KOHA.net

Емануел Macron 47

Селин Дион

Макрон: Би било фантастично доколку Селин Дион настапи на отворањето на Олимписките игри

SHOWBIZ 24 јули 2024 10:48 часот

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron po shpreson që këngëtarja me famë botërore, Celine Dion, ta ketë mundësinë të performojë në...

Емануел Macron

Макрон вели дека нема да именува нова влада дури по Олимпијадата

СВЕТОТ 24 јули 2024 09:07 часот

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, изјави дека нема да именува нова влада дури по завршувањето на Игрите...

Емануел Макрон и Габриел Атал

Макрон ја прифати оставката на премиерот Габриел Атал

СВЕТОТ 16 јули 2024 18:37 часот

Францускиот претседател Емануел Макрон во вторникот ја прифати оставката на премиерот Габриел Атал, но ќе продолжи да го задржува ...

Макрон и Османи

Османи разговара со Макрон за зајакнување на билатералните односи

Арбери 12 јули 2024 16:11 часот

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, во петокот се сретна со својот колега од Франција, Емануел Макрон, со кого разговарале за...

Емануел Macron

Макрон ги повикува партиите да коалицираат

СВЕТОТ 10 јули 2024 19:35 часот

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика политичките партии да соработуваат за да формираат коалиција...

Марин ле Пен

Ле Пен го обвинува Макрон за победата на левицата на изборите

СВЕТОТ 10 јули 2024 19:17 часот

Водачот на францускиот екстремно десничарски национален митинг, Марин Ле Пен, во средата го обвини претседателот Емануел Макрон за...

Емануел Macron

Макрон: Две велесили се против влезот на Украина во НАТО

СВЕТОТ 9 јули 2024 19:29 часот

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Соединетите Американски Држави и Германија се главните противници на влезот на...

Претседателот на Франција, Емануел Макрон и премиерот Габриел Атал

Макрон се противи на барањето на премиерот Атал за оставка

СВЕТОТ 8 јули 2024 13:05 часот

Претседателот на Франција, Емануел Макрон во понеделникот ја отфрли оставката на премиерот на земјата Габриел Атал, барајќи од него да...

Емануел Macron

„Макрон е во нестабилна позиција“

СВЕТОТ 7 јули 2024 23:15 часот

Марин Ле Пен ја нарече „одложена“ победата на Националниот фронт на изборите во Франција, додека за актуелниот претседател, ...

Емануел Macron

Емануел Макрон – од успешен млад политичар до ослабен лидер

СВЕТОТ 7 јули 2024 11:25 часот

Очекуваниот политички неуспех на францускиот претседател Емануел Макрон на клучните парламентарни избори во недела може да ја парализира земјата,...

Избори во Франција

Франција оди на избори, екстремната десница се надева на победа на изборите

СВЕТОТ 30 јуни 2024 година, 07:56 часот

Франција во неделата излезе на гласање на парламентарни избори кои може да испише историја, при што екстремната десница е поблиску до ...

Емануел Macron

Макрон се бори за политички опстанок

СВЕТОТ 29 јуни 2024 година, 18:34 часот

Центристичката групација на претседателот Емануел Макрон се бори за опстанок пред првиот круг од предвремените избори што ќе...

Емануел Macron

Ле Пен се заканува дека ќе ја намали моќта на Макрон над војската

СВЕТОТ 27 јуни 2024 година, 15:41 часот

Лидерката на француската крајнодесничарска партија „Национален митинг“, Марин Ле Пен, предупреди дека претседателот Емануел Макрон...

Емануел Macron

Макрон: Победата на екстремната левица или екстремната десница ќе предизвика граѓанска војна

СВЕТОТ 25 јуни 2024 година, 16:52 часот

Францускиот претседател Емануел Макрон предупреди дека екстремно десничарската партија „Рали Национален“ (РН) и левичарската коалиција „Фронт...

Џордан Бардела и Марин Ле Пен

Џордан Бардела, 28-годишниот кој има за цел да управува со Франција

СВЕТОТ 24 јуни 2024 година, 20:58 часот

Лидерот на француската крајна десница Џордан Бардела изјави дека неговата партија е подготвена да владее, додека тој ...

Светол пример за успешен мултилатерализам

Изгледа 21 јуни 2024 година, 10:35 часот

Мултилатерализмот, ни велат, е во опаѓање. Но, не можеме да дозволиме намалувањето и фрагментацијата да го заземат своето место. Од...

m

Сите ја коментираат реакцијата на Мелон откако Макрон му бакна рака

СВЕТОТ 15 јуни 2024 година, 17:10 часот

Јавноста ја коментира реакцијата на италијанската премиерка Џорџија Мелони кога францускиот претседател Емануел Макрон и пријде на самитот на Г7...

Володимир Зеленски и Џорџија Мелони

Зеленски пристигнува на самитот на Г7, го очекува премиерот Мелони

СВЕТОТ 13 јуни 2024 година, 08:02 часот

Обновено (15:20) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски пристигна во четвртокот попладне на самитот на лидерите на Г7,...

Емануел Macron

Макрон ја повика Франција да се обедини и да каже „не“ на крајностите

СВЕТОТ 12 јуни 2024 година, 17:16 часот

Францускиот претседател Емануел Макрон ја бранеше својата одлука за распуштање на парламентот и распишување избори, станувајќи...

Емануел Macron

Макрон го распушти францускиот парламент по победата на екстремната десница

СВЕТОТ 9 јуни 2024 година, 21:45 часот

Францускиот претседател Емануел Макрон го распушти францускиот парламент и најави предвремени избори, по големата победа на...