Kina 56

Kina dhe SHBA-ja

SHBA-ja e Kina zhvillojnë bisedimet e para joformale për armë bërthamore në 5 vjet

Botë 21 qershor 2024 13:49

Shtetet e Bashkuara dhe Kina rifilluan bisedimet joformale lidhur me armë bërthamore në mars të këtij viti, për herë të...

ujgur

Kina ndryshoi emrat e fshatrave ujgure për t’i asimiluar

Botë 19 qershor 2024 16:33

Kina ka ndryshuar emrat e qindra fshatrave në rajonin Xinjiang, një lëvizje që synon fshirjen e kulturës myslimane ujgure, ka...

Kina shira permbytje

Të paktën nëntë të vdekur nga përmbytjet në Kinën jugore

Botë 18 qershor 2024 13:30

Të paktën nëntë persona kanë humbur jetën dhe 15 të tjerë janë raportuar të zhdukur, si pasojë e shirave të...

Flamujt e Gjermanisë dhe Kinës

Kina kërcënon industrinë gjermane të robotikës

Tech 17 qershor 2024 08:28

Industria gjermane e robotikës po përballet me konkurrencë të ashpër nga Kina. Rritja e konkurrencës nga Kina po rëndon perspektivën...

Ushtria kineze

Kinezi bleu pa dashje 4 libra me sekrete ushtarake për më pak se 1 dollar

Kuriozitet 13 qershor 2024 19:30

Një adhurues i historisë ushtarake të Kinës ka bërë një zbulim alarmues, pasi mori katër libra të hedhura në një...

BE / Kina

BE-ja godet Kinën me vendimin e fundit për veturat elektrike

Auto 13 qershor 2024 09:12

Duke filluar nga muaji i ardhshëm, veturat elektrike të importuara nga Kina në Evropë do të tatohen me tarifa të...

Mao Ning

Kina mohon akuzat e Zelenskyt se po punon për ta minuar konferencën e paqes për Ukrainën

Botë 3 qershor 2024 12:26

Kina i ka mohuar të hënën akuzat e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, se ky shtet është duke u bërë presion...

Marrëdhëniet e tensionuara Kinë-Britani

Pekini akuzon dy shtetasë kinezë për spiunazh për Britaninë

Botë 3 qershor 2024 12:00

Pekini ka akuzuar dy shtetas kinezë për spiunazh për Britaninë, në mes të një marrëdhënieje mes dy shteteve që është...

Misioni kinez Chang'e - 6

Kina thotë se anija e saj kozmike u ul me sukses në anën e largët të Hënës

Botë 2 qershor 2024 10:41

Kina ka njoftuar se anija e saj kozmike pa ekuipazh është ulur në anën e largët të Hënës – një...

Lloyd Austin

SHBA-ja rikthen fokusin te Kina

Botë 1 qershor 2024 13:26

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, u përpoq të  rikthente vëmendjen mbi kërcënimin e Kinës në Azi-Paqësor të shtunën, duke...

Ferdinand Marcos Jr

Presidenti i Filipineve e paralajmëron Kinën kundër “akteve të luftës”

Botë 1 qershor 2024 10:18

Presidenti i Filipineve, Ferdinand Marcos Jr, e ka paralajmëruar Kinën që të mos e kalojë vijën e kuqe në Detin...

Shkencëtarët kinez gjejnë “kurën” për diabetin

Shkencëtarët kinezë pretendojnë se kanë gjetur kurën për diabetin

Lifestyle 29 maj 2024 14:10

Shkencëtarët kinezë pretendojnë se e kanë shëruar një njeri 59 vjeç, i cili vuante nga diabeti i tipit 2.Pacienti ka...

Kina

Fuqia e Kinës, zbulon qen robotë që gjuajnë me mitralozë

Botë 29 maj 2024 12:55

Kina ka zbuluar qen robotë që janë të aftë të gjuajnë me mitralozë. Lëvizja tregon rritjen e shpejtë të aftësisë...

Raketa amerikane e NASA-s

Kina dhe Rusia të shqetësuara nga përdorimi i satelitëve nga Amerika

Botë 29 maj 2024 07:30

Teksa forcat ruse e kanë kaluar kufirin ukrainas në momentet e para të fillimit të pushtimit, një tjetër sulm, më...

Stërvitjet ushtarake të Kinës

Kina i përfundon stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit

Botë 25 maj 2024 11:09

Kina u ka dhënë fund dy ditëve të lojërave luftarake rreth Tajvanit, gjatë të cilave po stimulonte sulmet me bombardues...

xhamia kineze

Kina e ndryshon komplet xhaminë e fundit të madhe, e kthen në stil kinez

Botë 25 maj 2024 10:20

Xhamia e fundit e madhe në Kinë që ruante tiparet e stilit islam ka humbur kupolat dhe minaret e saj...

Wang Gang, 36, imigrant kinez, flet me shoferin bashkë më të tjerë, ndërsa përpiqen të gjejnë një punë në ndërtim ose në tregti tjetër në lagjen Flushing të New Yorkut. Foto: AP

Imigrantët kinezë që mohojnë pretendimet e Trumpit se po ndërtojnë “ushtri” në SHBA

Botë 25 maj 2024 08:00

Ishte ora 7 e mëngjesit kur Wang Gangu, imigrant kinez 36-vjeçar, nxitoi për të gjetur një punë ditore në lagjen...

Stërvitjet ushtarake të Kinës

Kina vazhdon stërvitjet ushtarake afër Tajvanit

Botë 24 maj 2024 17:38

Kina ka dërguar dhjetëra avionë luftarakë dhe anije detare në brigjet e Tajvanit në ditën e dytë të një stërvitjeje...

Volkswagen

Prodhuesit evropianë të automjeteve s’kanë kohë për ta shmangur konkurrencën në Kinë

Auto 23 maj 2024 20:00

Gjigantët e veturave evropiane nuk do të kenë shumë kohë për t’i ristrukturuar operacionet dhe linjat e tyre të produkteve...

Ilustrim

Kina mban stërvitje ushtarake rreth Tajvanit “si ndëshkim”

Botë 23 maj 2024 08:10

Kina ka nisur stërvitjet "ndëshkuese" rreth Tajvanit të enjten, në atë që ka deklaruar se ishte një përgjigje ndaj "akteve...