be 14

Milan, Itali

Italia në hall me rënien e natalitetit, kërkohet ndërhyrja e BE-së

Botë 11 maj 2024 14:42

Sistemet italiane të mbrojtjes sociale tashmë po luftojnë për të përballuar plakjen e popullsisë, por tani për tani autoritetet nuk...

Dita e Evropes, festimi ne Prishtine

Në Ditën e Evropës, Szunyog kërkon angazhim për përmirësimin e marrëdhënieve Kosovë-BE

LAJMET E MBRËMJES 9 maj 2024 19:26

Me aktivitete të ndryshme dhe me ditë pushimi, Kosova e ka kremtuar të enjten Ditën e Evropës për herë të...

Flamuri palestinez

Katër shtete të BE-së po përgatiten për njohjen e Palestinës më 21 maj, raportojnë mediat irlandeze

Botë 9 maj 2024 09:56

Irlanda, Spanja dhe një numër i shteteve të tjera të Bashkimit Evropian janë duke shqyrtuar njohjen e shtetit palestinez më...

Lulzim Rafuna - kryetar i Odës Ekonomike të Kosovës

Rafuna: Moslargimi i masave nga BE-ja rrit humbjet nga mungesa e investimeve

Ekonomi 9 maj 2024 09:08

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Lulzim Rafuna, ka thënë se moslargimi i masave që Bashkimi Evropian i ka vendosur...

Maximilian Krah

Dyshime për spiunazh kinez, kontrollohet zyra e eurodeputetit gjerman

Botë 7 maj 2024 17:58

Autoritetet po kontrollonin zyrën e Parlamentit Evropian të një ligjvënësi të shquar të ekstremit të djathtë gjerman në Bruksel të...

Peter Stano

Stano: Për heqjen e masave vendos BE-ja, jo politikanët e Kosovës

Arbëri 2 maj 2024 13:55

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian (BE), Peter Stano, ka thënë se për heqjen e masave vendos BE-ja dhe jo politikanët e...

Dorajet Imeri

Imeri: BE-ja fajtore për dështimin e dialogut

Arbëri 30 prill 2024 17:43

Profesori i shkencave politike, Dorajet Imeri, ka thënë se vetë Bashkimi Evropian është fajtor për dështimin e procesit të dialogut...

Kosova flamuri - EU Bashkim Evropian BE

Deputetë të pushtetit e opozitës kërkojnë nga BE-ja që t'i heqë masat ndaj Kosovës

Arbëri 29 prill 2024 09:16

Është momenti i fundit që Bashkimi Evropian t'i largojë masat ndëshkuese ndaj Kosovës, thonë përfaqësues të pushtetit, opozitës dhe njohës...

Viktor Orban

Orbani zotohet se do ta “pushtojë Brukselin”

Botë 19 prill 2024 18:07

Kryeministri hungarez, Viktor Orban, të premten pikturoi një tablo të zymtë të një Evrope që shkon në prag të konfliktit...

Bashkimi Evropian Kosova flamur

BE: Themelimi i Asociacionit, ndër çështjet më urgjente

Arbëri 19 prill 2024 14:59

Bashkimi Evropian ka thënë të premten se themelimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë është ndër çështjet...

Charles Michel dhe Olaf Scholz

Udhëheqësit e BE-së duan të rrisin konkurrencën për të mbyllur hendekun me SHBA-në dhe Kinën

Botë 18 prill 2024 11:40

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian debatuan të mërkurën për një "Marrëveshje të Konkurrueshmërisë Evropiane" që synon të ndihmojë bllokun 27-vendesh të...

Bashkimi Evropian

Në BE arrihet marrëveshje për planin 6 miliardësh për rritje ekonomike në Ballkan

Arbëri 4 prill 2024 15:05

Parlamenti Evropian (PE) dhe Këshilli i Bashkimit Evropian, të cilat përfaqësojnë 27 vendet anëtare të bllokut, kanë arritur marrëveshje të...

Josep Borrell

Borrell: BE-ja e shqetësuar me pasojat për serbët e Kosovës nga ndalimi i dinarit

Arbëri 4 prill 2024 14:52

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell ka thënë se Brukseli është...

Presidenti Rumen Radev

Vendi më i varfër i BE-së përballet me zgjedhjet e gjashta në tre vjet

Botë 28 mars 2024 14:55

Partia populiste ITN e Bullgarisë të enjten ka refuzuar mundësinë për ta formuar Qeverinë e re, duke i hapur rrugë...