22 perditesime
Arbëri

Shtyhet për të martën seanca për pandeminë

Shtyhet për të martën seanca për pandeminë
Foto: Alban Bujari/KOHA
19:17

Shtyhet për të martën seanca për pandeminë

Seanca parlamentare e cila është mbajtur sot lidhur me pandeminë është shtyrë për të martën në orën 15:00.

Kështu ka bërë të ditur nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci.

Ajo ka thënë se për fjalë janë të paraqitur edhe shumë deputetë.

18:15

Përplasje mes VV-së dhe PDK-së për ata që humben jetën në kohë pandemie

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila me tone të ashpra ka diskutuar me deputetin e PDK-së, Abelard Tahiri lidhur me vdekjet nga COVID-19 dhe vdekjen e Agon Musliut në Qendrën e Studentëve ku ishte shndërruar në karantinë.

Ajo e ka quajtur të papranueshme se si opozita po e përdorë vdekjen e Musliut, duke shtuar se në vazhdimësi është tentuar të manipulohet me provat.

“Me 900 raste të të hospitalizuarve i kemi pas, 600 janë tash. Me 14 mijë raste aktive e kemi marrë, sot janë 11 mijë. Për një muaj 30 për qind rënie. Është e papranueshme përmendja e rastit të viktimave. Është e papranueshme që kom pas rastin me udhëheqë komisionin hetimor për vdekjen e Agon Musliut, i kam parë manipulimet që janë bërë për rastin tragjik. Asnjë provë nuk është dhënë që ai ka vdekur për shkak të menaxhimit të keq”, ka thënë ai.

Tahiri ka thënë se Qeveria Kurti do të mbahet përgjegjëse për vdekjen e Musliut.

16:57

Vitia: Jap dorëheqje nëse vërtetohet që e kam rrezikuar blerjen e vaksinave

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka thënë se që nga fillimi, secili që e ka kontaktuar, e ka takuar për të marrë ndihmë nga të gjithë.

Ai ka thënë se është i gatshëm të japë dorëheqje nëse vërtetohet se ai ka refuzuar të nënshkruaj ndonjë dokument që rrezikon marrjen e vaksinave anti-COVID.

“Unë si ministër i Shëndetësisë nuk kam refuzuar asnjë nënshkrim që do të dëmtonte procesin e sigurimit të vaksinave. Jam i gatshëm të japë dorëheqje nëse ka ndodh që kam refuzuar të nënshkruaj diçka që rrezikon një proces të tillë”, ka thënë ai.

Vitia tutje ka shtuar se për këtë është në gjendje të mbajë edhe përgjegjësi morale e penale.

Ai ka thënë se në anën tjetër nuk do të kërkojë dorëheqje nga ata.

16:29

Murati për shtesat: Vendimi i Qeverisë së kaluar është bërë për fushatë

Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka thënë se është bërë temë çështja e shtesave dhe disa vendimeve të marra nga ai.

Murati ka thënë se në vazhdimësi po tentohet të manipulohet publiku se gjoja qeveria i ka ndalur.

“Vendimi qeverisë së kaluar në kohë fushate ka qenë për tre muaj. Shtesat kanë pasur afat deri në muajin mars dhe nuk ka pasur më tutje. Kërkesa e ministrit Vitia për personelin shëndetësor ka qenë që të gjejmë një mënyrë që të paktën edhe për një kohë të vazhdojnë shtesat për personelin shëndetësor. Pastaj edhe për policinë e për pensionistët. Të gjithë këta që po ankohen i kemi parë në qeverisjet e kaluara se çka kanë bërë. Vendimi i parë i kryeministrit Haradinaj për rritje të pagave ka qenë për t’ia rritur pagën vetes. Të gjithë juve ju kemi parë dhe deri sot nuk iu ra në mend për personelin shëndetësor”, ka thënë ai.

16:25

Vitia-Zemajt: Dëmi që keni shkaktuar është sikur të kishit udhëhequr 10 vjet

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia i është përgjigjur ish-ministrit Armend Zemaj.

Ai i ka thënë se dëmi që ka shkaktuar gjatë kohës sa ka drejtuar këtë ministri, është sikur të kishte udhëhequr 10 vjet.

Vitia tutje ja ka përmendur edhe ndërtimin e shtëpisë së shëndetit në vendlindjen e tij.

