Kryeministrat e Ballkanit Perëndimor sot në drekë pune me kancelarin austriak

Kryeministrat e Ballkanit Perëndimor sot në drekë pune me kancelarin austriak

19 November 2018 10:35

Kancelari austriak Sebastian Kurz sot në Vjenë do të organizojë një drekë pune për kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe komisionerin e BE-së për Zgjerimin të BE-së, Johannes Hahn dhe komisioneren për Shoqëri Digjitale, Maria Gabriel.

Siç njoftojnë nga zyra e Kurzit, në takim do të marrin pjesë kryeministrat e Shqipërisë, Edi Rama, Bosnjës dhe Hercegovinës, Denis Zvizdiq, Kosovës, Ramush Haradinaj, Serbisë, Ana Brnbibiq dhe i Malit të Zi, Dushko Markoviq.

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev anuloi pjesëmarrjen në takimin e Vjenës për shkak të situatës aktuale politike në vend.

Në takim do të diskutohet perspektiva evropiane e Ballkanit Perëndimor, bashkëpunimin rajonal dhe marrëdhëniet dypalëshe.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme