Iran 50

Hamid Nouri

Irani e Suedia shkëmbejnë të burgosurit, lirohet i dënuari për krime lufte

Botë 15 qershor 2024 14:30

Iran dhe Suedia janë pajtuar të shtunën për një shkëmbim të burgosurish, duke liruar kështu Hamid Nourin – një i...

Mbledhja e Qeverise

Qeveria vendos lehtësira për mërgimtarët dhe sanksione për Rusinë e Iranin

LAJMET E MBRËMJES 13 qershor 2024 19:16

Qeveria e Kosovës edhe këtë vit do të mbulojë tarifën e policës kufitare për bashkatdhetarët, për të cilën të enjten...

Mahmoud Ahmadinexhad

Irani miraton gjashtë kandidatë për garën për president, bllokon sërish Ahmadinexhadin

Botë 9 qershor 2024 14:55

Këshilli Mbrojtës i Iranit miratoi të dielën kryetarin e parlamentit të linjës së ashpër të vendit dhe pesë të tjerë...

Mahmoud Ahmadinexhad

Ahmadinexhadi synon rikandidimin për president të Iranit

Botë 2 qershor 2024 12:16

Ish-presidenti i vijës së ashpër të Iranit, Mahmoud Ahmadinexhad është regjistruar për të kandiduar për president në zgjedhjet e 28...

Ebrahim Raisi

Rrëzimi i helikopterit të presidentit iranian ishte i paqëllimshëm

Botë 24 maj 2024 22:37

Në një raport paraprak të ushtrisë iraniane thuhet se deri tani nuk ishte gjetur asnjë provë që të tregojë se...

Vdekja e liderëve iranianë

Irani përgatitet për të varrosur presidentin, ministrin e Jashtëm dhe gjashtë të tjerë

Botë 23 maj 2024 09:05

Irani të enjten po përgatitet për të varrosur presidentit e tij, në vendin e shenjtë për myslimanët shiitë në Republikën...

Rusia

Lavrovi fajëson sanksionet e SHBA-së për rrëzimin e helikopterit në Iran

Botë 21 maj 2024 14:23

Sanksionet e Shteteve të Bashkuara po e vënë në rrezik jetën e njerëzve, ka thënë të martën ministri i Jashtëm...

Iran

Irani nis ditët e ceremonisë mortore për Raisin

Botë 21 maj 2024 08:39

Iranianët kanë filluar të mblidhen në qytetet anembanë vendit për të bërë nderimet e fundit për presidentin Ebrahim Raisi, pasi...

Ebrahim Reisi

Irani shpall pesë ditë zie pas vdekjes së presidentit

Botë 20 maj 2024 13:58

Udhëheqësi suprem i Iranit Ali Khamenei shpalli pesë ditë zi shtetërore për presidentin Ebrahim Raisi pas vdekjes së tij në...

EBRAHIM RAISI

Kush ishte Ebrahim Raisi?

Botë 20 maj 2024 09:01

Ebrahim Raisi, presidenti iranian ultrakonservativ, që parashihej të bëhet lideri i ardhshëm suprem i vendit, ka vdekur në moshën 63-vjeçare.Një...

Rrezimi i helikopterit te presidentit iranian

Konfirmohet vdekja e presidentit iranian pas rrëzimit të helikopterit

Botë 20 maj 2024 08:06

Presidenti iranian Ebrahim Raisi është konfirmuar i vdekur pasi shpëtimtarët gjetën një helikopter me të dhe zyrtarë të tjerë që...

Iran

Turqia do të ndihmojë Iranin për gjetjen e helikopterit të rrëzuar

Botë 19 maj 2024 22:00

Irani ka kërkuar ndihmë nga Turqia në kërkimin e helikopterit të rrëzuar të presidentit iranian Ebrahim Raisi, tha të dielën...

Ebrahim Raisi

Mjegulla pengon kërkimet për helikopterin e rrëzuar të presidentit iranian

Botë 19 maj 2024 15:32

Ekipet e shpëtimit janë duke kërkuar helikopterin në të cilin ka qenë presidenti iranian, Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm...

IRAN

Khamenei thotë se Irani demonstroi fuqinë e tij kundër Izraelit

Botë 21 prill 2024 17:08

Lideri suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, ka falënderuar forcat e armatosura të shtetit të tij për sulmin ndaj Izraelit,...

ministri iranian

Ministri iranian: Nëse Izraeli vazhdon aventurat, përgjigja do të jetë e menjëhershme

Botë 20 prill 2024 11:43

Ministri i Jashtëm i Iranit, Hossein Amir-abdollahian, ka thënë se Irani do të përgjigjet menjëherë dhe “në nivel maksimal” nëse...

Paris

Arrestohet burri që kërcënoi se do ta hidhte veten në erë në Ambasadën iraniane

Botë 19 prill 2024 14:35

(E përditësuar në 14:55) - Personi që kërcënoi se do ta hidhte veten në erë në Ambasadën e Iranit në...

Antony Blinken

Blinken për sulmin ndaj Iranit: S’jemi të përfshirë

Botë 19 prill 2024 14:20

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, ka thënë se SHBA-ja nuk është e përfshirë në asnjë operacion sulmues dhe se...

Von der Leyen

Von der Leyen e Tajani bëjnë thirrje për përmbajtje pas sulmit ndaj Iranit

Botë 19 prill 2024 10:59

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, dhe ministri i Jashtëm italian, Antonio Tajani kanë bërë thirrje për përmbajtje...

Izrael

Sa të fuqishme janë ushtritë e Izraelit dhe Iranit?

Botë 19 prill 2024 10:35

Një konflikt ushtarak mes Izraelit dhe Iranit është kërcënim real. Sulmit të Iranit ndaj Izraelit në fundjavë, duke se ky...

Ushtria izraelite

“Izraelit i duhet mbështetje e madhe nga Perëndimi që të futet në luftë të shkallës së gjerë”

Botë 19 prill 2024 09:47

Izraelit do t’i duhej mbështetje e madhe nga aleatët për të hyrë në një luftë të plotë në Lindjen e...