“Për besë janë shqetësuese kundërthëniet brenda një fjalimi. Thatë ju kemi lënë barna tash nuk keni barna. Ju i dini procedurat e prokurimit. Konstatimi se është bërë presion kolegëve për të ulur testet është ogurzi. Nuk po mund ta besoj që dikush që ka udhëhequr me ministrinë e shëndetësisë të bëjë këso konstatime. Ju kuptoj në petkun e opozitarit por jo në petkun e ish ministrit sepse është e pafalshme dhe jo morale. Pse në kohë pandemie e keni përgjysmuar buxhetin e komunave. Pse keni thënë se do ta ndërtoni spitalin e Podujevës pa pasur asnjë cent të buxhetuar. Keni blerë autoambulanca më shtrenjtë se standardja që ka qenë. Çka ju dashtë një qendër e mjekësisë familjare në Strellc në vendlindjen tuaj a do të thotë ta ndërtoj edhe unë një në Marenvc, të shkoj me këtë logjikë. Mund të keni qenë 10 muaj si ministër mirëpo, dëmi që keni bërë keni bërë është sikur të kishit udhëheqë 10 vite”, ka thënë ai.

16:19

Zemaj-Vitisë: Që prej marrjes së detyrës e keni degraduar situatën

Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se gjatë mandatit të tyre nuk kanë arritur ato që kanë synuar, porse synimet e tyre kanë pasur sukses.

Ai ka thënë se që prej dorëzimit të detyrës, ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia e ka degraduar situatën.

Zemaj ka thënë se as një fjali për 30 ditë nga qeveria për të vdekurit, së paku as një ngushëllim.

“8 qershori është afati i marrjes së dozave të dyta nga Astra Zeneca. Angazhimi për furnizim mbetet i panjohur. Ulja e testimeve ndikon në rritjen e rasteve të reja dhe numri e vdekjeve. Paramendoni tash kur nuk kemi testime, dëgjojmë vetëm insistim për planifikim të testimeve. Furnizimet me material shpenzues janë dobësuar, në klinikën infektive nuk ka dezinfektues. Pas një viti përkrahja për punonjësit shëndetësor është zvogëluar kjo tregon për mos vlerësim të punës së bërë. Po punoni të udhëhiqni me logjikën e regresit dhe përjashtimit asnjëherë me logjikën e progresit. Nuk guxojmë ta ndalim jetën me mbyllje. Keni më shumë se 1000 shtretër, në qershor kur nuk kishim më shumë se 100 shtretër sot nuk është problemi i oksigjenit, respiratorëve, rentgenëve, barnave e kapaciteteve testuese qind për qind janë shumëfishuar kjo është gjendja në të cilën e keni gjetur shëndetësinë. Fshehja pas numrave tregon paaftësi për ta parandaluar virusin”, ka thënë ai, duke ja përmendur edhe votimet në Shqipëri. “Keni votuar dje në Shqipëri keni mundur edhe sot t’i prisni rezultatet sepse si me juve si pa juve situata me pandeminë është e njëjtë”.

16:11

Deliu-Vitisë: Sa duhet të arrijë numri i viktimave që ta merrni seriozisht gjendjen

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu, ka thënë se tri qeveritë e fundit nuk kanë bërë asgjë për menaxhimin e pandemisë.

Edhe për vaksinat që kishte Kosova, Deliu ka thënë se janë diskriminuar disa.

“Metodologjia që përdori Ministria ishte hiq më pak e as më shumë sesa skandaloze. Tre persona të moshuar jetojnë të vetëm në një prej lagjeve të Prishtinës në lagjen ku është lindur e rritur ministri. Ata nuk e kanë askënd. Derisa vaksinat janë harxhuar për moshën që ata e kanë, këtyre personave nuk ka shkruar askush t’i vizitojë e evidentojë nëse janë kontrolluar e vaksinuar. Paramendoni se sa e sa të moshuar të tjerë jetojnë pa mundësinë e vaksinimit. Ku janë ekipet mobile të vaksinimit të këtyre kategorive të të moshuarve, a e keni skanuar gjendjen në terren që kur të vijnë vaksinat ata të kenë mundësinë të vaksinohen. Ku është plani për zgjerimin e kapaciteteve logjistike. Ju nuk jeni duke bërë asgjë zoti ministër. As ato punë që ju takojnë e as ato që po i përmendni. Po i numëroni viktimat a është e gjitha kjo që duhet të bëni”, ka thënë ajo.

