Atleti italian po lufton për të garuar në Gjermani

Atleti italian po lufton për të garuar në Gjermani

08 March 2019 14:06

Daniele Biffi vrapon shpejt. 46-vjeçari është njëri prej atletëve më të mirë në garat që mbahen në ambient të brendshëm, jo vetëm në Gjermani, por në gjithë skenën ndërkombëtare.

Ai në garat e sprintit ka fituar tetë tituj kampioni në Gjermani dhe po pretendon të ketë edhe një medalje tjetër të artë. Por nuk po mundet. Atij prej vitit 2016 i është ndaluar të garojë, përcjell Koha Ditore shkrimin e DW.

Biffi nuk po lejohet të bëhet më kampion i Gjermanisë pasi në fakt, ai është italian.

Biffi ka jetuar në Berlin në 16 vjetët e fundit dhe është regjistruar si atlet në Gjermani që në vitin 2012. Por, ai ende posedon një pasaportë italiane.

Për katër vjet, Biffi mori pjesë në gara kombëtare dhe ndërkombëtare pa ndonjë telashe. Por pastaj Asociacioni i Atletikës së Gjermanisë (DLV) ndryshoi rregullat...(Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme