maqedonia e veriut 43

Mitsotakis

Mitsotakis flet për shkeljen e Marrëveshjes së Prespës në samitin e NATO-s

Rajon 9 korrik 2024 22:07

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, tha se do ta ngrehë shqetësimin lidhur me mosrespektimin e Marrëveshjes së Prespës nga Qeveria...

Erolld Musliu

Presidentja maqedonase shkarkon Musliun nga drejtimi i Agjencisë së Zbulimit

Rajon 28 qershor 2024 21:49

Presidentja e Maqedonisë së Veriut, Gordana Silanovska-Davkova, ka shkarkuar Erolld Musliun nga posti i drejtorit të Agjencisë së Zbulimit, ku...

Hristijan Mickoski

Greqia pretendon se Maqedonia e Veriut e ka shkelur marrëveshjen historike për emrin

Rajon 24 qershor 2024 18:39

Greqia akuzoi të hënën qeverinë e re të qendrës së djathtë të Maqedonisë së Veriut për thyerjen e marrëveshjes historike...

I nominuari për kryeministër të Maqedonisë së Veriut, Hristijan Mickoski

Mickoski prezanton përbërjen e Qeverisë së re, shqiptarët me gjashtë ministri

Rajon 18 qershor 2024 17:45

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, të martën e ka dorëzuar në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut listën me përbërjen e...

Shkup, 13 maj 2015 (Foto: Driton Paçarada)

Gjuha me përqindje si gjuhë nën hije

Shtojca për Kulturë 16 qershor 2024 16:00

Hasan JashariMarrja me 20 përqindëshin si humbje kohe, huqje?A keni parë në ndonjë vend të botës të ketë gjuhë 20...

Vjosa Osmani dhe Gordana Siljanovska-Davkova

Osmani e Siljanovska-Davkova diskutojnë mbi thellimin e bashkëpunimit

Arbëri 13 qershor 2024 15:11

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar të enjten me presidenten e Maqedonisë së Veriut, Gordana Siljanovska-Davkova, pak para Samitit...

Maqedonia e Veriut

Miratohet riorganizimi i ministrive në Maqedoni të Veriut

Rajon 8 qershor 2024 12:30

Me 88 vota për dhe 22 kundër, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut e ka miratuar të shtunën Ligjin për Organizimin...

Hristijan Mickoski

Mickoski mandatohet për kryeministër të Maqedonisë së Veriut

Rajon 6 qershor 2024 17:07

Presidentja e Maqedonisë së Veriut, Gordana Silanovska-Davkova, ia ka dhënë mandatin për formimin e Qeverisë, kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski.“Besoj...

I nominuari për kryeministër të Maqedonisë së Veriut, Hristijan Mickoski

Mickoski: Nuk pres të më censurohet e drejta njerëzore se si ta quaj shtetin tim

Rajon 5 qershor 2024 16:57

I nominuari për kryeministër të Maqedonisë së Veriut, Hristijan Mickoski, tha të mërkurën se nuk e ka ndër mend të...

Bllokohet puna e “Bechtel & Enkas” në Maqedoninë e Veriut

Bllokohet puna e “Bechtel & Enkas” në Maqedoninë e Veriut

Rajon 4 qershor 2024 19:00

Punimet për ndërtimin e dy autostradave në Maqedoninë e Veriut, pjesë e Korridoreve 8 dhe 10, nga konsorciumi turko-amerikan “Bechtel&Enka”,...

Historiani Nuri Bexheti

Bexheti: Kurti e Konjufca i kanë dëmtuar shumë shqiptarët e Maqedonisë së Veriut

Arbëri 28 maj 2024 23:44

Historiani Nuri Bexheti, ka thënë se krerët institucionalë kosovarë, Albin Kurti dhe Glauk Konjufca i kanë shkaktuar dëm të madh...

Afrim Gashi - kryekuvendar i Maqedonise se Veriut

Afrim Gashi zgjidhet kryekuvendar i Maqedonisë së Veriut

Rajon 28 maj 2024 16:15

Afrim Gashi është zgjedhur kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut. Me 76 vota pro, 6 kundër dhe asnjë abstenim,...

Dimitar Kovaçevski

Kovaçevski jep dorëheqje nga pozita e kryetarit të LSDM-së

Rajon 22 maj 2024 21:56

Dimitar Kovaçevski ka njoftuar të mërkurën për dorëheqjen nga pozita e kryetarit të partisë, Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë (LSDM).Para...

Maqedonia e Veriut - zgjedhjet

Në Maqedoni të Veriut rivotohet në shtatë vendvotime

Rajon 22 maj 2024 11:24

Në Maqedoninë e Veriut më 22 maj po rivotohet në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore,...

Gjykata ne Maqedoni te Veriut

Shkup: Arrestohet një gjykatës i Supremes, dyshohet për ryshfet

Rajon 21 maj 2024 10:25

Këshilli Gjyqësor i Maqedonisë së Veriut ka vendosur t’ia heqë imunitetin një gjykatësi të Gjykatës Supreme, i cili u arrestua...

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët në Maqedoni të Veriut do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri

Arbëri 19 maj 2024 08:14

Në Qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut, shqiptarët do të udhëheqin me gjashtë ministri dhe me kryetarin e Kuvendit,...

Presidentja e re e Maqedonisë së Veriut, Gordana Siljanovska-Davkova

Presidenca maqedonase e justifikon përdorimin e emrit “Maqedoni”

Rajon 13 maj 2024 09:54

“Presidentja maqedonase në daljet e saj publike ka të drejtë të përdorë emrin 'Maqedoni', si akt i së drejtës personale...

Gordana Silanovska-Davkova

Davkova betohet si presidente e Maqedonisë së Veriut

Rajon 12 maj 2024 14:31

Gordana Silanovska-Davkova e ka bërë betimin të dielën si gruaja e parë presidente e Maqedonisë së Veriut prej pavarësimit të...

VLEN - VMRO-DPMNE

Intensifikohen bisedimet për Qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut

Arbëri 11 maj 2024 16:00

Janë intensifikuar bisedimet për formimin e koalicionit qeverisës për Qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut. Në zyrat e koalicionit...

Kuvendi i Maqedonise

Maqedonia e Veriut nuk e arrin kuotën ligjore për përfaqësimin e grave në Kuvend

Rajon 11 maj 2024 14:24

Rezultati i dalë nga zgjedhjet parlamentare të 8 majit, ka siguruar 41 ulëse për gratë në Kuvendin e Maqedonisë së...