Sipas saj, tani jetët e qytetarëve janë kthyer në numra.

“Sa duhet të arrijë numri i viktimave që ju ta bëni detyrën si duhet. A e dini që për momentin qytetarët nuk kanë as 50 për qind të barnave esenciale e materialeve shpenzuese në QKUK. E ju këtu flisni si po e përkrahni qytetarin e shkretë. Shpresoj që Kosova të fitojë ndonjë ndihmë tjetër ndërkombëtare. Po ju propozoj të merrni masa urgjente”, ka shtuar ajo.

15:35

Vitia: Gjendja e pandemisë është nën kontroll, jemi në rrugë të mbarë për sigurimin e vaksinës

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka deklaruar se gjendja në sektorin e shëndetësisë është nën kontroll dhe me tendencë përmirësimi. Ai para deputetëve ka thënë se që nga marrja e detyrës si ministër, objektivë ka pasur luftën kundër koronavirusit, sigurimin e vaksinave, sigurimin e barnave dhe trajtimin e duhur të pacientëve.

Vitia ka thënë se në fillim të marrjes së mandatit, shifrat pozitive dhe të vdekjeve nga koronavirusi ishin të larta.

“715 raste mesatare deri më 10 prill, mbi 10 mesatarja e vdekjeve në ditë, 900 pacientë të shtrirë në spitalet e vendit, 650 pacientë në nevojë për oksigjen dhe 97 për qind e testimeve pozitive me variantin britanik të koronavirusit”, ka thënë Vitia.

AI ka deklaruar se ditëve të fundit është vërejtur një ngritje e dukshme e pacientëve që e kanë mposhtur koronavirusin.

“Në 28 ditët e para të kabinetit tonë janë 111.536 të testuar ndërsa në 20 ditët paraprake ishin 98.140 testime. Për 13.4 për qind janë testuar më shumë në periudhën e fundit”, ka shtuar tutje ai.

Ministri i Shëndetësisë ka thënë se janë në rrugë të mbarë për ta siguruar kontingjentin e dytë të vaksinës përmes COVAX dhe se janë në bisedime me të gjitha kompanitë prodhuese.

“Është ngritur një grup punues që po e shikon strategjinë e testimit, po mundëson testimin sa afërt vendbanimeve të qytetarëve Në procesin e vaksinimit ishin angazhuar 66 ekipe, mungesa e stafit mjekësor në qendrat e vaksinimit ka qenë sfidë me të cilën jemi përballur”, ka thënë Vitia.

14:01

Abdixhdiku: 1000 pacientë për një Boiken nuk ia vlen

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për votimin në Shqipëri. E po ashtu ka thënë se fakti se ai nuk është prezent në debatin për pandeminë tregon për rëndësinë dhe përgjegjësinë që ia kushton ai luftës kundër pandemisë.

Ai ka kritikuar Kurtin për fushatën që ka bërë në Shqipëri, duke i dhënë përkrahje kandidatëve të Vetëvendosjes atje, përfshirë Boiken Abazin. 

“Kjo pamje tregon për rëndësinë dhe përgjegjësinë që kjo Qeveri ia kushton pandemisë. Çdo dy orë një qytetar i Kosovës vdes për shkak të pandemisë. Nuk pres që ju si klasë politike të bëni mrekulli menjëherë, por ta kuptoni seriozitetin e kësaj ngjarje. Pres nga kryeministri të vjen këtu. Kryeministri ynë nuk po përpiqet fare, është zhdukur, është humbur. Kur çdo dy orë vdes një qytetar në Kosovë, kryeministri jonë shpërndan fletushka në Lezhë e Tiranë, merreni me mend. Për dy javë ka vizituar Shqipërinë 4 herë e qendrën Infektive asnjëherë. I bëj thirrje që punën e parë çdo mëngjes ta nisë nga QKUK-ja. 1000 pacientë për një Boiken, nuk ia vlen, ai i shkreti, as aq votues nuk i ka!. Dilju zot kryeministër, ty të kanë prijës. Përpiqu, edhe kur nuk mundesh së paku përpiqu".


Haradinaj: Mos humbni kohë, siguroni vaksinat

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka porositur kabinetin qeveritar që të mos humbin kohë dhe të sigurojnë sa më parë vaksinat. Haradinaj i është drejtuar Qeverisë duke i thënë që të kenë kujdes edhe me ekonominë e vendit dhe të sigurojnë pako financiare për të prekurit nga pandemia.

