FASHIONISTA

“Celine” rikthen vitet ‘60

Hedi Slimane nuk e fsheh magjepsjen e tij me nënkulturat. Kryesisht për vitet ‘60.

Kështu këtë sezon Slimane iu referua shtëpisë së Celines dhe atë që ai e quan "epokën e artë" të saj në vitet 1960.

Në atë kohë themeluesja Céline Vipiana vuri në dukje ndryshimin në të drejtat e grave. Shtëpia, e cila çuditërisht filloi si një dyqan këpucësh për fëmijë në Paris, prezantoi për herë të parë një linjë luksoze të veshjeve të gatshme, me fokus në praktikimin dhe funksionin: komplete me dy pjesë, funde me gjatësi A dhe sigurisht fustani i ndryshimit të dekadës.

Në të njëjtën kohë, në vitin 1964, Vipiana prezantoi aromën e parë të shtëpisë, Vent Fou. Pra, ka kuptim që Slimane po lanson Celine Beauté, linjën e parë kozmetike, 60 vjet më vonë, së bashku me këtë koleksion.

Në këtë koleksion modelet veshin një nuancë delikate nudo, me koleksionin e plotë prej 15 nuancash sateni në dispozicion, në janar të vitit 2025.

Vlen të përmendet se gjatë 55 paraqitjeve në shfaqje nuk kishte asnjë palë pantallona.

Veshja e koleksionit të Celine's Winter 24 paraqisnin një përshkrim referues të thyerjes së rregullave të dekadës. Vëmë re një minifustan të mprehtë dhe pa rripa, modern në strukturën e tij me shtresa dhe më vonë një fustan I bardhë i zbukuruar shumë, i shoqëruar me çizme të bardha.

Aksesorët gjithashtu u lustruan dhe u rafinuan me prezantimin e çantës së vogël katrore “Nino”, çantës më të gjerë “Terence” dhe çantës “Garance”, një bagazh për gjërat e nevojshme të mbrëmjes.

Pjesë e sfilatës ishin edhe çizmet e gjata dhe kapelat bejsbolli të Celines.