Emmanuel Macron 45

Emmanuel Macron dhe Gabriel Attal

Macroni pranon dorëheqjen e kryeministrit Gabriel Attal

Botë 16 korrik 2024 18:37

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron pranoi dorëheqjen e kryeministrit, Gabriel Attal të martën, por do të vazhdojë ta mbajë atë...

Macron & Osmani

Osmani diskuton me Macronin forcimin e marrëdhënieve dypalëshe

Arbëri 12 korrik 2024 16:11

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të premten është takuar me homologun nga Franca, Emmanuel Macron, me të cilën kanë diskutuar...

Emmanuel Macron

Macroni u bën thirrje partive të formojnë koalicion

Botë 10 korrik 2024 19:35

Presidenti francez, Emmanuel Macron, u ka bërë thirrje partive politike që të punojnë së bashku për të formuar një koalicion...

Marine le Pen

Le Pen fajëson Macronin për fitoren e së majtës në zgjedhje

Botë 10 korrik 2024 19:17

Udhëheqësja e “Tubimit Kombëtar” të ekstremit të djathtë të Francës, Marine Le Pen, fajësoi presidentin Emmanuel Macron të mërkurën për...

Emmanuel Macron

Macron: Dy superfuqi janë kundër hyrjes së Ukrainës në NATO

Botë 9 korrik 2024 19:29

Presidenti francez Emmanuel Macron ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Gjermania janë kundërshtarët kryesorë të hyrjes së...

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron dhe  kryeministri Gabriel Attal

Macroni e kundërshton kërkesën e kryeministrit Attal për dorëheqje

Botë 8 korrik 2024 13:05

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka refuzuar të hënën dorëheqjen e kryeministrit të vendit, Gabriel Attal, duke i kërkuar të...

Emmanuel Macron

“Macroni është në pozitë të paqëndrueshme”

Botë 7 korrik 2024 23:15

Marine Le Pen e ka quajtur “të vonuar” fitoren e Frontit Kombëtar në zgjedhjet në Francë, derisa për presidentin aktual,...

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron – nga një politikan i ri i suksesshëm, në një udhëheqës të dobësuar

Botë 7 korrik 2024 11:25

Dështimi i pritshëm politik i presidentit francez, Emmanuel Macron në zgjedhjet vendimtare parlamentare të dielën mund të paralizojë vendin, ta...

Zgjedhjet në Francë

Franca nis votimin, e djathta ekstreme shpreson t’i fitojë zgjedhjet

Botë 30 qershor 2024 07:56

Franca ka nisur votimet të dielën në zgjedhjet parlamentare që mund të bëjnë histori, me të djathtën ekstreme më afër...

Emmanuel Macron

Macroni lufton për mbijetesë politike

Botë 29 qershor 2024 18:34

Grupimi centrist i presidentit, Emmanuel Macron, po lufton për mbijetesë para raundit të parë të zgjedhjeve të parakohshme që do...

Emmanuel Macron

Le Pen kërcënon me reduktim të pushtetit të Macronit mbi ushtrinë

Botë 27 qershor 2024 15:41

Udhëheqësja e partisë së ekstremit të djathtë të Francës “Tubimi Kombëtar”, Marine Le Pen, ka paralajmëruar se presidenti, Emmanuel Macron...

Emmanuel Macron

Macron: Fitorja e së majtës ekstreme ose së djathtës ekstreme do të ndezë luftë civile

Botë 25 qershor 2024 16:52

Presidenti francez Emmanuel Macron ka paralajmëruar se partia e ekstremit të djathtë “Rally National” (RN) dhe koalicioni i majtë “Fronti...

Jordan Bardella dhe Marine Le Pen

Jordan Bardella, 28-vjeçari që po synon ta qeverisë Francën

Botë 24 qershor 2024 20:58

Udhëheqësi francez i ekstremit të djathtë, Jordan Bardella, ka thënë se partia e tij është gati të qeverisë, ndërsa ai...

Një shembull i ndritshëm i multilateralizmit të suksesshëm

OpEd 21 qershor 2024 10:35

Multilateralizmi, na thuhet, është në zmbrapsje. Por, ne nuk mund të lejojmë që pakësimi dhe fragmentimi t’ia zënë vendin. Nga...

m

Të gjithë po komentojnë reagimin e Melonit pasi Macroni i puthi dorën

Botë 15 qershor 2024 17:10

Publiku po komenton reagimin e kryeministres italiane Giorgia Meloni kur presidenti francez Emmanuel Macron iu afrua në samitin e G7-s...

Volodymyr Zelensky dhe Giorgia Meloni

Zelensky mbërrin në samitin e G7-s, pritet nga kryeministrja Meloni

Botë 13 qershor 2024 08:02

E përditësuar (15:20) - Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka mbërritur pasditen e së enjtes në samitin e liderëve të G7-s,...

Emmanuel Macron

Macroni i bën thirrje Francës të bashkohet dhe t’u thotë “jo” ekstremeve

Botë 12 qershor 2024 17:16

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka mbrojtur vendimin e tij për shpërndarjen e parlamentit dhe shpalljen e zgjedhjeve, duke u bërë...

Emmanuel Macron

Macroni shpërndan Parlamentin francez pas fitores së të djathtës ekstreme

Botë 9 qershor 2024 21:45

Presidenti francez, Emmanuel Macron, e ka shpërndarë Parlamentin francez dhe ka shpallur zgjedhje të parakohshme, pas fitores së madhe të...

Macron dhe Biden

Macroni pret Bidenin në Francë

Botë 8 qershor 2024 11:51

Pas përvjetorit të 80-vjetorit të Ditës D, presidenti francez Emmanuel Macron do të presë të shtunën presidentin e SHBA-së, Joe...

Macron & Putin

Rusia: S’do të ketë ‘imunitet’ për instruktorët francezë në Ukrainë

Botë 4 qershor 2024 16:43

Kremlini zyrtar ka konfirmuar se forcat ruse do të synojnë t’i godasin instruktorët francezë në Ukrainë (të cilët Parisi po...