“Ndërprejini menjëherë presionet ndaj bizneseve dhe gjobat ndaj qytetarëve, nuk është praktikë e duhur në kohë krize. Merrni kredi të buta, veproni me urgjencë e mos i zbrisni pagat pensionet e shtesat siç ishin me pensionistë por edhe me profesionistët shëndetësorë. Legalizoni të gjitha tregjet që sjellin të hyra në buxhet. Përkrahni komunat mos ua hiqni projektet, keni filluar keq duke ua ndërprerë projektet. Hapni gastronominë lejoni sallat e mëdha, as ajo e dasmave nuk është me e madhe se kjo sallë. Hapini sallat me masa mbrojtëse. Hiqeni orën policore sepse ua vështirëson jetën njerëzve. Shumica prej këtyre masave nuk kanë kosto janë kryesisht fokusim në punën tuaj”, ka thënë ai.

Kuvendi ka shkuar në pauzë deri në orën 15:00.

13:59

Hoxhaj: Një qeveri e përgjegjshme do ta nxjerrte Kosovën nga kjo valë e dështimit

Kreu në detyrë i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka hedhur akuza në drejtë të Qeverisë Kurti, duke thënë se qytetarët po ndjehen të braktisur nga kjo qeveri.

Hoxhaj u shpreh se debatin e sotëm në Kuvend do duhej ta ftonte pozita dhe jo opozita.

“Ka qenë e udhës që këtë debat ta ftonte qeveria. Sepse kur jam takuar me kryeministrin në ardhje, Kurtin, ka thënë që për pesë tema do të diskutojmë me opozitën. Dialogu, siguria nacionale, pandemia arsimi. Ne nuk e ftuam këtë debat që t’u shpjegojmë qytetarëve që kjo qeveri i ka braktisur ata. Qe ata po ndihen të vetmuar pa mbështetje në përballje me virusin. E kanë parë që qeveria ka prioritete tjera. Nuk ka ndodhur askund që kryeministri i vendit merret me ushtrimin e shtetësisë së dyfishtë. Kur u votua qeveria, Kurti u zotua që deri në fund të vitit do ta vaksinojë 60 për qind të popullatës sot mund të them se vetëm një për qind janë vaksinuar përderisa nuk kemi më vaksina. Në botë jemi më të fundit. Një qeverie e përgjegjshme do të duhej ta nxjerrë Kosovën nga kjo valë e dështimit dhe vdekjeve të njerëzve. Shiheni Shqipërine dhe Maqedoninë. Vetëm Bosnja dhe Kosova kanë siguruar zero vaksina vetë, nuk po flasim me ndihma. Prandaj po pyesim se kah është kjo qeveri? Mos ju kanë ngatërru kabllot kësaj qeverie? As nuk po duan, as nuk po dinë e as nuk po duan të mësojnë”, ka thënë ai.

Hoxhaj shtoi se njerëzit janë lodhur nga pandemia, dhe se aleat të vetëm e kanë Zotin dhe fatin.

“Duhet ta dijë çdokush që njerëzit janë lodhur nga pandemia dhe çdo individ që përballet me virusin nuk ka aleat tjetër përveç Zotit dhe fatit, nuk e ka krah qeverinë. Prandaj ne e ftuam këtë debat që qeveria të reflektojë tash, menjëherë. Për të parë cili është plani i saj për ta vaksinuar popullatën. Ne e thirrëm këtë seancë t’i themi Kurtit që të mos dorëzohet nga përgjegjësia që ka”, vijoi Hoxhaj.

13:15

Kuvendi miraton projektligjin për lehtësimin e procedurave për gjykimin në mungesë

Me 90 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim, është miratuar në parim projektligji për plotësimin dhe ndryshimin e Kodit të Procedurës penale.

“Kërkohet nga Komisioni funksional dhe komisionet e përhershme ta shqyrtojnë projektligjin dhe Kuvendit t’ia paraqesin raportin me rekomandime”, ka njoftuar kryeparlamentari Glauk Konjufca.


Ismajli: Prioritet i Kurtit ishin zgjedhjet në Shqipëri, jo sigurimi i vaksinës

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismajli, ka kritikuar Qeverinë aktuale dhe dy të kaluarat pasi që nuk kanë arritur të sigurojnë vaksinën anti-COVID.

