KOHA.net

Антони Блинкен 18

Антони Блинкен и Маја Санду

САД ветија 135 милиони долари помош за Молдавија

СВЕТОТ 29 мај 2024 17:58 часот

Американскиот државен секретар Антони Блинкен во средата вети 135 милиони долари помош за Молдавија за енергетска безбедност и...

Антониј Блинкен

Блинкен: Барањето на МКС за апсење на израелските лидери е „длабоко погрешно“

СВЕТОТ 21 мај 2024 22:57 часот

Администрацијата на Бајден изрази подготвеност да работи со Конгресот за да одговори на барањето на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд...

Антониј Блинкен

САД издвојуваат уште 2 милијарди долари за одбрана на Украина

СВЕТОТ 15 мај 2024 14:19 часот

Американскиот државен секретар Антони Блинкен објави во средата дополнителни 2 милијарди долари помош за Украина.

Антониј Блинкен

Блинкен вели дека Русија треба да плати за обновата на Украина

СВЕТОТ 14 мај 2024 20:05 часот

Американскиот државен секретар Антони Блинкен изјави дека рускиот претседател Владимир Путин треба да плати за да ја обнови ...

Антони Блинкен и Володимир Зеленски

Блинкен на средбата со Зеленскин: Помошта ќе направи голема разлика

СВЕТОТ 14 мај 2024 08:30 часот

Американскиот државен секретар Антони Блинкен во вторникот се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски, при што му вети дека...

Државниот секретар на САД, Антони Блинкен

Блинкен: Израел дејствуваше спротивно на меѓународното право

СВЕТОТ 12 мај 2024 18:42 часот

Американскиот државен секретар Антони Блинкен во неделата изјави дека има случаи кога Израел „постапил спротивно на своите обврски ...

Антониј Блинкен

Се очекува Блинкен да изјави дека Израел не ги прекршил условите за употреба на американското оружје

СВЕТОТ 10 мај 2024 12:07 часот

Американскиот државен секретар Антони Блинкен се очекува во петок да претстави извештај до Конгресот за однесувањето на Израел во ...

Антони Блинкен и Бенјамин Нетанјаху

Блинкен се сретна со Нетанјаху, рече дека е време за договор Израел-Хамас

СВЕТОТ 1 мај 2024 14:18 часот

Американскиот државен секретар Антони Блинкен во средата се сретна со премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим.

Антониј Блинкен

Блинкен пристигнува во Тел Авив, за да ги унапреди разговорите за прекин на огнот

СВЕТОТ 30 април 2024 19:57 ч

Американскиот државен секретар Антони Блинкен пристигна во вторник во Тел Авив за да ги унапреди преговорите за прекин на огнот...

Антониј Блинкен

Блинкен го повика Хамас да го прифати предлогот на Израел за прекин на огнот

СВЕТОТ 29 април 2024 18:58 ч

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен го повика Хамас брзо да го прифати последниот предлог и да ...

Антониј Блинкен

Блинкен: Плановите на Путин пропаднаа

СВЕТОТ 29 април 2024 12:26 ч

Американскиот државен секретар Антони Блинкен на состанокот на Светскиот економски форум во Саудиска Арабија изјави ...

Антониј Блинкен

Блинкен од Кина: Изразив загриженост за поддршката дадена за Русија

СВЕТОТ 26 април 2024 13:05 ч

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека изразил загриженост до Кина за поддршката што ја дава на...

Војната во Газа

Хамас стои меѓу Палестинците и прекинот на огнот, вели Блинкен

СВЕТОТ 19 април 2024 14:53 ч

Американскиот државен секретар Антони Блинкен изјави дека Хамас е „единственото нешто“ што стои меѓу Палестинците и прекинот на огнот.

Антониј Блинкен

Блинкен за нападот на Иран: Не сме инволвирани

СВЕТОТ 19 април 2024 14:20 ч

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД не се вклучени во ниту една офанзивна операција и дека ...

Антони Блинкен - Дмитро Кулеба

Блинкен и Кулеба бараат од Претставничкиот дом да одобри воена помош за Украина

СВЕТОТ 18 април 2024 11:35 ч

Американскиот државен секретар Антони Блинкен и украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба на состанокот на министрите за надворешни работи на...

Антониј Блинкен

Блинкен: Палестинците, меѓу најзагрозените муслимани во светот

СВЕТОТ 10 април 2024 09:07 ч

Американскиот државен секретар Антони Блинкен ја истакна маката на Палестинците на Западниот Брег заедно со муслиманите...

Антониј Блинкен

Блинкен: Беше од суштинско значење да се испрати повеќе оружје во Украина

СВЕТОТ 2 април 2024 18:29 ч

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека е апсолутно неопходно да се испрати повеќе оружје во Украина. Блинкен...

Францускиот претседател Емануел Макрон и американскиот државен секретар Антони Блинкен

Блинкен и Макрон следната недела ќе разговараат за војните во Украина и Газа

СВЕТОТ 27 март 2024 година 23:53 часот

Американскиот државен секретар Антони Блинкен ќе разговара за поддршката за Украина за време на разговорите во Париз следната недела...