Opozita 24

Mbledhja e Kryesise

Shpërndarja e Kuvendit në duar të opozitës së ndarë, të premten debat për qeverisjen e Kurtit

LAJMET E MBRËMJES 20 maj 2024 19:11

Në një qorrsokak është vënë shkuarja e vendit në zgjedhje. Partia në pushtet përkrah njërën nga opsionet dhe madje vetëm...

Mbledhja e Kryesise

Shpërndarja e Kuvendit - opozita s’dakordohet, pushteti kërkon unifikim

Arbëri 20 maj 2024 12:14

Partitë opozita nuk kanë gjetur ende darkordim sa i përket shpërndarjes së Kuvendit, derisa në anën tjetër pushteti është deklaruar...

Qeveria e Kosoves

Në prag të zgjedhjeve të reja, kritikohen mbi tre vjetët e Lëvizjes Vetëvendosje në pushtet

Arbëri 18 maj 2024 19:07

Teksa në Lëvizjen Vetëvendosje e shprehën gatishmërinë për të shkuar në zgjedhje të parakohshme nëpërmjet shpërndarjes së Kuvendit, tre vjetët...

Kuvendi

Kritikat ndaj Qeverisë, “qytetarët të kenë më kujdes se kujt ia japin votën”

Arbëri 18 maj 2024 09:54

Qeveria Kurti ka hyrë në vitin e fundit të këtij mandati, gjatë të cilin premtoi reforma rrënjësore. Deputeti i Lidhjes...

Komisioni Hetimor për procesin e subvencionimit të blerjes së teksteve shkollore

Pushteti e quan inovacion e opozita hajni subvencionimin e librave

Arbëri 17 maj 2024 20:44

Komisioni Hetimor për procesin e subvencionimit të blerjes së teksteve shkollore ka mbajtur mbledhjen e dytë që nga konstituimi. Në...

Keshilli i Evropes

Kosova s’e kalon “hapin e fundit” për në Këshill të Evropës

Arbëri 17 maj 2024 20:35

Kosova nuk e ka kaluar hapin e fundit për t’u bërë anëtare e Këshillit të Evropës (KiE). Me gjithë votimin...

Kuvendi

PDK-ja do shpërndarjen e Kuvendit javën e ardhshme

Arbëri 17 maj 2024 20:07

Përfaqësues të Partisë Demokratike (PDK) kanë planifikuar që kërkesën për seancë për shpërndarje të Kuvendit t’ia propozojnë Kryesisë në fillim...

Kuvendi i Kosoves

PDK-ja mundësoi miratimin e marrëveshjeve ndërkombëtare

LAJMET E MBRËMJES 16 maj 2024 19:32

Ratifikimin e 12 marrëveshjeve ndërkombëtare, disa prej të cilave presin mbi një vit në Kuvend, të enjten e mundësoi përfshirja...

Albin Kurti

Zotimi i Qeverisë për draftstatutin s’pritet të ketë ndikim në votim

LAJMET E MBRËMJES 16 maj 2024 19:22

Zotimi i Qeverisë për hartimin e draftstatutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe nuk pritet të prodhojë efekt drejt...

Adnan Rrustemi

Rrustemi për letrën e Gërvallës: U bëmë gjentelmenë, u dhamë mundësi shanseve të humbura më parë

Arbëri 16 maj 2024 13:09

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Adnan Rrustemi, ka thënë se ekzekutivi u bë edhe një herë gjentelmenë për t’u dhënë mundësi...

Kuvendi i Kosoves

Mungesën e përkrahjes së deputetëve të vet, pushteti synon ta gjejë tek opozita

Arbëri 15 maj 2024 20:04

Plot 66 projektligje në procedurë i janë grumbulluar aktualisht Kuvendit e që janë në pritje të marrin votën e deputetëve. ...

Kurti dhe partneret e koalicionit

Kurti takon partnerët e koalicionit, flasin për zgjedhje

Arbëri 15 maj 2024 09:15

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka takuar të martën në mbrëmje bashkëdrejtuesit e Partisë Guxo dhe të Alternativës me të...

Albin Kurti - Memli Krasniqi

PDK pro shpërndarjes së Kuvendit, LDK e AAK duan dorëheqje ose shkarkim të Qeverisë

Arbëri 14 maj 2024 19:23

Partia Demokratike e Kosovës është i vetmi subjekt në opozitë që është në linjë me opsionin e pushtetit për shkuarjen...

Ismet Kryeziu - KDI

Kryeziu: Nëse LDK dhe AAK s’e nxisin dorëheqjen e Kurtit, ta presin përfundimin e mandatit

Arbëri 14 maj 2024 12:30

Drejtori i Institutit Demokratik të Kosovës, Ismet Kryeziu ka thënë se nëse dy partitë opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe...

Albin Kurti, Memli Krasniqi

Ftesa e Kurtit konsiderohet e vonuar, në Qeveri s`tregojnë nëse do të diskutohet edhe për zgjedhje

Arbëri 13 maj 2024 19:14

E vonshme dhe e pasinqertë është duke u konsideruar ftesa e kryeministrit Albin Kurti për të takuar liderët e partive...

Albin Kurti

Kurti: Duhet të diskutojmë me të gjitha partitë për datën e zgjedhjeve

Arbëri 13 maj 2024 18:45

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se në takim me liderin e PDK-së, Memli Krasniqi janë diskutuar çështje të aktualitetit politik,...

Memli Krasniqi

PDK-ja pranon ftesën e Kurtit, por takimin e lidh me zgjedhje të reja

Arbëri 11 maj 2024 14:36

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) ka pranuar ftesën e kryeministrit Albin Kurti, për të diskutuar rreth përmbushjes së agjendës legjislative...

Avdullah Hoti

Koordinimi me opozitën, Hoti: Edhe kur është hedhur gaz lotsjellës, Kuvendi ka funksionuar më mirë

Arbëri 11 maj 2024 12:26

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se kryeministri Albin Kurti nuk mund të kërkojë takim me...

Ndertesa e Qeverise

Opozita kritikon Kurtin, e fton t’i dëgjojë shtetet perëndimore për Asociacionin

Arbëri 9 maj 2024 19:17

Deputetë të partive opozitare kanë kritikuar kryeministrin Albin Kurti një ditë pasi deklaroi se Kosova nuk e pranon kushtëzimin me...

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri

Opozita: Serbia po përfshihet gjithnjë e më shumë në çështjet e brendshme të Kosovës

Arbëri 22 prill 2024 13:01

Votimi për apo kundër shkarkimit të kryetarëve aktualë të katër komunave veriore që është mbajtur të dielën, nga opozita është...