Ismajli ka thënë para deputetëve se gjatë kësaj periudhe janë ndërmarrë masa të pamenduara dhe rezultati ka qenë me mijëra të vdekur e të infektuar.

“E pamë që prioritet për të ishin zgjedhjet në Shqipëri dhe jo situata në Kosovë. Prioritet për të ishte Boikeni dhe jo qytetari i Kosovës. Xhepi i qytetarëve është zbrazur në përballje me Pandeminë sepse të dy qeveritë krijuan favore për tregtarë të barnave që u pasuruan në pandemi”, ka thënë deputeti Ismajli.

Ai ka shtuar se Qeveria e ka për detyrë t’i blejë 2 milionë e 500 mijë vaksina.

“Mënyra se si po sillen kryeministri Kurti e ministri Vitia duke e komplikuar thua që këta do ta prodhojnë vetë vaksinën e jo që do t’i blejnë. Mos e komplikoni çështjen”

12:49

Haxhiu: Mbi 50 për qind e të akuzuarve pas disa viteve dalin me aktgjykime liruese

Deputeti i PDK-së, Abelard Tahiri, ka pyetur ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se me propozimin e bërë nga ministrja nuk do të jetë e mundur të bëhet gjykimi në mungesë.

“Gabimin që ka bërë në vitin 2019 po mundohet ta përmirësojë. Por, ky është gabimi i radhës që po bën. Gjykimi në mungesë duhet të vlejë edhe për vepra tjera. Po ia kujtoj Kurtit atë që tha më herët, se do t’i gjykojnë në mungesë vrasësit e Mon Balajt e Arben Xheladinit. Por, unë i tregoj që me këtë propozim të ministres së Drejtësisë nuk mund të bëhet një gjë e tillë. Merreni kodin e procedurës penale që e kemi lënë gati. Ministrja Haxhiu e përmendi që ka pak prokurorë për krime lufte. Ka qenë Qeveria Kurti e cila e ka shkurtuar buxhetin për Këshillin Prokurorial”, ka thënë Tahiri.

Por, Haxhiu, ka akuzuar ish-qeveritë, përfshirë edhe ish-ministrin e Drejtësisë, Tahiri, duke thënë es po mundohen ta kërkojnë nga Qeveria Kurti ta bëjë një gjë që nuk është bërë për 20 vjet nga qeveritë e kaluara. Ajo ka thënë se mbi 50 për qind e të akuzuarve pas disa vjetëve po marrin aktgjykime liruese. Ndërsa ka pyetur Tahirin se pse nuk po e pranon se gjykimin në mungesë e kanë kushtëzuar me praninë e të pandehurit në seancën fillestare.

“Spo di bre Abelard a po e dëgjon fjalimin tim. Shumë prej çështjeve që i adresove i pata në tekst, kështu që ke mujt me shfrytëzu kohën ndryshe. Ju sa kohë keni qenë në pushtet nuk iu ka ra në mend me sjell drejtësi për krimet e luftës, e tash për ato që keni shkakto për 20 vjet, po kërkoni zgjidhje për një muaj nga Qeveria Kurti. Sa i përket Kodit të Procedurës Penale ka qenë gabimi i yti që nuk i ke sjellë në të njëjtën kohë. Nuk ka logjikë me ardh kodi penal e jo edhe kodi i procedurës penale”, ka thënë Haxhiu. “Mbi 50 për qind e të akuzuarve pas disa viteve dalin me aktgjykime liruese. Nuk është korrekte që për të gjitha veprat të suspendohen zyrtarët. Me këtë qëndrim kam qenë edhe më herët. Ne kërkojmë që t’i fuqizojmë institucionet e drejtësisë që aktakuzat që ngrihen të vërtetohen nga gjykata dhe për aktakuzat të ketë aktgjykime dënuese e jo liruese. Pse Abelard nuk e pranon që gjykimin në mungesë e keni kushtëzu me praninë e të pandehurit në seancën fillestare. Si vjen në seancën fillestare një kriminel lufte”.

Deputeti i PDK-së, Abelard Tahiri, ka kërkuar që pjesëtarë të kabinetit qeveritar që janë me aktakuzë, të suspendohen nga detyra.

