Volodymyr Zelensky 45

Volodymyr Zelensky

Zelensky kërkon ndihmë nga vendet perëndimore

Botë 21 korrik 2024 19:31

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, ka deklaruar se Ukraina ka nevojë për armë me rreze të gjatë për t’i mbrojtur qytetet...

Viktor Orban dhe Volodymyr Zelensky

Zelensky thotë se Orbani s’mund të jetë ndërmjetësues mes Ukrainës e Rusisë

Botë 8 korrik 2024 20:25

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka thënë të hënën se kryeministri hungarez Viktor Orban nuk mund të ndërmjetësojë mes Rusisë dhe...

Volodymyr Zelensky

Zelensky paralajmëron të thërrasë takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Botë 8 korrik 2024 18:39

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se do të bëjë thirrje për një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të...

Viktor Orban dhe Volodymyr Zelensky

Orbani i kërkon Zelenskyt armëpushim

Botë 2 korrik 2024 15:50

Kryeministri hungarez, Viktor Orban, i cili ka kritikuar vazhdimisht mbështetjen evropiane për Ukrainën, ka bërë vizitën e tij të parë...

Orban

Orban shkon për vizitë në Kiev

Botë 2 korrik 2024 09:55

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, arriti për vizitë në Kiev, për herë të parë prej se Rusia nisi pushtimin në...

Volodymyr Zelensky

Zelensky kërkon sërish raketa me rreze të gjatë

Botë 30 qershor 2024 10:35

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka ripërsëritur apelin e tij për më shumë armë me rreze të gjatë dhe mbrojtje ajrore,...

Volodymyr Zelensky dhe Charles Michel

Zelensky në samitin e BE-së: Bota ka parë efektivitetin e Evropës

Botë 27 qershor 2024 15:07

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, duke folur në një seancë me 27 krerët e shteteve dhe qeverive të BE-së të enjten...

Ursula von der Leyen dhe Volodymyr Zelensky

BE-ja dhe Zelensky pritet ta nënshkruajnë një pakt sigurie të enjten

Botë 26 qershor 2024 20:04

Bashkimi Evropian pritet të nënshkruajë një marrëveshje sigurie me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky të enjten, me zotimin për të vazhduar...

Volodymyr Zelensky

Zelensky shkarkon një gjeneral të lartë pas kritikave për paaftësi

Botë 25 qershor 2024 14:02

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka shkarkuar një gjeneral të lartë pas kritikave publike për viktima të tepërta dhe akuza për...

Volodymyr Zelensky

Zelensky urdhëron spastrimin e gardës shtetërore pas komploteve të dyshuara për vrasje

Botë 24 qershor 2024 14:38

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky e ka urdhëruar shefin e ri të shërbimit të gardës shtetërore të Ukrainës që të...

Volodymyr Zelensky

Shtohen dy nënshkrues të rinj në deklaratën që bën thirrje për “integritet territorial” të Ukrainës

Botë 19 qershor 2024 21:14

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka bërë të ditur të mërkurën se dy nënshkrues të rinj janë shtuar në deklaratën që...

Volodymyr Zelensky

Kievi do të zhvillonte bisedime me Moskën nëse forcat ruse largohen nga Ukraina, thotë Zelensky

Botë 16 qershor 2024 17:08

Kievi do të zhvillonte bisedime paqeje me Rusinë që nesër nëse Moska tërhiqet nga i gjithë territori ukrainas, ka thënë...

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shtrëngojnë duart pas nënshkrimit të marrëveshjes së sigurisë në margjinat e G7-s, të enjten, 13 qershor. ( Foto: Alex Brandon)

Si do t’i përdorin liderët e G7-s asetet e ngrira ruse për ta paguar Ukrainën?

Botë 13 qershor 2024 23:17

Udhëheqësit e G7-s kanë rënë dakord të enjten në Itali që t’i përdorin asetet e ngrira ruse për t’i mbledhur...

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden dhe ai i Ukrainës, Volodymyr Zelensky gjatë nënshkrimit të marrëveshjes së sigurisë

SHBA-ja dhe Ukraina nënshkruajnë marrëveshje të sigurisë, përfshihet dërgimi i Patriotëve dhe aeroplanëve F-16

Botë 13 qershor 2024 22:16

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, dhe homologu i tij ukrainas, Volodymyr Zelensky kanë nënshkruar një marrëveshje...

Volodymyr Zelensky

Zelensky pret “vendime të rëndësishme” për Ukrainën nga samiti i G7-s

Botë 13 qershor 2024 13:28

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka deklaruar se pret “vendime të rëndësishme” nga samiti G7 i liderëve të shtatë kombeve më...

Sulmet në Ukrainë

9 të vdekur e 29 të plagosur nga një sulm rus në vendlindjen e Zelenskyt

Botë 12 qershor 2024 20:14

Të paktën nëntë persona kanë vdekur dhe 29 të tjerë janë plagosur si pasojë e një sulmi rus në qytetin...

Volodymyr Zelensky dhe Joe Biden

Bideni dhe Zelensky do të nënshkruajnë marrëveshje dypalëshe sigurie, thotë Shtëpia e Bardhë

Botë 12 qershor 2024 18:37

 Presidenti amerikan, Joe Biden dhe ai ukrainas, Volodymyr Zelensky do të nënshkruajë një marrëveshje dypalëshe sigurie ndërmjet Ukrainës dhe SHBA-së...

Volodymyr Zelensky, Olaf Scholz dhe Ursula von der Leyen

Ukraina do t’i pranojë 3,4 miliardë euro nga BE-ja këtë verë, thotë Von der Leyen

Botë 11 qershor 2024 14:40

Ukraina do të pranojë në korrik 1,5 miliardë euro nga të ardhurat e aseteve të ngrira ruse, dhe 1,9 miliardë...

Presidenti i Ukraines, Volodymyr Zelensky

Zelensky i frikësohet krizës: Rusia shkatërroi infrastrukturën energjetike

Botë 11 qershor 2024 09:56

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka deklaruar se 80 për qind e gjenerimit termik në Ukrainë dhe 1/3 e gjenerimit...

Zelensky me liderët belgë

Ukraina mund t’i mbajë disa avionë F-16 të marrë nga aleatët, thotë një oficer ukrainas

Botë 10 qershor 2024 14:00

Ukraina mund t’i mbajë disa nga avionët luftarakë F-16 që do të marrë nga aleatët e saj perëndimorë në bazat...