Augustin Palokaj

Skandaloze, nëse BE-ja nuk i hap negociatat me Maqedoninë dhe Shqipërinë 20 qershor 2018 08:23

Nëse tash e tetë vjet ka ekzistuar vetëm një kusht, të cilin Maqedonia nuk e kishte përmbushur për të nisur negociatat e anëtarësimit në BE, ai për zgjidhjen e çështjes së...

In memoriam për dy legjenda të mëdha futbolli: Fadil Vokrri dhe Tomsilav Zhidak 13 qershor 2018 08:12

Zhidak nuk ka qenë futbollist, por gazetar. Ai në karrierën e tij ka intervistuar legjenda si Johan Krojf, Sir Alex Fergusonin, Michael Platinin...me qindra lojtarë me famë botërore. Por për Fadil Vokrrin ka pasur...

Nuk mund të llogaritet në moral të politikanëve për të mbrojtur paratë e taksapaguesve 06 qershor 2018 08:15

Keqpërdorimin e parave të taksapaguesve në Kosovë nuk mund ta parandalojë asnjë thirrje në moral dhe etikë e politikanëve, por vetëm sistemi që e pengon dhe sanksionon një gjë të...

Shqipëria ia zvogëloi vetes gjasat për datë të negociatave me BE-në 30 maj 2018 08:19

Shqiptarët tepër herët janë gëzuar me rekomandimin e Komisionit Evropian për nisjen e negociatave të anëtarësimit me BE-në. Pak janë marrë me analiza e më shumë me fushata se kush...

Samiti i Sofjes konfirmoi të vërtetat e hidhura se s’ka përshpejtim të integrimit në BE për rajonin 23 maj 2018 08:12

Kur presidenti francez, Macron, është aq i ashpër ndaj zgjerimit, kur kancelarja gjermane, Merkel, është shumë e rezervuar, kur Holanda si shtet shumë i rëndësishëm ka aq shumë aversion ndaj...

Diskutimet për buxhetin shumëvjeçar kërcënojnë unitetin e BE-së 16 maj 2018 08:05

Deri në pranverën e vitit që vjen, BE-ja duhet të bjerë dakord për kornizën shumëvjeçare financiare pas vitit 2020. Por kjo nuk do të jetë e lehtë, sepse vendet që janë...

Partitë politike të Kosovës ende bredhin majtas-djathtas 09 maj 2018 08:14

Deri në krijimin e Vetëvendosjes nuk kishte asnjë parti serioze politike të Kosovës që e konsideronte veten si parti e spektrit të majtë politik. Të gjitha pretendonin se i takonin qendrës së...

Toleranca e BE-së ndaj Serbisë po bëhet e patolerueshme 03 maj 2018 09:04

Do të ishte për të gjithë mirë sikur Serbia të ishte ashtu siç e paramendojnë disa liderë të BE-së: paqedashëse, e gatshme për fqinjësi dhe pajtim, me vizion për zhvillim,...

Raporti i Progresit te merret seriozisht edhe nga vendet e Ballkanit, por edhe nga BE-ja 25 prill 2018 08:08

Situata në Kosovë, siç e përshkruajnë në raportet e tyre Komisioni Evropian edhe Departamenti Amerikan i Shtetit, nuk është e tillë për shkak se kosovarët nuk dinë më mirë...

Në BE hyn Shqipëria e jo partitë e saj politike 18 prill 2018 08:21

Problemi i drogës në Shqipëri nuk ka përfunduar me ardhjen e Edi Ramës dhe të PS-së në pushtet e as nuk ka filluar me largimin e Sali Berishës dhe të PD-së nga pushteti. Këtë e...

Samiti i Sofjes do t’u ofrojë vendeve të Ballkanit më pak se ai i Selanikut para 15 vjetësh 11 prill 2018 08:39

Përderisa Deklarata e Samitit të Selanikut i referohej në disa raste “zgjerimit”, “anëtarësimit në BE”, “integrimit në BE”, në Deklaratën e Sofjes, nëse nuk...

Të gjithë e arrestuan Gjuriqin - askush nuk i arrestoi turqit! 04 prill 2018 08:21

Prej së enjtes, 29 mars, Kosova nuk do të jetë më e njëjtë. Prej kësaj date, për shkak të arrestimit të 6 shtetasve turq, Kosova më nuk do të trajtohet si shtet ku ka siguri juridike....

BE-ja të mos e keqpërdorë korrupsionin e strukturave në Kosovë për t’i mbajtur ende qytetarët të izoluar 28 mars 2018 08:26

Kosova është mësuar që “hapi i fundit” për të në cilindo proces të jetë pothuajse i pafund. Tash e sa vite dëgjojmë për “hapat e fundit” apo “kilometrin e...

Wikipedia nuk e zgjidh problemin e raporteve Kosovë-Serbi 21 mars 2018 08:21

Njohja e Kosovës nga ana e Serbisë është e vetmja zgjidhje, e cila mundëson stabilitet afatgjatë në rajon, si dhe mundësi për mbrojtjen e serbëve dhe trashëgimisë kulturore e fetare serbe...

Si u bë ratifikimi i demarkacionit sikur referendum për anëtarësim në BE 14 mars 2018 08:13

Në çfarë gjendjeje të mjerueshme janë Kosova dhe qytetarët e saj shihet edhe nga atmosfera e krijuar në pritje të ratifikimit të Marrëveshjes së demarkacionit të kufirit me Malin e Zi....

Për çfarë nuk duhet të jetë dialogu 07 mars 2018 08:25

Deri më tash ata që kanë përfaqësuar Kosovën në dialog me Beogradin në Bruksel kanë pranuar që në të të diskutohet për çështjet për të cilat në fillim...

Shqipëria nuk e rrezikon integrimin evropian me ide për bashkim me Kosovën 28 shkurt 2018 08:25

Ndoshta akrobacionet e shpeshta të liderëve politikë shqiptarë, në Kosovë dhe Shqipëri, për bashkim, president të përbashkët etj., duhet parë si vërejtje kundër ndarjes së...

Kosova të mos fokusohet vetëm në Bruksel, por të punojë më shumë me shtete anëtare 21 shkurt 2018 08:14

Ka pasur brenda BE-së ndasi për tema edhe më të rëndësishme dhe më të vështira rreth së cilave në fund është arritur konsensus. Nëse shtetet si Gjermania, Franca, Italia, Holanda...

Si i tradhtoi BE-ja Ahtisaarin dhe Kosovën 14 shkurt 2018 08:34

Deklaratat e pavarësisë për nga natyra e tyre janë unilaterale: Një entitet shpall pavarësinë e vet. Shpallja e Pavarësisë së Kosovës është më së paku unilaterale, sepse u...

Integrimi në BE kundër interesave të klasave politike në Ballkan 07 shkurt 2018 08:14

Komisioni Evropian e sidomos shtetet serioze anëtare të BE-së mendojnë se në vendet e Ballkanit Perëndimor ka shenja të “kapjes së shtetit, përfshirë edhe lidhje me krimin e organizuar dhe...