Arkivi

Termet ne Kine

Tërmet i fuqishëm 6.3 ballë Rihter në Tajvan

22 pri 2024 23:27 Botë

Një tërmet i fuqishëm 6.3 ballë Rihter ka goditur Hualienin në lindje të Tajvanit të martën, njofton agjencia “Reuters”. Autoritetet...

Aksident - Policia e Kosoves

Aksident në Lipjan, vdes një 71-vjeçar

22 pri 2024 23:20 Kronikë

Një 71-vjeçar ka vdekur të hënën në një aksident trafiku në Lipjan, ka njoftuar Policia e Kosovës.Zëdhënësi i Policisë për...

Barcelona

Barça mund të kërkojë përsëritjen e ndeshjes për shkak të "golit" të Yamalit

22 pri 2024 23:04 Futboll

Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta ka thënë të hënën se nuk do ta përjashtojë ndërmarrjen e masave ligjore për “golin...

Nicolas Jackson

Chelsea reagon ndaj abuzimit racor të Jacksonit

22 pri 2024 23:03 Futboll

Te Chelsea thonë se “janë të neveritur nga abuzimi racor i drejtuar ndaj Nicolas Jacksonit përmes mediave sociale”. Sipas klubit...

Milan - Inter

Derbi përfundon mes tensioneve, tre kartonë të kuq

22 pri 2024 22:50 Futboll

Derbi mes Milanit dhe Interit është mbyllur me tensione të shumta mes lojtarëve.Janë krijuar dy tollovi të mëdha, ku u...

Inter - Serie A titulli 20

Interi fiton titullin e 20-të, feston para tifozëve të Milanit

22 pri 2024 22:38 Futboll

Interi nuk ka mundur të zgjedhë mënyrë më të mirë për të festuar titullin e 20-të në Serie A.Interi e...

Departamenti i Shtetit

DASH për Kosovën: Probleme serioze me pavarësi të gjyqësorit, kufizime serioze në liri të shprehjes

22 pri 2024 22:33 Arbëri

Raporti i Departamentit të Shtetit për të Drejtat e Njeriut thotë se nuk pati ndryshime domethënëse gjatë vitit 2023 për...

Albin Kurti

Kurti: Sektori i teknologjisë po bëhet identitet i vendit

22 pri 2024 22:30 Arbëri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të hënën ka qëndruar në Forumin Ekonomik të Vjenës që u mbajt në Bullgari, ku...

Kharkiv - Ukrainë

Qëllohet kulla e televizionit ukrainas në Kharkiv

22 pri 2024 22:20 Botë

Një pjesë e objektit të televizionit ukrainas në Kharkiv është shembur të hënën pas një sulmi ajror nga ushtria ruse.BBC-ja...

Donald Trump ne sallen e gjyqit

Prokurorët thonë se Trumpi tentoi “të korruptojë” për zgjedhjet e vitit 2016

22 pri 2024 22:01 Botë

Donald Trump ka tentuar të ndikojë ilegalisht në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 në SHBA, duke parandaluar që të publikohej...

TikTok

BE-ja paralajmëron bllokimin e një veçorie të TikTokut

22 pri 2024 22:00 Tech

Bashkimi Evropian ka thënë se do të ndalojë një shërbim të ri të lansuar nga TikToku, që beson se mund...

Vedat Muriqi

Muriqi e Mallorca mposhten nga Sevilla

22 pri 2024 21:56 Futboll

Vedat Muriqi ka rrezikuar disa herë seriozisht portën e Sevillas. Por sulmuesi kosovar nuk realizoi dhe skuadra e tij, Mallorca,...

Viona Bunjaku

Bunjaku thotë se disa gjyqtarë qëllimisht nuk e përditësojnë orarin e seancave

22 pri 2024 21:10 TEMPUS

Viona Bunjaku, hulumtuese në Lëvizjen FOL, tha se disa gjyqtarë qëllimisht nuk e përditësojmë orarin e seancave.Bunjaku ka thënë se...

Rey Manaj

Manaj vazhdon me gola, largon Fenerbahçen nga titulli

22 pri 2024 21:09 Futboll

Rey Manaj ka vazhduar me superformë dhe thuajse ka lënë Fenerbahçen pa titull të kampionit në Turqi.Sulmuesi i Shqipërisë të...

Gëzim Shala - IKD

Shala: Disa gjyqtarë mbyllin seancat publike pa arsyetim, fatmirësisht nuk është fenomen si dikur

22 pri 2024 21:01 TEMPUS

Gzim Shala, hulumtues i lartë në Institutin e Kosovës për Drejtësi (IKD), në emisionin “Tempus” në KTV, tha se disa...

Neshko Maksimoviq

Maksimoviq: Vendimet duhet të publikohen në gjuhën serbe për të rritur transparencën

22 pri 2024 20:57 TEMPUS

Neshko Maksimoviq, hulumtues në Institutin e Kosovës për Drejtësi (IKD), në emisionin “Tempus” në KTV, tha se vendimet duhet të...

Tempus

“Publikimi i aktgjykimeve obligim ligjor, s’është përkrah me staf”

22 pri 2024 20:55 TEMPUS

Gzim Shala, hulumtues i lartë në Institutin e Kosovës për Drejtësi (IKD), tha se publikimi i aktgjykimeve është obligim ligjor.“Fillimisht,...

Fehrat Vellija

Vellija: Rreth 30% e vendimeve publikohen, duhet të sigurohet staf që merret ekskluzivisht me publikim

22 pri 2024 20:52 TEMPUS

Fahret Vellija, gjykatës dhe anëtar i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, tha se duhet të sigurohet staf që merren ekskluzivisht me...

Gzim Shala

Shala: Kur aktgjykimi publikohet, gjyqtari e ka parasysh t’i drejtohet edhe publikut

22 pri 2024 20:49 TEMPUS

Gzim Shala, hulumtues i lartë në Institutin e Kosovës për Drejtësi (IKD), tha se kur aktgjykimi publikohet, gjyqtari e ka...

Neshko Maksimoviq

Maksimoviq thotë se IKD me projektin e financuar nga UNMIK-u, synon rritjen e aktgjykimeve të publikuara

22 pri 2024 20:47 TEMPUS

Neshko Maksimoviq, hulumtues në Institutin e Kosovës për Drejtësi (IKD), tha se projekti i IKD-së i financuar nga UNMIK-u, synon...