“Ne kërkojmë që çdo person që akuzohet për korrupsion të suspendohet nga detyra. Nuk është e lehtë për mua si qytetar të shoh gjysmën e ditës ministren e Drejtësisë duke u gjykuar në gjykatë, gjysmën tjetër në Ministri. Nëse keni fytyrë si qeveri ta bëni një gjë të tillë vazhdoni”, ka thënë Tahiri.

12:25

Haxhiu: Së bashku me luftimin e korrupsionit dhe procesin e vettingut do bëhet gjykimi i krimeve në mungesë

Ministria e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka arsyetuar inicimin e ndryshimit të ligjit për gjykimin e krimeve në mungesë pa konsultim me opozitën, duke thënë që pas dy dekadash që kur ka filluar kjo iniciativë, nuk është bërë asgjë konkrete. Haxhiu ka thënë për deputetëve se asnjë rast nuk deri më tani nuk është gjykuar në mungesë për faktin se sipas saj, prokuroria konsideron se ka probleme të hasura në praktikë.

“Ky propozim është bërë pa ndonjë konsultim sepse nuk besoj që pas dy dekadave ka nevojë për konsultime për gjykimin e krimeve në mungesë. Nga ndryshimet është neni për të dorëzuar pesë herë kërkesë. Një nga kriteret për tu gjykuar është kërkesa që 5 herë duhet të kërkohet personi në fjalë. Ky kriter nga Prokuroria konsiderohet vështirë i implementueshëm”, ka thënë ministrja.

Ajo ka thënë se së bashku me gjykimin e krimeve të luftës janë edhe luftimi i korrupsionit dhe procesi i vettingut.

“Pas dy muajve do ta procedojmë kodin e ri të procedurës penale ku do të përfshihet gjykimi në mungesë për të gjitha krimet dhe jo vetëm ato të luftës”, ka thënë ajo.

11:20

Vitia: Shtesat e punonjësve shëndetësorë në bazë të kapaciteteve buxhetore

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu, i ka parashtruar pyetje ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitisë, lidhur me zvogëlimin e pagesave shtesë për ekipet mjekësore. Vitia ka deklaruar se Qeveria njeh punën dhe sakrificën, duke shtuar se ka kërkuar takim me ministrin e Financave, Hekuran Murati, që të mundësohet vazhdimi i shtesave.

“Ministria e Financave ka ardhur në këtë propozim në bazë të kapaciteteve”, ka shtuar Vitia.

I pyetur se pse është anuluar konkursi për stafin mjekësor, Vitia ka thënë se është çështje administrative.


Nagavci: Asnjë student nuk do regjistrohet jashtëligjshëm

Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Inovacionit Arbërie Nagavci, tha se asnjë institucion nuk do të mund të regjistrojë student mbi kuota e përcaktuara nga Agjencia e Akreditimit.

Tutje Nagavci në seancë ku do të diskutohet për situatën pandemike, shtoi se kjo është situatë shqetësuese, duke e quajtur papërgjegjësi totale.

“Është situatë shqetësuese, sipas njoftimit të zyrtarëve përgjegjës çështja e mos validimit të diplomave vjen si problem i kamotshme. Diplomat e lëshuara në programet e pa akredituara të cilat nuk figurojnë në platformë dhe ky problem është më i madh sesa që e kemi menduar. Një numër i madh i institucioneve nuk i kanë dorëzuar në MASh librat amë”.

“I’u siguroj që asnjë institucion nuk mund të regjistrojë studentë jashtë ligjshëm, mbi kuota e përcaktuara nga Agjencia e Akreditimit”.

11:03

Kurti pyetet për takimin me UNMIK-un, ia përmendin vrasjen e Balajt dhe Xheladinit

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në seancën e sotme të Kuvendit i është përgjigjur pyetjes nga deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Fadil Nura, ër takimin me krerët e UNMIK-ut.

Nura pyeti Kurtin nëse e shtroi çështjen e vrasjes së dy aktivistëve të VV-së, Mon Balajt dhe Arben Xheladinit, nga UNMIK-u në këtë takim. Deputeti i PDK-së ka thënë se Kurti i shfrytëzoi vrasjet e dy aktivistëve, pasi sipas tij, prej që erdhi në karrige i harroi ata.

Kurti ndërkohë ka thënë se fillimisht çështja duhet të hetohet nga Prokuroria e Kosovës.

