Izrael 179

Ndihmat ne Gaza

Izraeli s’i ndal sulmet, palestinezët goditen edhe nga uria

Botë 22 qershor 2024 23:03

Së paku 42 persona kanë mbetur të vrarë si pasojë e sulmeve të dyfishta që Izraeli i ka ndërmarrë të...

Hezbollahu sulmin Izraelin

OKB-ja paralajmëron: Një lëvizje e nxituar në kufirin Liban-Izrael mund të çojë në katastrofë

Botë 22 qershor 2024 12:45

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka paralajmëruar se bota nuk mund “ta përballojë që Libani të...

depot e ndihmave

Brenda depos së ndihmave në Gaza: Ushqimi pret teksa Izraeli dhe OKB-ja fajësojnë njëri-tjetrin

Botë 22 qershor 2024 12:15

Të shtrira në diell, në kufirin Izrael-Gaza, vetëm disa kilometra larg familjeve palestineze të uritura, ka qindra paleta ushqimore –...

Gaza

Kryqi i Kuq thotë se 22 njerëz janë vrarë nga një sulm afër zyrës në Gaza

Botë 22 qershor 2024 10:13

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq ka thënë se zyrat e tij në Gazë janë dëmtuar prej bombardimeve, të cilat...

Protestat izraelite kundër qeverisë së kryeministrit Netanyahu

Izraelitët kërkojnë përgjegjësi për dështimet në sulmin e 7 tetorit

Botë 21 qershor 2024 08:05

Zemërimi përgjatë rrugëve të Izraelit ka arritur një nivel të ri, me mijëra njerëz që po marrin pjesë në protestat...

Sulmet ndërkufitare Izrael-Liban

Retorikë e ashpër ndërmjet Izraelit e Hezbollahut, SHBA-ja përpiqet ta parandalojë luftën

Botë 18 qershor 2024 21:52

Ministri i Jashtëm izraelit, Israel Katz, të martën ka paralajmëruar se së shpejti do të marrin një vendim për luftë...

Kosova dhe Izraeli

Kosova dhe Izraeli me marrëveshje për heqjen e vizave

Arbëri 18 qershor 2024 14:37

Izraeli i ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i 50-të që mundëson lëvizje të...

Benjamin Netanyahu

Si do të ndikojë shpërndarja e kabinetit të luftës të Izraelit në përpjekjen për armëpushim?

Botë 18 qershor 2024 13:40

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu ka shpërndarë kabinetin e luftës të hënën. Veprimi zvogëlon gjasat e armëpushimit në të ardhmen...

Dua Lipa

Dua Lipa thotë se e kritikon Izraelin “për të mirën e përgjithshme”

Showbiz 18 qershor 2024 08:43

Ylli botëror i muzikës, Dua Lipa, ka thënë se i paramendon kritikat që mund t’i marrë pas deklaratave të fundit...

Ushtarët izraelitë

Vriten tetë ushtarë izraelitë në Rafah

Botë 16 qershor 2024 11:53

Tetë ushtarë izraelitë janë vrarë në një shpërthim në jug të Gazës të shtunën, ka njoftuar ushtria izraelite, raporton “BBC”. ...

Ambasadorja e Izraelit në Kosovë, Tamar Ziv

Ambasadorja e Izraelit në Kosovë uron Kurban Bajramin

Arbëri 16 qershor 2024 10:40

Ambasadorja e Izraelit në Kosovë, Tamar Ziv, ua ka uruar besimtarëve myslimanë Kurban Bajramin. Ajo ka uruar të gjithë njerëzit...

Kamionet me ndihma duke pritur hyrjen ne Gaza

Ushtria izraelite njofton për “pauzë taktike” për ta lejuar hyrjen e ndihmave në Gaza

Botë 16 qershor 2024 09:11

Ushtria izraelite të dielën ka njoftuar për një “pauzë taktike” të ofensivave të saja në jug të Rripit të Gazës...

Lufta në Gaza

SHBA-ja sanksionon grupin ekstremist izraelit për bllokimin e ndihmave në Gaza

Botë 15 qershor 2024 10:41

Washingtoni ka vendosur sanksione ndaj një grupi izraelit për sulmin e autokolonave të ndihmave humanitare të destinuara për civilët në...

Joe Biden

Biden thotë se nuk ka marrëveshje për armëpushim në Gazë në të ardhmen e afërt

Botë 14 qershor 2024 10:49

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden tha të enjten se nuk pret të arrihet një marrëveshje armëpushimi për luftën...

Osama Hamdan

Askush nuk ka ide sa prej pengjeve izraelite janë ende gjallë, thotë zyrtari i Hamasit

Botë 14 qershor 2024 10:46

Fati i 120 pengjeve të mbetura në Gaza është kyç për marrëveshje për t’i dhënë fund konfliktit mes Izraelit dhe...

Hezbollah - zjarr ne nje pyll ne Izrael

Hezbollahu lanson disa raketa në drejtim të veriut të Izraelit

Botë 12 qershor 2024 13:03

Grupi Hezbollah i Libanit ka lëshuar një breshëri raketash në veri të Izraelit të mërkurën për t’u hakmarrë për vrasjen...

Femijet ne Gaze

OKB-ja e vendos Izraelin dhe Hamasin në listën e zezë për shkelje të të drejtave të fëmijëve

Botë 12 qershor 2024 10:51

Organizata e Kombeve të Bashkuara e ka vendosur Ushtrinë izraelite, Hamasin dhe Xhihadin Islamik Palestinez në listën e shkelësve të...

Hungaria

Hungaria bindëse ndaj Izraelit

Futboll 8 qershor 2024 20:02

Hungaria ka fituar bindshëm ndaj Izraelit në ndeshjen përgatitore për Euro 2024. Të shtunën mbrëma, hungarezët fituan me rezultatin 3:0.Roland...

Benjamin Netanyahu

Netanyahu pas lirimit të pengjeve: S’do të heqim dorë derisa t’i kthejmë të gjithë

Botë 8 qershor 2024 17:35

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se forcat izraelite kishin vepruar “kreativisht dhe me guxim” për të sjellë në...

Porti i ndërtuar nga SHBA-ja

Ndihmat për Gazën nga deti pritet të rifillojnë ditët në vijim, thotë ushtria izraelite

Botë 8 qershor 2024 13:40

Ndihma humanitare që hyn në Gaza nga deti përmes një porti të ndërtuar nga SHBA-ja do të rifillojë në ditët...