Arbëri

Dhunë fizike ndaj të moshuarës, arrestohen tri infermiere

 

Goditje në fytyrë e pjesë tjera të trupit ka marrë një grua në moshë nga njëra prej infermiereve të qendrës së të moshuarve “Orenda” në Pejë. Ndërkohë që gruaja që vuan nga probleme të rënda shëndetësore po përballej me dhunën dhe poshtërimin, të paktën tre persona, përfshirë autorin e xhirimit, dyshohet se kanë vëzhguar ngjarjen dhe janë “argëtuar” me skenën. Videoja me pamje të rënda është publikuar të mërkurën dhe ka nxitur reagimin e organeve të ndjekjes, drejtuesve të institucioneve dhe qytetarëve. Tri infermieret e kësaj qendre janë ndaluar për 48 orë

Tri infermiereve u është caktuara masa e ndalimit prej 48 orëve pas publikimit të një videoje në të cilën shihet se si njëra prej tyre ushtron dhunë fizike ndaj një të moshuare, banore e qendrës për të moshuarit “Orenda” në Pejë.

Në videon që është shpërndarë gjerësisht nëpër rrjete sociale shihet një infermiere tek e mban për duarsh të moshuarën, e godet në fytyrë dhe tallet me të. Ndërkohë që gruaja në moshë po përballej me dhunën dhe poshtërimin, të paktën tre persona, përfshirë autoren e xhirimit, e kanë vëzhguar ngjarjen dhe janë “argëtuar” me skenën.