Shtojca për Kulturë

“Pa Vend” s’e merr “Palmën e Artë”, por lë në Cannes emrin e Kosovës

“Cérémonie du palmarès”, siç quhet në idiolektin e Festivalit emërmadh të Cannes, ka sjellë të shtunën mbrëma jo vetëm parakalimin e ekipit të filmit “Pa Vend”, por edhe afirmimin e Kosovës dhe kinemasë së saj. Ndonëse filmi nën regjinë e Samir Karahodës është kthyer pa “Palmën e Artë”, në kategorinë e filmave të metrazhit të shkurtër, prania e tij në Cannes është cilësuar nga kineastë ndërkombëtarë si ogur paralajmërues për një “valë të re filmbërësish e profesionistësh” nga Kosova. Kurse regjisori nga Prizreni, Samir Karahoda, paraqitjen në Cannes e ka kondensuar në thirrje për kineastët e rinj shqiptarë. “Shpresoj që filmi do të jetë motivim e frymëzim për brezat e ardhshëm që vetëm me punë e disiplinë mund të arrijmë gjithkund e të garojmë me çdo vend të botës”, ka thënë ai në një prononcim për KOHËN pak minuta pas përfundimit të ceremonisë përmbyllëse të festivalit të njohur

 

“Cérémonie du palmarès”, siç quhet në idiolektin e Festivalit emërmadh të Cannes, ka sjellë të shtunën mbrëma jo vetëm parakalimin e ekipit të filmit “Pa Vend”, por edhe afirmimin e Kosovës dhe kinemasë së saj. Ndonëse filmi nën regjinë e Samir Karahodës është kthyer pa “Palmën e Artë”, në kategorinë e filmave të metrazhit të shkurtër, prania e tij në Cannes është cilësuar nga kineastë ndërkombëtarë si ogur paralajmërues për një “valë të re filmbërësish e profesionistësh” nga Kosova. Kurse regjisori nga Prizreni, Samir Karahoda, paraqitjen në Cannes e ka kondensuar në thirrje për kineastët e rinj shqiptarë. “Shpresoj që filmi do të jetë motivim e frymëzim për brezat e ardhshëm që vetëm me punë e disiplinë mund të arrijmë gjithkund e të garojmë me çdo vend të botës”, ka thënë ai në një prononcim për KOHËN pak minuta pas përfundimit të ceremonisë përmbyllëse të festivalit të njohur

Me gjithë shpresat dhe pritjet e ethshme në Kosovë që filmi 15-minutësh “Pa Vend”, nën regjinë e Samir Karahodës, të rrëmbente çmimin “Palme d’Or”, juria 6-anëtarëshe në Festivalin Ndërkombëtar të Cannes ka pasur verdikt tjetërfare. Sipas tyre, filmi 14-minutësh i regjisores Tang Yi “Tian Xia Wu Ya” (Të gjithë korbat në botë) është fitues i çmimit në garën e kategorisë së filmave të metrazhit të shkurtër.

Image

Fituesit e edicionit të 74-t të Festivalit të Filmit në Cannes (Foto: festival-cannes.com)