuesve të miratojë ndihmën ushtarake për Ukrainën

Botë 18 prill 2024 11:35

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe ministri i jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, në takimin e ministrave të jashtëm të...

Antony Blinken

Blinken: Palestinezët, ndër myslimanët më të rrezikuar në botë

Botë 10 prill 2024 09:07

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka theksuar gjendjen e vështirë të palestinezëve në Bregun Perëndimor së bashku me myslimanët...

Antony Blinken

Blinken: Ishte thelbësor dërgimi i më shumë armëve në Ukrainë

Botë 2 prill 2024 18:29

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka thënë se ishte absolutisht thelbësor dërgimi i më shumë armëve në Ukrainë.Blinken e...