Izrael 164

Hezbollah - zjarr ne nje pyll ne Izrael

Hezbollahu lanson disa raketa në drejtim të veriut të Izraelit

Botë 12 qershor 2024 13:03

Grupi Hezbollah i Libanit ka lëshuar një breshëri raketash në veri të Izraelit të mërkurën për t’u hakmarrë për vrasjen...

Femijet ne Gaze

OKB-ja e vendos Izraelin dhe Hamasin në listën e zezë për shkelje të të drejtave të fëmijëve

Botë 12 qershor 2024 10:51

Organizata e Kombeve të Bashkuara e ka vendosur Ushtrinë izraelite, Hamasin dhe Xhihadin Islamik Palestinez në listën e shkelësve të...

Hungaria

Hungaria bindëse ndaj Izraelit

Futboll 8 qershor 2024 20:02

Hungaria ka fituar bindshëm ndaj Izraelit në ndeshjen përgatitore për Euro 2024. Të shtunën mbrëma, hungarezët fituan me rezultatin 3:0.Roland...

Benjamin Netanyahu

Netanyahu pas lirimit të pengjeve: S’do të heqim dorë derisa t’i kthejmë të gjithë

Botë 8 qershor 2024 17:35

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se forcat izraelite kishin vepruar “kreativisht dhe me guxim” për të sjellë në...

Porti i ndërtuar nga SHBA-ja

Ndihmat për Gazën nga deti pritet të rifillojnë ditët në vijim, thotë ushtria izraelite

Botë 8 qershor 2024 13:40

Ndihma humanitare që hyn në Gaza nga deti përmes një porti të ndërtuar nga SHBA-ja do të rifillojë në ditët...

pengjet

Izraeli shpëton katër pengje të 7 tetorit

Botë 8 qershor 2024 13:06

Katër pengje izraelite të rrëmbyer nga Hamasi nga festivali i muzikës Nova gjatë sulmeve të grupit më 7 tetor janë...

Familjet palestineze duke u larguar nga kampi / Foto: EPA

OKB-ja e shton Izraelin në listën e shkelësve të të drejtave të fëmijëve

Botë 8 qershor 2024 10:33

Organizata e Kombeve të Bashkuara e ka shtuar ushtrinë e Izraelit në një listë të shkelësve që dështuan t’i mbrojnë...

SHBA-ja i kërkon Izraelit të jetë transparent për sulmin mbi shkollën në Gaza

SHBA-ja i kërkon Izraelit të jetë transparent për sulmin mbi shkollën në Gaza

Botë 7 qershor 2024 08:53

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë thënë Izraelit se duhet të jetë plotësisht “transparent” sa i përket një sulmi...

Kryeministri Izraelit Benjamin Netanyahu

Netanyahu do t’i adresohet Kongresit amerikan më 24 korrik

Botë 7 qershor 2024 08:08

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, do t’u adresohet ligjvënësve amerikanë në Washington më 24 korrik.Ai do të flasë edhe në...

GJND

Spanja do t’i bashkohet çështjes së Afrikës së Jugut në GJND kundër Izraelit

Botë 6 qershor 2024 11:29

Spanja thotë se do t’i bashkohet rastit të ngritur nga Afrika e Jugut në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), që...

Spitali “Al-Shifa” pas ofensivës izraelite

Varreza masive e qese me trupa: Spitali “Al-Shifa” pas tërheqjes së Izraelit

Botë 6 qershor 2024 07:40

Pasi forcat izraelite u larguan nga kompleksi i spitalit “Al-Shifa” të qytetit Gaza më 1 prill, pas bastisjes së dytë...

Izrael

44 të vrarë nga sulmet e Izraelit në Gazën qendrore

Botë 5 qershor 2024 12:32

Izraeli ka njoftuar fushatë të re ushtarake kundër Hamasit në Gazën qendrore, ku mjekët palestinezë thanë se dhjetëra njerëz ishin...

Zjarret në Izrael

Zjarret në Izraelin verior nxitin kërkesat për të trajtuar përshkallëzimin me Hezbollahun

Botë 4 qershor 2024 21:45

Raketat e Hezbollahut kanë shkaktuar ditë të tëra me zjarre në veri të Izraelit, me një pjesë të rezervave pyjore...

Dardan Molliqaj

PSD: Kosova ta njohë Palestinën si shtet

Arbëri 4 qershor 2024 19:32

Partia Socialdemokrate ka bërë thirrje që Kosova ta njohë Palestinën si shtet, ndërsa e kanë krahasuar kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu...

Qipro

Qiproja bën thirrje për armëpushim në Gaza

Botë 4 qershor 2024 16:44

Ministri i Jashtëm i Qipros ka thënë të martën se ofensiva e Izraelit në qytetin jugor të Gazës, Rafah, po...

Izrael

OKB-ja kritikon Izraelin për vdekjen e 500 palestinezëve në Bregun e pushtuar Perëndimor

Botë 4 qershor 2024 15:50

Zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut ka bërë thirrje të martën që t’i jepet fund dhunës së përshkallëzuar...

Volker Turk

OKB-ja mbështet marrëveshjen e armëpushimit për luftën në Gaza

Botë 4 qershor 2024 13:10

Shefi i Kombeve të Bashkuara për të Drejta të Njeriut, Volker Turk ka shprehur mbështetjen e tij të martën, për...

Zjarr në Izrael

Gjashtë ushtarë izraelitë të lënduar në zjarrin e shkaktuar nga luftimet me Hezbollahun

Botë 4 qershor 2024 11:13

Gjashtë ushtarë izraelitë kanë pësuar lëndime si pasojë e një zjarri në veri të vendit, që u shkaktua si rezultat...

Pengje - Izrael

Izraeli konfirmon vdekjen e katër pengjeve tjera në Gazë

Botë 3 qershor 2024 21:53

Ushtria e Izraelit ka thënë se ka marrë vesh për vdekjen e katër pengjeve tjera që janë marrë prej Hamasit,...

Ilustrim

Sulmohet me koktej molotovi Ambasada e Izraelit në Rumani, arrestohet një person

Botë 3 qershor 2024 14:25

Një qytetar i huaj është arrestuar të hënën në kryeqytetin e Rumanisë, Bukuresht, pasi dyshohet se ka sulmuar me koktej...