Izrael 57

Ushtria e Izraelit

Shërbim i detyrueshëm ushtarak për ultra-ortodoksët në Izrael

Botë 26 mars 2024 14:08

Protesta masive priten në fund të muajit në Izrael, kur Qeveria pritet të propozojë ligjin e ri që synon rritjen...

Pjesëtarët e grupit “Jamma Islamiya” në Liban bartin trupin e një të vrari nga sulmet e Izraelit

Bashkohen dy fraksionet më të mëdha islame për ta luftuar Izraelin

Botë 26 mars 2024 18:23

Kreu i grupit militant dhe politik sunit libanez, grup i cili i është bashkuar një grupi militant shiit të Hezbollahut...

Ndihma humanitare hedhen për palestinezët

Hamasi u bën thirrje shteteve perëndimore ta ndalojnë hedhjen e ndihmave nga ajri

Botë 26 mars 2024 19:26

Hamasi u ka bërë thirrje shteteve perëndimore që t’i ndalojnë ndihmat ajrore në Gaza, duke theksuar se metoda e shpërndarjes...

Sulmi ne qytetin libanez Hebbariye

Tetë të vrarë në shkëmbime zjarri përgjatë kufirit Liban - Izrael

Botë 27 mars 2024 15:39

Një sulm izraelit në një qendër mjekësore të lidhur me një grup mysliman libanez sunit në jug të Libanit, ka...

Benjamin Netanyahu

Shtëpia e Bardhë thotë se kanë rinisur bisedimet për sjelljen e ekipit izraelit në SHBA

Botë 27 mars 2024 22:30

Kanë rinisur bisedimet që synojnë dërgimin e zyrtarëve të lartë të Izraelit në Uashington për të diskutuar operacionet potenciale ushtarake...

Senatori amerikan, Lindsey Graham

Graham i bën thirrje SHBA-së që të lejojë Izraelin të sulmojë Hamasin në Rafah

Botë 27 mars 2024 22:43

Senatori amerikan, Lindsey Graham i ka bërë thirrje administratës së Bidenit dhe Kongresit amerikan që të lejojnë Izraelin të shkatërrojë...

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu

Familjet e pengjeve izraelite do të takohen me Netanyahun

Botë 28 mars 2024 13:11

Familjet e ushtarëve të mbajtur peng në Gaza pritet të takohen të enjten me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu për herë...

Foto ilustrim - Siri / AP News

Mbi 30 të vrarë nga sulmet izraelite në Siri

Botë 29 mars 2024 10:03

Të paktën 38 persona, përfshirë ushtarë dhe civilë, janë vrarë nga sulmet ajrore izraelite në provincën veriore të Sirisë, Aleppo,...

Benjamin Netanyahu

Netanyahu thotë se Izraeli do t’u rikthehet bisedimeve me Hamasin për armëpushim

Botë 29 mars 2024 18:08

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se Izraeli do t’u rikthehet bisedimeve me Hamasin për armëpushim.Njoftimi i tij shënon...

Haredi

Shkundet Qeveria e Netanyahut, Gjykata i jep afat deri të hënën

Botë 29 mars 2024 20:03

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, po përballet me një nga kërcënimet më serioze për Qeverinë e tij pasi Gjykata Supreme...

ndihma

Me sytë nga qielli, palestinezët presin aeroplanët me ndihma

Botë 30 mars 2024 11:01

Me mijëra kilometra larg nga lindja e Gazës, blloqe të mëdha ndihmash ngarkohen në një aeroplan mallrash ushtarak amerikan. Ekipi...

Forcat izraelite

Pas pamjeve tronditëse, Izraeli pranon se vrau dy palestinezë dhe më pas i varrosi me buldozerë

Botë 30 mars 2024 15:30

Forcat izraelite të Mbrojtjes (IDF) kanë pranuar se kanë vrarë dy palestinezë dhe i kanë varrosur trupat e tyre me...

Siria

Mbi 50 viktima nga sulmet izraelite në Siri

Botë 30 mars 2024 16:25

Numri i viktimave nga sulmet ajrore izraelite në Siri është rritur në 52. Në mesin e viktimave përfshihen 38 ushtarë...

Protesta në Izrael

Mijëra protestues izraelitë kërkojnë lirimin e pengjeve dhe largimin e Netanyahut

Botë 30 mars 2024 22:39

Mijëra protestues dolën në rrugë në qytetet izraelite të Tel Avivit, Jerusalemit, Cezaresë, Raanana dhe Herzliya të shtunën, duke kërkuar...

Izrael-Gaza

Egjipti do të udhëheqë të dielën raundin e ri të bisedimeve Izrael-Hamas

Botë 30 mars 2024 23:05

Negociatat për arritjen e armëpushimit dhe marrëveshjes për pengjet midis Izraelit dhe Hamasit pritet të rifillojnë në Kajro, njoftoi të...

Shefi i "Al Jazeera Gaza", Wael Al-Dahdoun

Qeveria izraelite do ta bllokojë transmetimin e Al Jazeeras

Botë 1 prill 2024 23:39

Parlamenti izraelit ka miratuar një ligj që i jep qeverisë fuqinë për ta ndaluar transmetimet e kanaleve televizive, duke përfshirë...

Irani zotohet të hakmerret pasi akuzon Izraelin për sulmin në Konsullatën në Siri

Irani zotohet të hakmerret pasi akuzon Izraelin për sulmin në Konsullatën në Siri

Botë 2 prill 2024 13:14

Irani është zotuar të hakmerret pasi ka akuzuar Izraelin për bombardimin e kompleksit të Ambasadës së tij në Siri të...

Ushtria izraelite

Izraeli mohon të jetë përgjegjës për vdekjen e punëtorëve të bamirësisë në Gaza

Botë 2 prill 2024 14:08

Ushtria izraelite ka mohuar të jetë përgjegjëse për sulmin ajror i cili la të vdekur gjashtë punonjës të organizatës bamirëse...

Benjamin Netanyahu

Netanyahu pranon se Izraeli kreu sulmin ndaj punonjësve të “World Central Kitchen”

Botë 2 prill 2024 16:38

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu ka marrë përgjegjësinë e sulmit ajror në Rripin e Gazës, ku mbetën të vdekur gjashtë...

Presidenti amerikan Joe Biden

Bideni i zemëruar për sulmin izraelit ndaj stafit të Kuzhinës Qendrore Botërore

Botë 3 prill 2024 11:16

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, ka dënuar sulmin e Izraelit ndaj stafit të Kuzhinës Qendrore Botërore të hënën në Gaza,...