Haradinaj: Mogherini e ka mbytur dialogun, nga ai për normalizim e ka kthyer në atë për territore

Haradinaj: Mogherini e ka mbytur dialogun, nga ai për normalizim e ka kthyer në atë për territore

11 December 2018 15:48

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i është kundërpërgjigjur ashpër deklaratave të përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, e cila nuk e ka përjashtuar idenë për korrigjim të kufijve me Serbinë.

Haradinaj ka thënë se Mogherini e ka ngulfatur dialogun me Serbinë, duke prezantuar dialog edhe për territore.

“Mendoj se zonja Mogherini e ka mbytur dhe e ka ç’rregulluar dialogun. Nga një dialog për normalizim e ka kthyer në një dialog për territore. I ka shkaktuar dëm rajonit tonë. Është për keqardhje pas një investimi të madh të BE-së. Qëndrimi i saj është i papranueshëm”, është shprehur Haradinaj, raporton KTV.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Fatmiri15/01/2019 11:32

Prej fillimi eshte gabim. Serbija ska se qka perzihet ne pune te mbrendshme te Kosoves. Udheheqesija duhet me bisedue me banore te Kosoves - me nenshtetas te Kosoves. E kushe se ka nenshtetesine e Kosoves duhet me i regjistrue si refugjate pa mare parasyshe se qka jan. A jan serbe a rome a turqe a qka jan. Por TOKMAKAT E SERBISE - SHQIPTARET E PASHKOLLUAR JA KAN NISE BISEDIMET ME QETNIK PA NEVOJE DHE LIDHJE. DUHET ME JA U NDALUE QDO BISEDE ME ARMIK TE JASHTEM.

Justiniani Dardan12/12/2018 12:17

Jo Mogherini,por hasha me "pobratimin" e vet vucen e kan kthy ne shkembim te teritoreve,kjo veq po bënë sehir!Po kokëtul KM kemi e mo ma keq!

tonca 12/12/2018 12:19

Mirdita A ka mundsi me publiku kte message ju lutna : Cfar i kan sjelle kososves keto bisedime. Pse kosove duhet me diskutu me Serbine? Serbia duhet me diskutu me Kosoven. Ndryshe me thone europa po na shty me discutu me Serbien pour e cu Serbien ne Europe Duhet me be nje votime online per kte catastrophe.

Shto koment

Të ngjashme