“Në atë takim që është mbajtur një ditë para seancës së OKB-së kishte vetëm dy tema e para seanca e nesërme në fjalë dhe raportet e Kosovës me Serbinë. Si kryeministër, konsideroj që me UNMIK-un duhet te flasim për këtë çështje pasi që Prokuroria jonë të fillojë hetimet qoftë për gjykim në mungesë të atyre kriminelëve që kanë qenë në radhët e ushtrisë së UNMIK-ut. Sa na përket neve ne, kemi bërë atë që mundemi. Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, i ka shkruar direkt Rumanisë për këtë çështje por ende nuk kemi marrë përgjigje. Nuk mund ta shtrojmë këtë çështje me UNMIK-un pa e nisur punën Prokuroria jonë sepse jemi jo seriozë. Si qeveri si shtet duhet që t’i bëjë hapat më parë sistemi jonë i drejtësisë sepse e kemi shpallur pavarësinë dhe drejtësia nuk mund të na vije prej UNMIK-ut”, ka thënë kryeministri i Kosovës.

10:55

Gashi: Votimi i presidentes u bë me pazare politike

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, ka deklaruar se për votimin e Vjosa Osmanit si presidente ka pasur pazare politike.

Ai ka thënë në Kuvend se ish-deputetja e PDK-së, Adelina Grainca, kishte ndërruar pozicionin politik për shkak të përfitimeve të pretenduara.

10:52

Kusari-Lila ia përmend deputetëve të opozitës fyerjet ndaj grave

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka kritikuar opozitën për qasjen e tyre ndaj grave në Kuvendin e Kosovës. Ajo ka deklaruar që deputetët burra që kanë reaguar në atë mënyrë, për ta “gruaja dhe deputetja është pronë që shitet dhe blihet”.

Kusari-Lila ka përmendur edhe programin qeverisës, duke i thënë deputetit të AAK-së, Besnik Tahirit, se në Qeverinë Haradinaj, ishte vonuar publikimi i programit disa muaj.

“A e mbani mend kur e ka prezantuar zoti Haradinaj programin qeverisës. Në shtator 5 orë e kemi pritur listën serbe t’ia votojmë Qeverinë ndërsa më 7 dhjetor. Haradinaj e ka prezantuar programin, çka keni bërë ju përveç që keni deklaruar që me juve do të përmbyllet dialogu”, ka shtuar ajo.

10:44

Tahiri: Mos bëni eksperimente me çështjen e pandemisë dhe me tema nacionale

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, i ka bërë thirrje Qeverisë Kurti që të mos bëhet eksperimente me çështjen e pandemisë, e me tema nacionale, siç është dialogu me Serbinë.

Ai ka thënë se duhet lënë anash arrogancën.

“Kërkesa ime për ju është mos bëni eksperimente me çështjen e pandemisë, me orën policore, mos bëni eksperimente me tema nacionale si dialogu, të mos ballafaqoheni me atë që u ka ndodhur herën e kaluar. Ju lus ta lini anash arrogancën. Votimi i djeshëm nuk mendon që e ka forcuar demokracinë në Shqipëri, vetëm besoj e ka forcu mendimin për Kosovën të vendeve mosnjohëse”, ka thënë Tahiri.

10:41

Hoxha i kundërpërgjigjet Abrashit: Partia juaj njihet për linçimin e njerëzve

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Eliza Hoxha, i është kundërpërgjigjur homologut të saj nga Lëvizja Vetëvendosje, Artan Abrashi, i cili kritikoi qasjen e opozitës ndaj grave.

Hoxha në fjalimin e mbajtur në Kuvend theksoi se është pikërisht partia ku bën pjesë Abrashi, ajo që ka filluar me linçimin e njerëzve, e jo PDK-ja. Deputetja e PDK-së i kërkoi edhe njëherë kthimin e mandatit të deputetes Adelina Graincës, e cila kaloi në VV gjatë seancës për votimin e presidentes.

“Nuk kujtoj që në PDK dikush ka ofenduar zonjën Grainca. Keni kërkuar të keni më shumë hapësirë dhe u kemi dhënë. Ndërsa ne kërkojmë kthimin e mandatit. PDK nuk njihet si dikush që ka linçuar njerëz për këtë njihet partia që ka qenë gjatë në opozitë e tash është në pushtet. Të lutem ktheje mandatin”, ka thënë ajo.

