Arbëri

Heldt: Në fokus do të jenë pandemia, dialogu me Serbinë dhe liberalizimi i vizave

 

Gjermania të mërkurën ka marrë përsipër presidencën gjashtëmujore të Bashkimit Evropian. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se tashmë ka përgatitur një plan të rimëkëmbjes ekonomike për ta ndihmuar BE-në të përballet me pasojat e pandemisë së koronavirusit.

Kalimi i presidencës së Këshillit të BE-së nga Kroacia te Gjermania është shënuar edhe në Kosovë përmes një paraqitjeje online të shefes së Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalyia Apostolova, ambasadores kroate, Danijela Barisiq, dhe ambasadorit gjerman në Kosovë, Christian Heldt.