ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Избори 88

Башар ал Асад

Сиријците гласаат на избори кои би можеле да го отворат патот за продолжување на мандатот на Асад

СВЕТОТ 15 јули 2024 16:02 часот

Сиријците во понеделник гласаат на избори за нов Парламент, што би можело да го отвори патот за уставна промена,...

Марин ле Пен

Ле Пен го обвинува Макрон за победата на левицата на изборите

СВЕТОТ 10 јули 2024 19:17 часот

Водачот на францускиот екстремно десничарски национален митинг, Марин Ле Пен, во средата го обвини претседателот Емануел Макрон за...

Левата коалиција во Франција

Левичарската коалиција во Франција почнува разговори за формирање влада

СВЕТОТ 9 јули 2024 18:37 часот

Поранешниот социјалистички претседател Франсоа Оланд и другите новоизбрани француски пратеници од левичарската коалиција направија голем влез во...

Маркус Турам Мбапе Ле Пен

Фудбалерите на Франција се задоволни од резултатот на изборите

фудбал 8 јули 2024 11:38 часот

„Им честитам на сите кои учествуваа во соочувањето со опасноста што и се закануваше на нашата убава земја“, тој...

Франка

Екстремната десница не успева да освои мнозинство на француските избори, покажуваат анкетите

СВЕТОТ 7 јули 2024 20:19 часот

Широката левичарска коалиција оди во тесна трка на парламентарните избори во Франција в недела,...

Емануел Macron

Емануел Макрон – од успешен млад политичар до ослабен лидер

СВЕТОТ 7 јули 2024 11:25 часот

Очекуваниот политички неуспех на францускиот претседател Емануел Макрон на клучните парламентарни избори во недела може да ја парализира земјата,...

Избори во Франција

Франција гласа во вториот круг од изборите

СВЕТОТ 7 јули 2024 08:28 часот

Франција гласа во вториот круг на еден од најважните избори во последните години, со...

Избори во Иран

Иран гласа во вториот круг за избор на нов претседател

СВЕТОТ 5 јули 2024 14:08 часот

Иран почна да гласа во вториот круг од претседателските избори во петокот, опишан како тест за свештеничките владетели, во време на тензии...

Кир Стармер

Британски избори: Стармер од лабуристите ќе го замени Сунак кој го призна поразот

СВЕТОТ 5 јули 2024 08:50 часот

Лабуристите забележаа убедлива победа на парламентарните избори во Обединетото Кралство, со што конзервативците, по 14 години,...

Француската полиција

Франција ќе распореди околу 30 полицајци на терен за време на вториот круг од изборите в недела

СВЕТОТ 4 јули 2024 13:34 часот

Околу 30,000 полицајци ќе бидат распоредени ширум Франција во недела за вториот круг од парламентарните избори, за да...

Риши Сунак и Сер Кир Стармер

Велика Британија гласа, Сунак и Стармер во трката за премиер

СВЕТОТ 4 јули 2024 07:45 часот

Милиони луѓе ширум Велика Британија ќе гласаат на општите избори во четврток за премиер...

Агрон Чакај

„Се откажавме од сонот за куќа“, исповед на Агрон Чакај кој повеќе не гледа иднина во Британија

Арбери 3 јули 2024 10:39 часот

Наставникот Агрон Чакај не гледа иднина за своето семејство во Велика Британија Откако се пресели од Косово во...

Џо Бајден

Демократскиот конгресмен бара Бајден да се повлече од трката за претседател

СВЕТОТ 2 јули 2024 21:09 часот

Конгресмен од Тексас е првиот актуелен демократски пратеник кој повика Џо Бајден да се повлече како номиниран...

Актуелниот премиер Риши Сунак

Во Велика Британија се одржуваат избори на 4 јули - се што треба да знаете

СВЕТОТ 1 јули 2024 21:50 часот

Велика Британија во четврток ќе ги одржи првите национални избори по речиси пет години, како што велат анкетите...

Морски Ле Пен

Во Франција целта е да се создаде фронт за да се одржи „Националниот митинг“ подалеку од власта

СВЕТОТ 1 јули 2024 17:13 часот

Некои од главните политички партии во Франција имаат за цел да формираат заеднички фронт за одржување на „Националниот митинг“...

Виктор Орбан

Орбан го создава сојузот „Патриоти за Европа“ со две партии од Австрија и Чешка

СВЕТОТ 30 јуни 2024 година, 13:41 часот

Унгарскиот премиер Виктор Орбан во неделата објави сојуз со крајнодесничарската „Партија на слободата“ на Австрија...

Џо Бајден

Бајден ги уверува донаторите дека може да победи на изборите

СВЕТОТ 30 јуни 2024 година, 08:45 часот

Американскиот претседател Џо Бајден ги увери демократските донатори дека сепак може да победи на претседателските избори против Доналд Трамп,...

Избори во Франција

Франција оди на избори, екстремната десница се надева на победа на изборите

СВЕТОТ 30 јуни 2024 година, 07:56 часот

Франција во неделата излезе на гласање на парламентарни избори кои може да испише историја, при што екстремната десница е поблиску до ...

Емануел Macron

Макрон се бори за политички опстанок

СВЕТОТ 29 јуни 2024 година, 18:34 часот

Центристичката групација на претседателот Емануел Макрон се бори за опстанок пред првиот круг од предвремените избори што ќе...

Емануел Макрон и Албин Курти

Движењето Ветевендосје повикува да се гласа против екстремната десница во Франција

Арбери 29 јуни 2024 година, 08:16 часот

Движењето Ветевендосје, владејачката партија во Косово, повика да се гласа против екстремната десница на изборите...