KFOR 46

KFOR

15 muaj burgim të akuzuarit për sulm ndaj KFOR-it në Zveçan

LAJMET E MBRËMJES 24 qershor 2024 19:15

Nenad Orlloviq është dënuar me 15 muaj burgim dhe 12 mijë euro gjobë nga Gjykata Themelore në Prishtinë, për pjesëmarrje...

KFOR-i Zveçan

15 muaj burgim ndaj të akuzuarit për sulm ndaj pjesëtarëve të KFOR-it në Zveçan

Arbëri 24 qershor 2024 11:19

Gjykata Themelore në Prishtinë e ka dënuar të akuzuarin për sulm ndaj pjesëtarëve të KFOR-it në Zveçan, Nenad Orloviq, me...

Protesta - Zvecan

Një muaj paraburgim serbit të dyshuar për sulm ndaj zyrtarëve të KFOR-it në Zveçan

Kronikë 21 qershor 2024 16:15

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji ndaj të pandehurit me inicialet L.D. nën dyshimin...

Komandanti i misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR, gjeneralmajor Oezkan Ulutash dhe Ndihmës Shefi i Shtabit për Operacione të Komandës së Forcave të Përbashkëta Aleate në Napoli, Brian T. Mutty, në Shtabin e KFOR-it, në kampin “Film City” në Prishtinë

Komandanti i KFOR-it dhe përfaqësuesi i Komandës së Napolit flasin për sigurinë dhe dialogun

Arbëri 19 qershor 2024 19:16

Komandanti i misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR, gjeneralmajor Oezkan Ulutash, është takuar të mërkurën me Ndihmës Shefin e Shtabit...

lajcak - ulutash

Lajçak takon komandantin e KFOR-it, thonë se vendimi për Urën e Ibrit merret në kuadër të dialogut

Arbëri 18 qershor 2024 19:37

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka takuar të martën edhe komandantin e KFOR-it, Ozkan Ulutash,...

Ushtarët britanikë të NATO-s drejt Kosovës, pasi kaluan kufirin në Bllacë, mëngjesin e së shtunës, më 12 qershor 1999 (Foto: AP)

Hani i Elezit – qyteti i parë në Kosovë ku arriti liria

Shtojca për Kulturë 16 qershor 2024 11:00

Qyteza e vogël e Hanit të Elezit, për shkak të pozicionit gjeografik, është porta e parë e hyrjes në Kosovë...

KFOR dhe Kosova +25

“KFOR dhe Kosova +25” në çerekshekullin e çlirimit

EXPRESS 14 qershor 2024 13:44

Ekspozita fotodokumentare “KFOR dhe Kosova +25”, me rastin e 25-vjetorit të vendosjes së KFOR-it në Kosovë, risjell disa nga momentet...

Ilir Bajraktari

Çka ndodhi në mes KFOR-it francez dhe familjes Jashari më 1999? – Flet ish-ushtaraku i Francës, Ilir Bajraktari

KTV 13 qershor 2024 17:39

Ish-pjesëtari i forcave të misionit të NATO-s, KFOR, Ilir Bajraktari, ka rrëfyer se si hyri si ushtari i vetëm kosovar...

Korrespodenti i KOHËS, Augustin Palokaj

Rrëfimi i Palokajt për futjen në Kosovë me KFOR-in: U vendosëm në Grand, personeli ishte serb

Arbëri 12 qershor 2024 21:14

Si rrallëherë, korrespodenti i KOHËS, Augustin Palokaj, ka rrëfyer për futjen e tij në Kosovë më 12 qershor, bashkë me...

Trupat ruse në Sllatinë, më 12 qershor 1999

Përplasja mes NATO-s e Rusisë për Aeroportin e Prishtinës - përkthyesit tregojnë prapaskenat

Arbëri 12 qershor 2024 19:05

Përkthyesit e parë shqiptarë që hynë me KFOR-in në Kosovë kanë treguar 25 vjet më pas për prapaskenat që panë...

Dita e Çlirimit

Përjetimi i çlirimit

Arbëri 12 qershor 2024 18:19

Nga gëzimi për çlirimin e Kosovës, vajzën njëmuajshe Ganimete Pireva e la për pak çaste nën kujdesin e më të...

KFOR

NATO: Punojmë për ta mbajtur Kosovën të sigurt

Arbëri 12 qershor 2024 17:45

Në përvjetorin e çlirimit, NATO ka shkruar për 25 vjetët nga misioni paqeruajtës i tij në Kosovë - KFOR.Në një...

Ozkan Ulutash - Vjosa Sadriu

Ulutash: Roli i KFOR-it mbetet thelbësor

Arbëri 12 qershor 2024 14:31

Komandanti i KFOR-i, Ozkan Ulutash, në ceremoninë e mbajtur të mërkurën në kampin “Film City”, ka thënë se misioni i...

Ekspozita

“KFOR dhe Kosova +25” me kontrastet midis luftës dhe paqes

Kulturë 11 qershor 2024 23:15

Ekspozita foto-dokumentare “KFOR dhe Kosova +25”, me rastin e 25-vjetorit të vendosjes së KFOR-it në Kosovë, risjell disa prej momenteve...

KFOR, Gjermani

Shumica e Bundestagut përkrah zgjatjen e mandatit të KFOR-it

Arbëri 6 qershor 2024 11:36

Shumica e partive që janë pjesë e Bundestagut [Parlamenti gjerman] janë në favor të zgjatjes së mandatit të ushtarëve gjermanë...

Ozkan Ulutash - KFOR

Komandanti i KFOR-it: Jemi të përgatitur në rast të rritjes së tensioneve

Arbëri 4 qershor 2024 16:27

Komandanti i KFOR-it, Ozkan Ulutash, ka thënë se KFOR-i po i vëzhgon nga afër zhvillimet sa i përket aspektit të...

Ura e Ibrit mitrovice

KFOR-i e BE-ja njëzëri: Vendimi për urën të merret në kuadër të dialogut

Arbëri 31 maj 2024 19:35

Misioni i NATO-s në Kosovë ndan qëndrimin e njëjtë me Bashkimin Evropian në lidhje me çështjen e Urës së Ibrit.Në...

Karabinierë tek Ura e Ibrit

KFOR-i: Çdo vendim rreth Urës së Ibrit të merret në kuadër të dialogut

Arbëri 31 maj 2024 14:23

Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka bërë thirrje që çdo vendim lidhur me urën kryesore mbi lumin Ibër...

Zvecan

Kërkohet të vihen para drejtësisë përgjegjësit për dhunën e 29 majit

Arbëri 29 maj 2024 19:11

Misioni i NATO-s në Kosovë ka kërkuar që personat të cilët sulmuan ushtarët e saj, një vit më parë, të...

KFOR

KFOR-i flet me komandantin e Serbisë për patrullimet e sinkronizuara përgjatë vijës kufitare

Arbëri 29 maj 2024 19:04

Komandanti i misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR, gjeneralmajor Oezkan Ulutash, është takuar të mërkurën me shefin e Shtabit të...