Krime lufte 39

Tensione në gjykatore – vëllai i binjakëve të vrarë irritohet pasi Pleskoviqi s’e pranoi fajësinë

Tensione në gjykatore – vëllai i binjakëve të vrarë irritohet pasi Pleskoviqi s’e pranoi fajësinë

LAJMET E MBRËMJES 21 qershor 2024 21:51

Tensionet kanë shpërthyer të premten në gjykatore gjatë seancës ndaj serbit të akuzuar për krime lufte, Millosh Pleskoviq, kur ai...

Ish-gardiani serb, Dragisha Milenkoviq

Dëshmitari: Gardianët na rrahën me shkopinj gome e me kabllo rryme

Arbëri 20 qershor 2024 19:24

Dy ish të burgosur kanë dëshmuar të enjten për torturat që kanë përjetuar në Burgun e Prishtinës dhe në atë...

Gjykata e Qarkut ne Stokholm

Gjykata suedeze liron ish-gjeneralin sirian të akuzuar për krime lufte

Botë 20 qershor 2024 16:39

Një gjykatës suedez ka liruar të enjten një ish-gjeneral të ushtrisë siriane, që po akuzohej për sulme pa dallim ndaj...

Kryeministri Albin Kurti duke biseduar pas nderimeve te memoriali Heroinat

Kurti inkurajon viktimat e dhunës seksuale në luftë të thyejnë heshtjen

Arbëri 19 qershor 2024 08:52

Kryeministri Albin Kurti ka ftuar gratë, vajzat, burrat e djemtë që kanë përjetuar dhunë seksuale gjatë luftës të thyejnë heshtjen...

Muhamet Alidemaj

Shqiptari i akuzuar për pjesëmarrje në masakrën e Izbicës tha se gjatë luftës ishte në Serbi

Arbëri 18 qershor 2024 19:27

Muhamet Alidemaj, i akuzuar nga Prokuroria Speciale si pjesëmarrës në masakrën e Izbicës së Skenderajt, ka deklaruar të martën në...

Leotrim Ahmeti

Përurohet skulptura e 7-vjeçarit Leotrim Ahmeti

Arbëri 18 qershor 2024 14:57

Në 25-vjetorin e çlirimit të Skenderajt është përuruar skulptura e Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë luftës së fundit në...

Hamid Nouri

Irani e Suedia shkëmbejnë të burgosurit, lirohet i dënuari për krime lufte

Botë 15 qershor 2024 14:30

Iran dhe Suedia janë pajtuar të shtunën për një shkëmbim të burgosurish, duke liruar kështu Hamid Nourin – një i...

Shembja e drejtësisë në Serbi: 25 vjet pas intervenimit të NATO-s anashkalohen krimet mizore

OpEd 14 qershor 2024 22:14

Këtë prill, në një sallë modeste gjyqi në Beograd të Serbisë, u ofrua pamje e një debati botëror mbi drejtësinë...

Drejtesia

Kërkohet intensifikimi i hetimeve për krimet e Serbisë në Kosovë

Arbëri 14 qershor 2024 19:11

Përfaqësues të institucioneve shtetërore kanë shtruar nevojën që të intensifikohen veprimet në funksion të ndërkombëtarizimit, por edhe të hetimit, të...

Dragan Miloviq e Zoran Kostiq

Dy ish-policëve serbë u lexohet aktakuza që i bën përgjegjës për vrasje e maltretime

LAJMET E MBRËMJES 11 qershor 2024 19:11

Dy ish-policëve të Serbisë, Dragan Miloviqit dhe Zoran Kostiqit, u është lexuar të martën aktakuza, që i bën përgjegjës për...

Albulena Haxhiu

Haxhiu dorëzon dokumentacion arkivor në Institutin për Dokumentimin e Krimeve të Luftës

Arbëri 11 qershor 2024 16:41

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka bërë dorëzimin e një pjese të dokumentacionit arkivor të mbledhura në periudhën 2011-2018, tek...

Gjykimi i dy serbëve të akuzuar për krime lufte

Nis gjykimi ndaj dy serbëve të akuzuar për krime lufte në Vushtrri

Arbëri 11 qershor 2024 14:12

Ka nisur gjykimi i dy personave të nacionalitetit serb, Z.K. dhe D.M., të akuzuar për krime lufte në Vushtrri.Ata akuzohen...

Caslav Joliq

Dënohet me 8 vjet burgim ish-polici serb i akuzuar për torturë e dhunë ndaj civilëve shqiptarë

LAJMET E MBRËMJES 10 qershor 2024 19:33

Ish-policin serb Çaslav Joliq, i akuzuar për krime lufte ndaj civilëve shqiptarë, Gjykata Themelore në Prishtinë e ka shpallur fajtor...

Çaslav Joliqin

Dënohet me 8 vjet burgim ish-polici i akuzuar për krime lufte në Istog

Arbëri 10 qershor 2024 13:46

Gjykata Themelore në Prishtinë e ka dënuar me 8 vjet burgim Çaslav Joliqin, i akuzuar për krime lufte në rajonin...

Prokuroria Speciale

Ngrihet aktakuzë ndaj një serbi të dyshuar për krime lufte

Arbëri 7 qershor 2024 16:09

Prokuroria Speciale ka ngritur aktakuzë ndaj të pandehurit me inicialet M.P., i nacionalitetit serb, nën dyshimet se ka kryer veprën...

Çasllav Joliq

Prokurori Morina: Dëshmitë vërtetojnë fajësinë e Joliqit për krime lufte

Arbëri 5 qershor 2024 19:19

Rasti ku Çasllav Joliq akuzohet për torturë e keqtrajtim si krim lufte më 1999 në Istog, është nga fundi në...

Amer Alija

Alija e quan mangësi mosraportimin nga Dhomat e Specializuara

Arbëri 5 qershor 2024 17:52

Amer Alija nga Fondi për të Drejtën Humanitare në Kosovë ka bërë dallimin mes raportimit nga gjykatat vendore dhe Dhomat...

Dëshmitari Nuhi Bytyçi

Dëshmitari Bytyçi: Prokurori paraqiti informacione të paverifikuara

Arbëri 5 qershor 2024 11:36

Nuhi Bytyçi edhe ditën e sotme (e martë) po e vazhdon me dhënien e dëshmisë në çështjen gjyqësore ndaj Hashim...

Ekrem Bajroviq

Dëshmitari: Bajroviqi ndau kolonën e civilëve; ishte me antiplumb e kallashnikov

Arbëri 4 qershor 2024 17:49

I akuzuari për krime lufte në rajonin e Istogut, Ekrem Bajroviq, ishte i veshur me rroba të policisë, me antiplumb...

Albin Kurti

Kurti e kritikoi, Prokuroria thotë se komentet e tij janë në kundërshtim me parimet kushtetuese

Arbëri 31 maj 2024 15:45

Prokuroria Speciale i ka reaguar kryeministrit Albin Kurtit pasi ky i fundit ka thënë se Prokuroria duhet të jetë më...