qeveria e kosoves 50

Hekuran Murati

Murati: Normalizimi i raporteve me Serbinë, veç me njohje të ndërsjellë

Arbëri 13 qershor 2024 20:02

Serbia nuk do të kushtëzohet me njohjen formale të Kosovës për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, ka thënë ambasadori i...

Besnik Bislimi

Bislimi: Raporti i Borrellit “do të rekomandojë heqjen e masave”

LAJMET E MBRËMJES 13 qershor 2024 19:14

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi ka thënë të enjten se ka informacione se raporti i përfaqësuesit të lartë të BE-së, Josep Borrell,...

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde

Rohde për shpronësimet në veri: Mënyra e procedimit s’është në përputhje me sundimin e ligjit

Arbëri 11 qershor 2024 22:15

Pas reagimit të qeverisë ndaj deklaratës së QUINT-it/BE-së/OSBE-së për shpronësimin, më lejoni të citoj nga raporti i Juristëve të shquar...

Te plagosurit civil

Shoqata e të Plagosurve Civilë kërkon rritjen e pensioneve dhe mbulimin e kostos për protezat

LAJMET E MBRËMJES 10 qershor 2024 19:38

Riad Latifi  Gëzimi për kthimin në vendlindje, pas disa muajsh qëndrimi në Maqedoni, Afet Vilës nga një fshat i Hanit...

Foto: Driton Paçarada / KOHA

Të plagosurit civilë nga minat kërkojnë përkrahje nga Kurti

Arbëri 10 qershor 2024 13:53

Shoqata e të Plagosurve Civilë nga Minat ka protestuar pranë objektit të Qeverisë, duke kërkuar plotësimin e kërkesave të tyre,...

Qeveria e Kosovës

Komunat akuzojnë Qeverinë për mungesë të financimit në projekte

Arbëri 9 qershor 2024 14:19

Disa prej komunave të Kosovës po akuzojnë Qeverinë për mungesë të mbështetjes dhe financimit në projekte të ndryshme. Në komunën...

Veriu

Shqiptarë e serbë, titullarë të pronave të shpronësuara në veri

Arbëri 7 qershor 2024 19:08

Afër 130 hektarë tokë do të shpronësohet në Leposaviq e Zubin Potok pas vendimit përfundimtar të Qeverisë që ato të...

Glauk Konjufca - Vjosa Osmani - Albin Kurit

Kurti i quan të tejkalueshme dallimet me Osmanin

LAJMET E MBRËMJES 4 qershor 2024 19:01

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se nuk janë të patejkalueshme dallimet në qëndrime që së fundmi janë shprehur mes tij...

Jusuf Azemi

Azemi: Kurtit dhe Muratit zyrtarisht u kam shkruar 27 herë, nuk takohen

TEMPUS 3 qershor 2024 20:27

Jusuf Azemi, kryetar i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, në emisionin “Tempus” në KTV, tha se kryeministrit Albin Kurti...

Objekti i Qeverisë së Kosovës

Merret vendimi për shpronësim të pronave në Leposaviq e Zubin-Potok, reagon Beogradi

Arbëri 31 maj 2024 21:06

Në mbledhjen e mbajtur në mënyrë elektronike të premten, Qeveria e Kosovës mori vendim përfundimtar për t’i shpronësuar për interes...

Qeveria e Kosovës

Qeveria i kërkon Osmanit t’i japë leje për nënshkrimin e 2 marrëveshjeve ndërkombëtare

Arbëri 31 maj 2024 11:58

Qeveria e Republikës së Kosovës ka njoftuar se të enjten ka mbajtur një mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar...

Glauk Konjufca - Vjosa Osmani - Albin Kurit

Përplasjet Qeveri-Presidencë vlerësohen në dëm të Kosovës

Arbëri 30 maj 2024 19:13

Në dëm të politikës së jashtme të Kosovës dhe rezultat i kalkulimeve politike janë kualifikuar përplasjet në qëndrime të cilat...

Vjosa Osmani

Osmani e quan “qesharake” deklaratën e Konjufcës për moskomunikimin Qeveri – Presidencë

Arbëri 29 maj 2024 15:15

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka quajtur qesharake deklarimin e kryeparlamentarit Glauk Konjufca, i cili ka thënë se mosinformimi...

Kosova flamur - EU Bashkim Evropian BE

Ende “drejt finalizimit” raporti i BE-së nga i cili varet heqja apo jo e masave ndaj Kosovës

Arbëri 28 maj 2024 13:19

“Ende po finalizohet” është përgjigja që zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka dhenë edhe një herë në pyetjen për...

Albin Kurti

Kurti thotë se BE-ja e SHBA-ja po sillen “shumë butë” ndaj Serbisë

Arbëri 28 maj 2024 08:14

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë treguar shumë të...

Liderët opozitarë, Memli Krasniqi, Lumir Abdixhiku dhe Ramush Haradinaj

Opozita s'pritet të pajtohet për shpërndarje të Kuvendit

Arbëri 26 maj 2024 13:52

Partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës s'pritet të gjejnë gjuhë të përbashkët për shpërndarjen e Kuvendit, që do të mundësonte...

Albin Kurti

Kurti akuzon Serbinë për përshkallëzimin e situatës në veri

Arbëri 23 maj 2024 20:07

Kryeministri Albin Kurti e ka akuzuar shtetin e Serbisë se ka për qëllim hapjen e një konflikti të ri në...

Qeveria e Kosovës

LDK-ja e AAK-ja refuzojnë të takohen me Kurtin, kërkojnë dorëheqjen ose shkarkimin e tij

Arbëri 22 maj 2024 19:14

Nisma e kryeministrit Albin Kurti për t’u takuar me opozitarët është përmbyllur me Partinë Demokratike të Kosovës.Realizimin e një takimi...

Zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu

Kryeziu-BE-së: Asociacioni s’është ombrellë për legalizim të strukturave paralele

Arbëri 21 maj 2024 21:02

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, ka reaguar për deklaratën e Bashkimit Evropian lidhur me operacionet e së hënës...

Qeveria e Kosovës

Qeveria shuan ndërmarrjen që s’bënte gjë

Ekonomi 21 maj 2024 11:04

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur të martën ka marrë vendim që ta shpërbëjë Ndërmarrjen e Re Energjetike të...