protestat 9

Universiteti i Pensilvanisë

Mbi 30 të arrestuar në protestën pro-palestineze në Universitetin e Pensilvanisë

Botë 10 maj 2024 16:38

Policia ka arrestuar më shumë se 30 persona pasi një kampus pro-palestinez u çmontua në kampusin e Universitetit të Pensilvanisë...

Protestat në kolegjin Trinity

Protesutesit pro-palestinezë në Irlandë fitojnë, kolegji "Trinity" pajtohet me kërkesat e tyre

Botë 9 maj 2024 09:42

Studentët në kolegjin Trinity në Dublin të Irlandës i kanë dhënë fund protestave të tyre pesë-ditore pasi universiteti është zotuar...

Joe Biden

Bideni thotë se “rendi duhet të mbizotërojë” për protestat propalestineze

Botë 2 maj 2024 17:46

Presidenti amerikan, Joe Biden ka mbrojtur të drejtën e fjalës së lirë, por thotë se “rendi duhet të mbizotërojë” në...

Policia në kampusin UCLA

Policia po çmonton barrikadat e vëna nga protestuesit në kampusin UCLA

Botë 2 maj 2024 12:54

Policia ka mbërritur të enjten në vendin kryesor të protestës në kampusin e Universitetin të Kalifornisë në Los Anxhelos (UCLA)...

Universiteti i Kolumbias

Arrestohen rreth 300 persona në protestat e kolegjeve në New York

Botë 1 maj 2024 17:10

Nga rreth 300 personat që u arrestuan nga oficerët e Departamentit të Policisë së New Yorkut brenda dhe jashtë një...

Protestat në kampuset universitare

Arrestohen qindra protestues të tjerë kundër luftës në Gaza në kampuset universitare

Botë 25 prill 2024 14:10

Policia ka arrestuar qindra protestues të tjerë në të gjithë SHBA-në, ndërsa protestat kundër luftës në Gaza po intensifikohen nëpër...

Benjamin Netanyahu

Netanyahu i quan antisemitike protestat pro-palestineze në kolegjet amerikane

Botë 24 prill 2024 21:45

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu ka kritikuar demonstratat pro-palestineze në kampuset e kolegjeve amerikane, duke i quajtur ato antisemitike dhe...

Protestat ne Jordani para Ambasades se Izraelit ne Aman

Mijëra jordanezë vazhdojnë protestat pranë Ambasadës izraelite në Aman

Botë 27 mars 2024 13:25

Forcat jordaneze të sigurisë kanë shpërndarë demonstruesit të cilët u përpoqën përsëri që të arrinin tek Ambasada izraelite në Aman,...

Protestat

Fermerët protestues përleshen me policinë në Bruksel

Botë 26 mars 2024 20:24

Fermerët kanë hedhur panxhar, spërkatën pleh organik ndaj policisë dhe ndezën zjarre të martën, ndërsa qindra traktorë mbyllën sërish rrugët...