10:29

Deliu-Kodra: Kurti e Vitia duhet të japin përgjegjësi pse nuk u nënshkrua marrëveshja me Pfizerin

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu-Kodra, ka thënë se kryeministri Albin Kurti dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, duhet të dalin para qytetarëve e të japin përgjegjësi pse nuk u nënshkrua marrëveshja për vaksina me Pfizerin.

Ajo ka kritikuar Qeverinë Kurti, duke thënë se ka nisur përndjekjen e gazetarëve. Ndërsa ka thënë se janë shenjat e para të kalimit nga një sistem demokratik në një autoritar.

“Kosova këtë vit ka rënë për tetë pozita sa i përket raportit të ‘Reporterë pa Kufij’, sa i përket lirisë së shtypit. Tash kur qytetarët më shumë se kurrë kanë nevojë që të informohen drejtë për pandeminë e vaksinat, Qeveria Kurti është e para që ka nisur përndjekjen e mediave e gazetarëve. Kurti e Vitia duhet të dalin para qytetarëve e të japin përgjegjësi pse nuk është nënshkruar marrëveshja për t’i marrë vaksinat nga Pfizeri. Ndërhyrja flagrante e aparatit shtetëror është njollë e zezë mbi demokracinë. Gazetarët kanë theksuar mungesën e përgjegjësisë publike të kryeministrit për të marrë pjesë në konferenca për gazetarë dhe debate publike. Këto janë shenjat e para të kalimit nga një sistem demokratik në atë autoritar”, ka thënë Deliu-Kodra.

10:26

Abrashi kritikon opozitën për qasjen ndaj grave

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi, ka kritikuar opozitën e vendit për qasjen e tyre ndaj grave, duke marrë shembull gjuhën e përdorur ndaj presidentes Vjosa Osmani dhe së fundmi për grafitet që u shënuan në shtëpinë e Adelina Graincës, deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës që kaloi te VV-ja.

Abrashi në fjalimin e mbajtur në Kuvendin e Kosovës shtoi se opozita në vend se t’i dënojë veprimet e tilla, i arsyeton ato.

“Po bëhen dy muaj nga përfundimi i zgjedhjeve nga atëherë janë vendosur standarde të reja, një nga standardet është avancimi i grave në jetën politike. Gratë mundësuan konstituimin e institucioneve. Por për këtë pasoi fushata denigruese dhe linçuese e opozitës ndaj grave. Fillimisht ndaj presidentes u përdor një gjuhë mizogjene. Më pas ndaj deputetes Grainca u shkruan grafite fyese dhe seksiste. Në vend që ti dënojnë veprimet e tilla opozita i arsyetoi ato. Nuk reaguan kur Haxhi Shala kaloi nga Nisma në AAK. Por reaguan për gratë. Largohuni dhe distancohuni nga qasjet e tilla primitive, në luftën kundër pabarazisë duhet të jemi bashkë”, ka thënë ai.

10:15

Nis seanca e Kuvendit

Në praninë e 70 deputetëve ka nisur seanca e Kuvendit të Kosovës. Si pikë paraprake është bërë betimi i deputetes së Lëvizjes Vetëvendosje, Yllza Hoti, e cila e zëvendësoi ish-deputeten Vjosa Osmani.

08:12

Kuvendi i Kosovës sot diskuton për pandeminë

Kuvendi i Kosovës mban seancë ku do të debatohet gjendjen me pandeminë dhe sigurimin e vaksinave anti-Covid, kjo pas kërkesës së Partisë Demokratike të Kosovës.

Seanca pritet të fillojë në orën 10:00, ndërkohë që inicimin e kërkesës së PDK-së për debat parlamentar e mirëpriti, Abelard Tahiri, i cili pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit të mbajtur javën që lamë pas, adresoi edhe kritika ndaj qeverisë Kurti për menaxhimin me pandeminë dhe vonesat në sigurimin e vaksinave anti-Covd 19.

Pikat e ditës:

Deklarimet jashtë rendit të ditës,

Pyetjet parlamentare,

Miratimi i procesverbaleve nga seancat e mëparshme,

Ndryshimi dhe plotësimi i Vendimit nr. 08-V-006, dt. 02.02021 për formimin e komisioneve parlamentare,

Shqyrtimi i parë i Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Kodit nr. 04/L-123 të Procedurës Penale, i ndryshuar dhe plotësuar me Ligjin Nr. 06/L -091, dhe

Debat parlamentar për gjendjen me pandeminë COVID-19 në Republikën e Kosovës.