Zgjedhjet 66

AAK

AAK-ja premton rritje të pagave te punëtorët e arsimit për 50 për qind

Arbëri 21 qershor 2024 16:50

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka premtuar rritje të pagave për punëtorët e arsimit në të gjitha nivelet për 50...

Emmanuel Macron

Macroni i bën thirrje Francës të bashkohet dhe t’u thotë “jo” ekstremeve

Botë 12 qershor 2024 17:16

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka mbrojtur vendimin e tij për shpërndarjen e parlamentit dhe shpalljen e zgjedhjeve, duke u bërë...

Dmitry Peskov

Krahu i djathtë i Evropës do të vazhdojë t'i mposhtë partitë pro BE-së, thotë Kremlini

Botë 10 qershor 2024 11:05

E përditësuar (14:54) - Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka folur të hënën lidhur me zgjedhjet evropiane, duke thënë se...

Euro

Euroja dobësohet pas rezultateve të zgjedhjeve evropiane

Botë 10 qershor 2024 10:48

Euroja është më e dobët kundrejt dollarit dhe funtës mëngjesin e së hënës, pak orë pas publikimit të rezultateve të...

Betohet Narendra Modi

Narendra Modi betohet për një mandat të tretë si kryeministër i Indisë

Botë 9 qershor 2024 17:06

Narendra Modi u betua të dielën për një mandat të rrallë të tretë radhazi si kryeministër i Indisë, duke u...

Mahmoud Ahmadinexhad

Irani miraton gjashtë kandidatë për garën për president, bllokon sërish Ahmadinexhadin

Botë 9 qershor 2024 14:55

Këshilli Mbrojtës i Iranit miratoi të dielën kryetarin e parlamentit të linjës së ashpër të vendit dhe pesë të tjerë...

Viktor Orban

Hungarezët votojnë për përfaqësuesit në BE, zgjedhjet shihen si referendum për Orbanin

Botë 9 qershor 2024 13:03

Votuesit filluan të votojnë në Hungari herët të dielën për të zgjedhur përfaqësuesit e tyre për Parlamentin Evropian, në një...

Zgjedhjet në Bullgari

Bullgarët votojnë për parlamentin e ri krahas zgjedhjeve për BE-në

Botë 9 qershor 2024 10:48

Bullgarët po votojnë për ta zgjedhur parlamentin e ri të dielën, ndërsa po marrin pjesë gjithashtu në zgjedhjet e Bashkimit...

Zgjedhjet per Parlamentin Evropian

Miliona votojnë sot në ditën e fundit të zgjedhjeve për Parlamentin Evropian

Botë 9 qershor 2024 08:45

Evropianët në 20 shtete i drejtohen sot qendrave votuese në ditën e fundit të zgjedhjeve për Parlamentin Evropian. Këto zgjedhje...

Ursula von der Leyen

Von der Leyen u bën thirrje qytetarëve evropianë që të dalin në zgjedhje

Botë 6 qershor 2024 14:18

 Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, u ka bërë thirrje qytetarëve të vendeve të BE-së që të dalin...

Zgjedhjet në BE

Zgjedhjet e BE-së nisin në Holandë

Botë 6 qershor 2024 08:07

Vendvotimet janë hapur në Holandë të enjten për të nisur katër ditët e votimit në zgjedhjet parlamentare të Bashkimit Evropian,...

Narendra Modi shpall fitoren

Modi shpall fitoren në zgjedhjet në Indi, partia e tij pëson humbje të mëdha

Botë 4 qershor 2024 17:46

Kryeministri i Indisë, Narendra Modi ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme të vendit, derisa votat po vazhdojnë të numërohen.Në...

Zgjedhjet në Indi

India pret rezultatet e zgjedhjeve, Modi pritet të fitojë

Botë 4 qershor 2024 11:01

India ka nisur numërimin e votave pas zgjedhjeve gjashtë-javore, të cilat u cilësuan si referendum për udhëheqjen e kryeministrit në...

Ardita Sinani

Në Preshevë fiton Ardita Sinani e Bujanocin e humb Nagip Arifi

LAJMET E MBRËMJES 3 qershor 2024 19:11

Ardita Sinani në Preshevë e Arbër Pajaziti në Bujanoc, janë fituesit shqiptarë në zgjedhjet lokale të mbajtura në Serbi, të...

Zgjedhjet në BE

Rreth 400 milionë qytetarë do të votojnë në zgjedhjet e BE-së

Botë 3 qershor 2024 11:31

Rreth 400 milionë qytetarë të Bashkimit Evropian do t’u drejtohen kutive të votimit këtë javë për të zgjedhur anëtarët e...

Zgjehdjet - Serbi

Partia e Vuçiqit shpall fitoren gati në të gjitha qytetet, opozita akuzon për parregullsi

Rajon 3 qershor 2024 08:49

Partia Progresive Serbe (SNS) në pushtet në Serbi duket se është drejt fitores në zgjedhjet e përsëritura në Beograd, si...

Halla Tomasdottir

Islanda zgjedh për presidente sipërmarrësen, Halla Tomasdottir

Botë 2 qershor 2024 15:38

Sipërmarrësja Halla Tomasdottir ka fituar zgjedhjet presidenciale të Islandës, dhe do të marrë rolin kryesisht ceremonial nga Gudni Johannesson në...

Mahmoud Ahmadinexhad

Ahmadinexhadi synon rikandidimin për president të Iranit

Botë 2 qershor 2024 12:16

Ish-presidenti i vijës së ashpër të Iranit, Mahmoud Ahmadinexhad është regjistruar për të kandiduar për president në zgjedhjet e 28...

Claudia Sheinbaum

Claudia Sheinbaum – gruaja që ka thyer barrierat në Meksikë

Botë 2 qershor 2024 10:43

Cludia Sheinbaum, e lindur në vitin 1962 në Meksikë, e ka kaluar gjysmën e jetës së saj duke i tejkaluar...

Zgjedhjet në BE mbahet nga 6-9 qershor

Zgjedhjet në BE hapen për herë të parë për 16-vjeçarët në disa shtete

Botë 30 maj 2024 11:37

Udhëheqësi i të rinjve, Rareş Voicu e kujton si dje kur shkoi në qendrat e votimit pesë vjet më parë...